“GÜZEL İZMİR”;  BOZKIRIN TEZENESİNİ BAĞRINA ALDI

15 Ocak 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
621 defa okundu.
“GÜZEL İZMİR”;  BOZKIRIN TEZENESİNİ BAĞRINA ALDI

 

Kimdir necidir sormayan

Kimseyi hakir görmeyen

İnsanlıktan ödün vermeyen

Güzel İzmir sana geldim

Neşet Ertaş

 

“GÜZEL İZMİR”;

 BOZKIRIN TEZENESİNİ BAĞRINA ALDI

 Buca Adatepe Mahallesi’nde 18 Bin 860 Metrekarelik Dev Alanda Konuşlanan  Parka,   İzmir’de Yaşamını Yitiren Ünlü Sanatçımız  Neşet Ertaş’ın  Adı Kondu.. Neşet Ertaş Adının: İzmir’in Ve Bölgenin En Güzel Parklarından Birinde Yaşayacak Olması Kırşehir’de de Büyük Bir Memnuniyetle Karşılanandı.

 

  Buca Adatepe Mahallesi’nde 18 bin 860 metrekarelik dev alanda yapılan,7’den 70’e her yaş grubuna uygun aktivite alanlarının yer aldığı  ‘Neşet Ertaş Parkı’nın duvarında, usta ozanın ‘İzmir şiiri’ ile sazının yer aldığı görsellik içinde, yenilikçi, modern ve güçlü tasarımı ile de öne çıkıyor

Bol çeşitli canlı bitki örtüsüyle sadece İzmir’e değil bölge halkına nefes aldıran devasa parka verilen adla İzmir; büyük ustayı resmen bağrına başmış oldu.  

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi,   Neşet Ertaş Parkını törenle hizmete açarken. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, ömrünün son günlerini “Güzel İzmir sana geldim” dizeleriyle sevgisini anlattığı İzmir’de geçiren büyük ustanın adına yakışan bir  büyük hizmete imza attı..

 

Neşet Ertaş adının: İzmir’in ve bölgenin en güzel parklarından birinde yaşayacak olması Kırşehir de de büyük bir memnuniyetle karşılanandı.

Neşet Ertaş’ın portresinin üzerine işlendiği saz heykeli konulan ve duvarında kaleme aldığı “Güzel İzmir sana geldim” şiirinin yazılı olduğu park törenle hizmete açılırken. İzmirlilerin de büyük ilgi gösterdiği açılış töreninde Türk Halk Müziği’nin güçlü sesi hemşerimiz İsmail Altunsaray da sahne aldı.
      “Neşet Ertaş Gibi İnsanların İsmini Taşımazsa Öksüz Kalır.

Tıpkı Bu Ülkenin Her Yerinde İsmini Gördüğümüz Mustafa Kemal Atatürk Gibi .”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, Kırşehir’de dünyaya gelen, son nefesini İzmir’de veren Neşet Ertaş’ın Anadolu insanının yüreğinin sesi olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Bu dünyada her gelen bir iz bırakıyor. Ama büyük gönül insanlarının, dava adamlarının bıraktığı iz hem çok derin hem çok anlamlı oluyor. Bugün işte öyle bir ismin adını taşıyan bir parkın açılışındayız. Bu parklar yapılır, yıkılır yeniden yapılır. Gerekirse altın kaplama yapılır. Ama Neşet Ertaş gibi insanların ismini taşımazsa öksüz kalır. Tıpkı bu ülkenin her yerinde ismini gördüğümüz Mustafa Kemal Atatürk gibi. Çünkü onun isminin olduğu yerde umut vardır.”
Neşet Ertaş’ın Kırşehir’in Türkiye’ye, Türkiye’nin de dünyaya bir hediyesi olduğunu vurgulayan Dr. Sırrı Aydoğan, “Pir Sultan Abdallar, Karacaoğlanlar, Aşık Veyseller’den aldığı bayrağı son nefesine kadar onuruyla taşıdı. Bütün Türkiye’nin gönlünü fetheden usta ozan, ömrünün son demlerini çok sevdiği İzmir’de geçirdi. ‘Gezdim tüm dünyayı gördüm/Güzel İzmir sana geldim/Benim şirin güzel yurdum/Güzel İzmir sana geldim’ mısralarıyla İzmir’e olan sevgisini anlattı. Kimdir necidir sormayan/Kimseyi hakir görmeyen/İnsanlıktan ödün vermeyen/Güzel İzmir sana geldim’ sözleriyle bu kentin sosyolojik analizini değme akademisyenlere taş çıkaracak bir ustalıkla yaptı. Hem türküleriyle hem de insani yönüyle sevgiyi, saygıyı hak eden bu büyük ustanın adını kentimizde yaşatmayı bir borç bildik “ diye konuştu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ile birlikte bu parka çok emek verdiğini ve açılışı da çok heyecanla beklediğini dile getiren Aydoğan, “Kendisi ağır bir grip geçirdiği için açılış törenine katılamadı. Ama bugün ben dahil hepimiz onun vekiliyiz” diye konuştu.


BÜYÜK BİR DÖNÜŞÜME TANIKLIK ETTİK
Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ise bundan 1 yıl önce bir mezbelelik halindeki  alandan seslenmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Metropollerde kişi başına düşen yeşil alanları artırmak görevlerimiz arasında. Bu alan bu nedenle çok kıymetliydi. Kentin merkezinde kalan bu alanın Hasanağa Bahçesi’nden sonra ilçemizdeki en büyük yeşil alan olmasını istedik. Büyükşehir Belediye Başkanımızla bu niyetle temasa geçtiğimizde böyle güzel bir tablo oluşmasını biz de beklemiyorduk. Burada büyük bir dönüşüme tanıklık ettik. Bu parkta büyük emekleri olan Büyükşehir Belediye Başkanım Aziz Kocaoğlu’na ve değerli ekibine teşekkür ediyorum. Ortaya çıkan eser bu takdiri fazlasıyla hak ediyor” diye konuştu.
ÇORAK TOPRAK CENNETE DÖNDÜ
13 bin metrekaresi yeşil alan olarak düzenlenen ‘Neşet Ertaş Parkı’na11 adet seyir terası ile basketbol sahası, kondisyon seti ve 2 adet yeni nesil çocuk oyun alanı kuruldu. 270 metrekare büyüklüğündeki su kanalı ile 55 metrekarelik su oyunu havuzu, alana ayrı bir renk kattı. Parkta 5 bin 811 metrekare çim alan düzenlendi ve 380 adet çınar, gülibrişim, Himalaya Sediri, çitlenbik, mavi selvi, iğde, dişbudak, jakaranda, lale ağacı, kavak, badem, süs ve can eriği ağacı dikildi. Neşet Ertaş Parkı, ayrıca çiçekli çalı grubundan beyaz abelya, dağ muşmulası, sarı papatya, defne, altuni taflan, gravilya, yayılıcı ardıç, lavanta, biberiye, adaçayı, kekik ve zeytin çalısı ile renklendi.

 

Haber Merkezi

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On