GÜVENLİ TRAFİK GÜVENLİ YARINLAR PROJESİ TANITILDI

14 Ocak 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
516 defa okundu.
GÜVENLİ TRAFİK GÜVENLİ YARINLAR PROJESİ TANITILDI

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Güvenli Trafik, Güvenli Yarınlar’ projesi kapsamında eğitimler devam ediyor.
5 Şubat 2015 tarihinde uygulamaya konulan ve 5 Şubat 2016 tarihine kadar 12 ay süreyle trafik güvenliği ve trafik kültürünün geliştirilmesi ve trafikte ilkyardım ve kurtarma çalışmalarının kalitesinin yükseltilmesi yoluyla trafik kazalarının sayısının ve kaza sonucu meydana gelen ölüm ve yaralanmaların, geçici veya kalıcı sakatlanmaların ve maddi kayıpların en aza indirilmesi amacıyla çalışmaların yapıldığı “Güvenli Trafik, Güvenli Yarınlar” projesi kapsamında kazalara müdahale ve ilkyardım eğitimleri uygulamalı olarak verilmeye devam ediliyor.
Eğitimde ilk olarak katılımcılara, Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Hasan Alpaslan İlter, trafikte kurallara uymanın yanı sıra saygının önemine dikkat çeken kısa bir konuşma yaptı. Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Hasan Alpaslan İlter konuşmasında: “Emniyet Müdürlüğümüz Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Güvenli Trafik, Güvenli Yarınlar’ projesi kapsamında birtakım eğitimler düzenlendi. Bu eğitimler kapsamında da ilkyardım, kazada müdahale, trafik kültürü ve trafik ahlakı konulu eğitimler verildi. Bugün burada eğitimlerin uygulamasını göreceğiz. Uygulamada yapılanlar, karşılaşılan problemler ve yapılması gerekenlere ilişkin bilgiler verilecek. Trafik kültürü, trafik ahlakı nedir, nasıl olmalıdır? Trafikte en önemli şey sabırlı olmaktır. Trafik kültürünü oluşturmak için trafik ahlakını bilmemiz gerekir. Trafik kurallarına uyulması, güvenlik tedbirlerinin zamanında alınması gerekir. Trafik ahlakında ilk başta sürücüler olarak ya da eğitici olarak, bir polis olarak karşımızdakine saygılı olmalıyız. Trafikte birbirimize saygılı davranmalıyız. Karşımızdakine empati yaparak, her şeye sinirlenmememiz gerekiyor. Her şeye sinirlenirsek bunun sonucunda trafikte kendimize sıkıntı yaratmış oluyoruz ve araçtan inip, bağırıp, çağırıp kavgaya sebebiyet verip, istemediğimiz sonuçlar doğmasına yol açabilir. Güvenli bir sürüş yapabilmemiz için ilk önce anlayışlı olmamız gerekiyor. Kurallara riayet etmemiz gerekiyor. Kurallar ne için var, trafiğin düzenli bir şekilde yürümesi için var. Sürücüler olarak kurallara uymamız gerekiyor. Aracımızın, kendimizin ve özellikle yolcularımızın güvenliğinin sağlanması gerekiyor. Bunun için de aracımıza bindiğimiz zaman kendi güvenliğimizi almak. Kısa mesafede dahi olsa güvenliğimiz için emniyet kemerimizi takmamız gerekiyor. En ufak kazada bile istemediğimiz sonuçlar meydana gelebiliyor. Bu nedenle emniyet kemerimizi, maliyeti çok düşük, kullanımı çok basit, bizi sıkmayan, en iyi, en güvenli araç aparatıdır. Kendi güvenliğimiz için aracımızın da güvenli olmasını sağlamamız gerekiyor. Aracımıza kış lastiklerini taktırmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.
İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü’nde Şef Seyit Uyar tarafından trafik kazalarında yapılacak müdahalelerde kullanılan araç-gereçler tanıtıldı.
Herhangi bir kaza anında olay yerine giden Emniyet ekipleri ya da AFAD ekipleri ulaşmadan önce neler yapılabileceği konusunda 112 Acil Sağlık Hizmetleri Müdürlüğü’nden Serkan Acar tarafından da yaralılara yapılabilecek ilk müdahalelere ilişkin bilgiler sunuldu.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN