“Gurbetçiler Sektörü Canlandırdı”

23 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
265 defa okundu.
“Gurbetçiler Sektörü Canlandırdı”

Kırşehir’de ki Kuyumcular, sektördeki son durumu değerlendirdi.

“Gurbetçiler Sektörü Canlandırdı”

Hareketsizliklerle geçen 2 yılın ardından bu dönemin canlandığını ve kendilerine can suyu olduğunu belirten Kuyumcu Esnafları, “Hem hasat mevsimi olması vesilesiyle, hem de Almancı diye tabir ettiğimiz yurt dışından gelen gurbetçilerimizin düğünlerini Türkiye’de yapmalarından kaynaklı olarak sektörümüzde bir hareketlilik var” dedi.

KIRŞEHİR KUYUMCULARI, UZUN SÜREN DURGUNLUĞU YAZ SEZONUYLA BİRLİKTE ATTI

Özellikle kente gelen gurbetçilerin düğünlerini memleketlerinde yapmalarından dolayı altın satışında az da olsa bir ivme yakalayan kent kuyumcularının gülmeyen yüzü gülmeye başladı. Sektördeki hareketlilikle ilgili bilgi veren Kuyumcular, “15 Temmuz’dan bu yana sürekli bir sıkıntı içerisindeydik bir türlü ekonomimiz kendini toparlayamadı. 15 Temmuz gibi bir süreç geçirdik sonrasında erken seçim oldu derken dış güçlerde bizim üzerimizde büyük bir baskı uyguladılar durum böyle olunca da döviz ve altın Fiyatları da aşırı bir şekilde yükseldi. Sabit bir seyir yakalayamadı ve sürekli zikzak çizerek ilerlerdi. Bizim sektörümüz çok fazla bu kadar hareketliliği benimsemez. Bundan dolayı da yaklaşık iki yıldan bu yana sektörümüz dar boğaza girdi. Üretimlerimiz yüzde 50’ye kadar düştü bu zamana kadar bir şekilde toparlanamıyorduk ama bu yıl yaz sezonunun da girmesiyle biraz hareketlenmeler başladı”

“GEÇİRDİĞİMİZ 2 YILLIK ÖLÜ DÖNEMİN ARDINDAN HAREKETLİLİK BİZE CAN SUYU GİBİ GELDİ”

İlerleyen günlerde altın yatlarının yükselmemesi temennisinde bulunan Esnaflar, “Umarım altın fiyatlarında çok ani çıkışlar olmaz, olursa bu yine bizi çok etkiler. Tahmin ediyorum ki hem hasat mevsimi olması vesilesiyle, hem de Almancı diye tabir ettiğimiz yurt dışından gelen gurbetçilerimizin düğünlerini Türkiye’de yapmalarından kaynaklı olarak sektörümüzde bir hareketlilik var. Tam istenilen seviyede olmasak da şuan da iyi durumdayız. Geçirdiğimiz bu 2 yıllık ölü dönemin ardından bu hareketlilik bize bir can suyu gibi geldi ve inşallah bundan sonra da süreç bu şekilde devam eder”

“İHRACAT RAKAMLARINDA SÜREKLİ BİR DÜŞÜŞ VAR”

“İhracat rakamlarında sürekli bir düşüş var. Dubai altın takılarda bir vergi uygulaması yaptı ve böyle bir vergi uygulaması olunca ihracatta bir düşüş oldu. Ortadoğu’da ki durum belli özellikle de Kuzey Irak pazarı bizim için iyi bir pazardı ama Kuzey Irak bir türlü toparlanamıyor oradaki karışık durulmuyor. Avrupa’ya gelince oradaki ihracat yapan firmalarımız daha çok kış dönemlerinde hareketleniyor. Gurbetçiler, oradaki Arap çalışanlar ülkelerine dönünce ihracat kapasitesi düşüyor ama ilimizde, ülkemiz de bir hareketlilik oluyor. Sonuç olarak sektör bir şekilde ağır aksata olsa değirmenini dönderiyor”

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On