Güneş Işınlarına  Dikkat!

20 Eylül 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
252 defa okundu.
Güneş Işınlarına  Dikkat!

Cildinizi Aşırı Güneş Işınları Cildinize Zarar Verir

Yaz aylarında cilt her zamankinden daha fazla yağ ürettiğini söyleyen Cildiye Uzmanı Uzm. Dr. Emine Müge Acar, özelliklede yaz mevsiminde cildimizi korumak için güneş ışınlarından uzak durmak gerektiğini söyledi.  Cildiniz eğer kuruysa bu durum size iyi gelebilir, Ama normal ve yağlı bir cilde sahipseniz ekstra bakım zamanı demektir. Artan yağ salınımı yüzünden akneler ve lekeler çoğalır, ciltte parlamalar ve renk değişimleri görülebilir. O nedenle yaz mevsiminde güneş ışınlarından uzak durmak gerekiyor. Cilt bakımı için neler yapılması gerektiğini anlatan Cildiye Uzmanı Uzm. Dr. Emine Müge Acar, şunları kaydetti;  “Yaz mevsiminde cildimize özen göstermeye çalışsak da,  kimi zaman mecburen, kimi zamansa bronzlaşmak için uzun süre güneş altında kalarak cildimizi yıpratıyoruz. Sonuç ise bize hiç yabancı değil; donuk, sivilceli, lekeli, kuru ve kırışık bir cilt! Cildimizi güneş ışınlarından korumak gerekiyor. Cildinizi nemlendirmeyi aksatmayın: Yaz aylarında  güneş, havuz  ve denizden yıpranan  cildinizi düzenli olarak nemlendirin. Aksi halde cildiniz kurur ve kırışır. Cildiniz yağlı ise temizleme olarak  jel  bazlı  ürünleri, nemlendirici olarak da  su  bazlı  ürünleri tercih edin. Kuru bir cilde sahipseniz tonik kullanmayın, temizleme ürünü olarak temizleme sütünden faydalanın. Nemlendiricinizin de daha yoğun olmasına özen gösterin. Bir avuç çilek yiyin: C vitamini bağ dokusunu  ve kollagen  yapımını hızlandırarak cildin genç kalmasını sağlıyor. Antioksidan özelliği sayesinde ışıltılı bir cilt vaat etmesinin yanı sıra cildi güneş hasarından da koruyor. Günde  1  avuç çilek, 1  demet maydanoz veya 2 domates,  yeterli  C vitamini desteği sağlıyor. Ayrıca  narenciye, avokado,  soğan, kuşkonmaz, ananas  ve  kuşburnu da  bolca C  vitamini  içeriyor. Yaz mevsiminde güneş ışınları, deniz, havuz gibi nedenlerle yıpranan cilde özel bir bakım uygulamak gerekiyor” dedi.

CİLT BAKIMININ ÖNEMİ NEDİR?

Cilt yapısını bozan durumları anlatan Uzm. Acar, konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Cilt bakımı her şeyden önce cildin normal fonksiyonlarını yerine getirmesine imkan veren, bu fonksiyonları koruyan ve uyaran bir işlemdir. İyi bir cilt bakımının esas kuralı, cildin yapısına uygun temizlik ile başlar. Bu temizliğin sadece akşamları değil sabahları da yapılması gerekir. Cildin üstüne oturmuş (toz,makyaj artığı,yağ gibi) kirlerin, mikroorganizmaların ve iltihap odaklarının ortadan kaldırılması temizlikle sağlanabilir. Cildin üzerindeki pislik veya kirlilik dışında nikotin, alkol, kötü beslenme, kötü uyku ve kötü alışkanlıklar gibi etkenlerle de cildin yapısı bozulabilir”

YAZ AYLARINDA CİLDE NASIL BİR BAKIM UYGULAMAK GEREKİYOR?
Acar; “Yaz mevsiminde güneş ışınları, deniz, havuz gibi nedenlerle yazın cilt daha fazla kurur. Nem ve bakım ihtiyacı artar. Yazın evde uygulanan günlük bakıma haftada en az 1-2 kez nem maskesinin eklenmesi yerinde olur. Nem maskesiyle beraber cildi soyucu ve temizleyici maskeler de ihtiyaca uygun sıklıkta uygulanmalıdır. Bu arada yaz boyunca kullanılan kremlerdeki koruyucular, bronzlaştırıcılar cilt altında birikintilere ve çok fazla ölü tabaka tutulmasına yol açar. Soyan ve arındıran maskeler, yaz boyunca cildin daha temiz ve canlı kalmasını sağlar” diye konuştu.

GÜNEŞİN CİLDE VERDİĞİ ZARARLAR NELERDİR?

Deri kanserinin son yıllarda artış gösterdiğini anlatan Acar, şunları söyledi; “Yaz mevsimiyle birlikte başlayan tatil programları, güneşle ilişki iyi kurulmazsa   kötü sonuçlar doğurabilir. Güneşin yaşam için yararlı etkileri tartışmasız olsa da, güneşten kaçınmak ya da güneşle sınırlı temasta bulunmak gereklidir. Çünkü güneş ışığı, cildin erken yaşlanmasını artıran en önemli faktördür. Ciltte istenmeyen lekeler çiller oluşmasına yol açar. Güneşin bilimsel olarak kesinlik kazanan en önemli zararı ise, deri kanseri oluşum riskini arttırmasıdır. Deri kanseri son yıllarda çok hızlı bir artış göstermektedir. Bronzlaşma tüm dünya toplumlarında sağlıklı bir görünüm ile ilişkilendirilse de, anlamı aslında deri hasarıdır. Bronzlaşma derinin kendini koruma yöntemidir. Deri ne kadar bronz ise, o kadar hasar almış demektir. Deriye ulaşan güneş ışınlarının bir kısmı yansır bir kısmı da deri tarafından emilir. Bu nedenle koruyucu önlemlerin hepsi birlikte uygulanmalıdır” şeklinde konuştu.

CİLT BAKIMININ YANI SIRA YAZIN ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER NELERDİR?
Özellikle de açık tenli kişilerin gün örtüsü denilen güneş koruyucu ürünleri kullanmaları gerektiğini söyleyen Acar; “Sıkı dokunmuş, açık renkli giysiler giyilmelidir. Bunun yanı sıra geniş kenarlı şapka ve güneş gözlüğü de, güneşin zararlı etkilerinden korunmada etkili olacaktır. Gölgede kalmak, güneşin zararlı etkilerinden tam olarak korumaz. Kum ve deniz güneş ışıklarını yansıtacağı için güneş koruyucular hatta beyaz renkli giysiler giymek doğru olacaktır. 11.00-15.00 saatleri arası güneş ışınlarına maruz kalmak doğru değildir. Yaz aylarında herkesin, özellikle de açık tenli kişilerin gün örtüsü denilen güneş koruyucu ürünleri kullanmaları gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

GÜNEŞ KORUYUCU KREM SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİYOR?
Acar; Güneş koruyucular; UV ışınlarını emme, yansıtma ve dağıtma yolu ile deriye ulaşmasını engellerler. Güneş koruyucu kremlerin etkinliğini güneş koruma faktörü (SPF) belirler. Güneş koruma faktörü; güneş koruyucu kullanılmış bölgede kızarıklık oluşma zamanının; koruyucu kullanılmamış bölgede kızarıklık oluşma zamanına oranı ile belirlenir. Güneş koruma faktörü ne kadar yüksek ise, etkinlik o kadar artacaktır. Yaz aylarında en az 30 koruma faktörlü kremler uygun olacaktır” dedi.

Haber Aslıhan Buyruk

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On