Hacı Başkan’dan, 9 Eylül Mesajı

8 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2156 defa okundu.
Hacı Başkan’dan, 9 Eylül Mesajı

Hacı Başkan’dan, 9 Eylül Mesajı

CHP Kırşehir İl Başkanı Hacı Tanrıbuyurdu 9 Eylül 2018 CHP’nin 95. Kuruluş Yıldönümü ile ilgili bir mesaj yayınladı.

Başkan Tanrıbuyurdu, mesajında şunları kaydetti; “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün önderliğinde 9 Eylül 1923’te siyasi faaliyetlerine başlayan CHP, 95. kuruluş yıl dönümünü kutluyor. 95 yıldır cumhuriyetin, demokrasinin ve aydınlık bir Türkiye’nin savunucusu olan CHP’nin kuruluş yıl dönümü kutlu olsun!

Ülkenin ilk siyasi partisi olan “Halk Fırkası”, Atatürk tarafından kuruldu. 1924 yılında partinin adının başına “Cumhuriyet” sözcüğü eklendi. 1935 yılında 4’üncü kurultayda “Cumhuriyet Halk Partisi” adını aldı.    Cumhuriyetin ilk yıllarında  Cumhuriyetçilik”, “Halkçılık”, “Milliyetçilik” ve “Laiklik’M dört temel ilke olarak benimseyen CHP, buna “Devletçilik” ve “Devrimcilik” ilkelerini de ekledi. Bu

ilkeler, partinin amblemine de yansıtılarak “altı ok” simgesi benimsendi. 1950 yılında dünyanın en uzun soluklu birkaç partisinden biri olan CHP, 1923’ten 1950’ye

kadar aralıksız iktidarda kaldı. 1950’li yıllarda üstlendiği muhalefet göreviyle muhalefetin kurumsallaşmasında önemli rol oynadı. 1980 yılında 12 Eylül askeri darbesinin ardından CHP de diğer siyasi partilerle kapatıldı. Parti, 9 Eylül 1992’de tekrar açıldı.

Atatürk’ün vefatının ardından 26 Aralık 1938’de genel başkanlığa seçilen İsmet İnönü, CHP’de 33 yıl genel başkanlık yaptı. CHP’de Genel Başkanlık koltuğuna daha sonra Bülent Ecevit, Hikmet Çetin, Altan Öymen, Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu oturdu. Cumhuriyet Halk Partisi, cumhuriyetin teminatı, halkın çağdaş yarınlarının garantisidir. Atatürk ilke ve inkılaplarının yılmaz savunucusu, çağdaşlaşma ve ulusal kalkınmanın temsilidir. Cumhuriyet Halk Partisi bugünün emekçisi, çağdaş yarınların mimarıdır.” (Haber: Didem CEYLAN)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com