Güzel Sanatlar Fakültesi’nden İki Etkinlik Daha

16 Aralık 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
205 defa okundu.
Güzel Sanatlar Fakültesi’nden İki Etkinlik Daha

thumbnail_2-1“Geleneksel Keçenin Günümüzde Fonksiyonel Kullanımı” Konulu Konferans Düzenlendi

Ahi Evran Üniversitesi Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından, Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesinde “Geleneksel Keçenin Günümüzde Fonksiyonel Kullanımı” konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak Konya Selçuk Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesinden Uzman Ahmet Aytaç, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Konferansa Konya Selçuk Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesinden konuşmacı olarak katılan Uzman Ahmet Aytaç, keçenin tarihsel gelişimi, insan hayatındaki önemi ve kullanım alanlarıyla ilgili bilgiler verdi. Dokuma ve tekstilin insan yaşamı için büyük önem taşıdığını belirten Aytaç, bu bağlamda keçenin de özellikle kadim Türk toplulukları için son derece işlevsel bir yapıda olduğunu aktardı. Aytaç, keçenin ve keçe dokumacılığının hak ettiği ilgiyi ve önemi göremediğini ancak son 10-15 yıldır giderek popülerleştiğini, Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde yeniden keçe dokumacılığıyla ilgilenen ustaların ortaya çıktığını aktardı. Gelişen teknolojiyle beraber klasik keçe dokumacılığının yerini modern tezgahların aldığını ve keçe dokumacılığının nispeten daha kolay hale geldiğini söyleyen Aytaç: “Daha önceki zamanlarda keçe, keçe hamamı denilen üretim yerlerinde elle, göğüsle ya da ayakla dövülürdü, şimdi ise modern tezgahlarda dokuma işlemi gerçekleştirilmekte” dedi.

Konuşmasının ardından Uzman Ahmet Aytaç’a Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Filiz Nurhan Ölmez katılım belgesi ve hediye verdi. Etkinlik Uzman Ahmet Aytaç’ın ”Geçmişten İzler” isimli sergisinin açılışının ardından sona erdi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN