HAC KURALARI ÇEKİLDİ

13 Mart 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
422 defa okundu.
HAC KURALARI ÇEKİLDİ

250px-Kabaa

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda düzenlenen törenle 2015 yılı hac kuraları çekildi. Bu yıl Türkiye’den 55 bin 540 vatandaş hacca gidecek. Kırşehirli Hacı adayları ayrıntılı bilgi için Kırşehir İl Müftülüğünün 214 33 12 ve 262 14 44 numaralı telefonlarını arayarak bilgi alabilecek.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda düzenlenen törenle 2015 yılı hac kuraları çekildi. Bu yıl Türkiye’den 55 bin 540 vatandaş hacca gidecek.

Sağlık sorunu yaşayanlar için ‘vekalet’ kolaylığı sağlanıyor.

Kesin kayıt hakkı elde ettiği halde heyet raporuyla sağlık durumlarının elverişli olmadığını beyan edenler için bir kolaylık getirildi. Bu durumda olan hacı adayları, istedikleri bir kişiye noterden vekalet vererek hac vazifesini vekalet yoluyla yerine getirebilecek.

Hac ücretleri konaklama tipine göre belirleniyor.

Hacca gidecek vatandaşlara farklı hizmet seçenekleri sunabilmek amacıyla Mekke ve Medine’deki bina ve otellerin fizik yapıları ve Harem’e olan mesafeleri dikkate alınarak hac konaklama türleri de belirlendi. Buna göre hacılara normal, müstakil ve otel konaklama türlerinde hizmet verilecek. Bu çerçevede “normal konaklama” seçeneğini tercih edenler 3 bin 600 dolar, “müstakil konaklamayı” tercih edenler 5 bin dolar ödeyecek. Otel tipi konaklama tercih edenler ise 6 bin 900 dolar ile 9 bin 900 dolar arasında değişen hizmet bedelini ödeyecek.
Söz konusu konuyla ilgili Kırşehir Müftülüğü tarafından yapılan açıklamada kuraların 12 Mart Perşembe günü çekildiği Kırşehirli hac adaylarının sonuçları www.diyanet.gov.tr adresinden öğrenebilecekleri ifade edildi.

Kırşehir Müftülüğünden yapılan açıklamada ” 2007 yılından beri aralıksız kayıt yaptırıp kurasız hacca gidecekler ile kura sonucu hacca gitmeye hak kazanacakların kesin kayıtları 16-27 Mart 2015 tarihleri arasında İl Müftülüklerinden yapılacaktır. Kesin Kayıt yaptıracakların kontenjan belgeleri (Kesin Kayıt Yaptırabilir Belgesi) 2007 yılından kalanlar öncelikli olmak üzere kura sonucu yapılacak sıralamaya göre sorguda yayınlanacak olan işlem sırasına göre İl Müftülüğümüzce verilecektir. Kurumumuzca belirlenecek olan işlem sırası haricindeki sıralamalar dikkate alınmayacağından; Hacı adaylarının durumlarını sorgulayarak işlem sıralarına göre İl Müftülüğümüze müracaat etmeleri gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi için Kırşehir İl Müftülüğünün 214 33 12 ve 262 14 44 numaralı telefonlarını arayarak bilgi alabilirler.” denildi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN