Haberiniz var mı? Cacabey Camisinin akıbeti yıkıldıktan sonramı belli olacak

4 Kasım 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1839 defa okundu.
Haberiniz var mı? Cacabey Camisinin akıbeti yıkıldıktan sonramı belli olacak

DSC_5734Kırşehir’in merkezinde ve göbeğinde bulunan Cacabey camisinin akıbeti bakımsızlıktan Lale camii gibi olacak bu gidişle.

Şehrin göbeğinde çevre düzenlemesi dört dörtlük yapılmış bir meydanın ortasında öylece boylu boyunca boynunu bükmüş yıkılacağı günü bekleyen Cacabey camisi bakım ve onarımsızlıktan resmen yıkılmak üzere dış kubbelerinde çatlaklıklar oluşmaya başlayan Cacabey cami önümüzdeki kışı nasıl geçirir kimse bilmiyor ve bir bilinmezliğe doğru sürükleniyor.

Oysaki  Cacabey Camii gök bilim medresesi olarak biliniyor köşelerinde bulunan sütünların her birinin bir anlamı var.

Peki biz Cacabey camisine ne kadar sahip çıkıyoruz bu restorasyon ve bakım işlerini kimler yapıyor kimler ilgileniyor camii yıkılıncamı restore edilecek bilenimiz yok ve bu çok muamma durum oysaki Kırşehir belediyesinim ek binasının oraya geçince camii kubbesinin ne kadar tahrifat olduğu görmemek mümkün değil.

Kırşehir’de her yer restore edildi her yer güzelleşti ama Cacabey camisine kimse dönüp bakmıyor yetim mi kaldı Cacabey Camii Ecdadımızdan kalma bu tarihi mirasa sahip çıkan mı yok?

İşte size Ecdadımızdan bizlere kalan Cacabey camisinin tarihçesi.

Cacabey (Medresesi) Cami: Kırşehir kent merkezinde bulunan Medrese Selçuklu döneminde Kılıçaslanoğlu Keyhüsrev zamanında Kırşehir beyi Cacaoğlu Emir Nurettin tarafından 1272 yılında bir gözlem evi medrese olarak yaptırılmıştır.

Eser sonradan camiye çevrilmiştir.

Birkaç kez onarılmış olup minaresindeki mavi çiniler nedeniyle halk arasında “Cıncıklı” camii adı ile tanınmaktadır.

Ayrıca, eğitim amaçlı yapılmış 8 adet öğrenci odası bulunmaktadır.

Ayrıca, bugün bütün ihtişamı ve gizemi ile ayakta duran ve atalarımızdan mukaddes bir emanet olarak bizlere miras kalan Cacabey Gökbilim Medresesi’nin, Dünya Astronomi Mirası Listesi’ne alınması için çalışmalar başlatılmıştır.

Kırşehir’e büyük eserler bırakan ve bilime böylesine değer veren Cacabey’in türbesinin de bulunduğu medrese, bugün birçok ziyaretçinin ilgi odağı olmuştur.

İşte bizler böyle bir mirasa dahi sahip çıkamıyoruz ve her geçen gün bir tarafı daha tahrif oluyor bu konuda yetkililerin bir an önce çözüm bulmalarını bekliyoruz.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN