Gündem Değerlendirildi Ortam Gerildi

3 Kasım 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2101 defa okundu.
Gündem Değerlendirildi Ortam Gerildi

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ve Servan Satır Arasında Küçük Çaplı Bir Gerginlik Yaşandı

Kırşehir Belediyesi Kasım ayı Meclis toplantısı Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi içerisinde yer alan Meclis Salonu’nda yapıldı. Kasım ayı Meclis toplantısının yapıldığı salonda çoğunluk sağlanarak, gündeme geçildi. Gündem konuşmasında Servan Satır ile Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci arasında küçük çaplı bir gerginlik yaşandı. Servan Satır yaptığı konuşmada: “Son zamanlarda yerel basına da yansıyan belediyemizin yaptığı bazı ihalelerin 4734 sayılı devlet ihale kanununun ihale şekillerini belirleyen maddelerine aykırı şekilde açık ihale (19.madde) yerine, pazarlık yöntemiyle (21b) ihale edildiği, tarafımıza iletilen bilgilerden ve yerel basına yansıyan iletilen bilgilerden ve yerel basına yansıyan haberlerden anlaşılmıştır.

Ekim ayı olağan meclis toplantısında dile getirdiğimiz ancak cevabı yeterli alamadığımız aşağıda bilgileri yazılı ihalelerinin 5396 sayılı belediye kanununu 26. maddesi ve …sayılı ilgi isteme kanunu hükümleri uyarınca süresi içerisinde tarafımıza yazılı olarak verilmesini arz ederiz.

1- 25.05.2017 tarih ve 2017/229265 ihale kayıt numaralı; 4734 sayılı kamu ihale kanununun 21/b maddesi uyarınca Özbek İnşaat şirketine; ihale şehrin muhtelif cadde ve sokaklarında sert zemin ile peyzaj çevre düzenlemesi inşaat yapım işi ile ilgili olarak;

A- Bu işin yaklaşık maaliyeti pazarlık limitlerinin çok çok üstünde olmasına rağmen sel.. deprem ve yangın gibi önceden öngörülmeyen olayların yıkıcı sonuçlarını bir an evvel ortadan kaldırmak için uygulanan 4734 sayılı yasanın 21/b maddesi tercih edilmesinin yasal gerekçesi var mıdır..

B- İhalenin bu şekilde yapılması için talimat mercii, hangi makamdır,, ihale yetkilisi olan fen işleri müdürünün böylesine büyük boyutlu bir işte tek başına karar verme yetkisi var mıdır.

C- Bu işin yaklaşık maaliyeti belirlenirken, hangi firmalardan teklif alınmıştır,, teklif alınan firmalardan ihaleye davet edilmeyen var mıdır.

Ç- Bu iş için hangi firmalara ihaleye iştirak daveti gönderilmiştir,, davet gönderilen firmalar hangi kriterlere göre belirlenmiştir, aralarında bir bağ var mıdır.

D- Bu iş ile ilgili şartnamede kaldırım yaya ve bisiklet yollarında kullanılması öngörülen üst yapı malzemeleri seçilirken iklim özellikleri düşünülmüşmüdür,, ılıman iklimlerde tercih edilen yaya ve bisiklet yolunda kullanılan tuğlaların soğuk kış şartlarına sahip ilimiz için uygun tercihmidir,, uygun olduğu iddia ediliyorsa dayanım ve dona karşı mukavet testleri mevcutmudur.

E-Kullanılan malzemelerin bayındırlık birim fiyatları ve poz numaraları nedir,,ayrıca alınan malzemeler, hangi cadde hangi sokak ve hangi alanlarda kullanılmaktadır.

F- 4734 sayılı kamu ihale kanununun 21/b maddesinin hangi hallerde uygulanacağının belirleyen yasa

hükmünün, teknik elemanlarınızca (Doğan Aydın , Fatih Elvan, Hacı Mehmet Elvan) hazırlanan gerekçe raporuyla değiştirilmesinin yasal dayanağı varmıdır,

G- İşi alan ÖZBEK İNŞAAT LTD. ŞTİ’NİN Belediyemizden aldığı başka bir iş varmıdır..

H- Açık ihale yönetimiyle  yapılması gerek bir çok mal ve hizmet alımının rekabete, hesap verilebilirliğe ve saydamlığa  aykırı bir biçimde, 4734 sayılı kanunun 21. Maddesi hükümlerine göre davet usulüyle acele,, acil ve el altından belli kişi ve şirketlere yaptırılmasında ne gibi bir kurumsal menfaat vardır..

2- 13.07.2017 tarih ve 2017/ 325637 ihale kayıt numaralı 56.320.00TL lik, 3 aylık et ve et ürünleri

alım işi ile ilgili olarak;

A- Bu işin et ve et ürünleri olduğu düşünülürse  ..acele ve öngörülmeyen tarafı nedir.. neden açık ihale yerine acil ve öngörülmeye olayların yaşanması durumunda tercih edilen yöntem olan pazarlık usulü 4734/ 21-b tercih edilmiştir.

B- Bu iş için teklif veren 2 firma sayısının 2 olduğu göz önüne alınırsa,, yaklaşık maliyetin çıkartılması için kaç firmaya teklif gönderilmiş, ihale için kaç firmaya davetiye gönderilmiştir.

C- Bu iş için davetiye gönderilen firmalar hangi kriterlere göre belirlenmiştir.

3- 14.04.2016 tarih ve 2016/114506 ihale kayıt numaralı Kındam mahallesi trafo yapımı ( 1 katılımcı)

4- 10.02.2017 tarih ve 2017/526633 ihale kayıt numaralı 318.000 tl şehir içi ulaşım planlama ve trafik mühendisliği uygulama projesi  hizmet alım işi (2 katılımcı)

5-26.07. 2016. tarih ve 2016/275505 ihale kayıt numaralı 313.000 tl lik içme suyu isale hattı bakım onarım yapımı işi (2 katılımcı)

6- 24.05.2016 tarih ve 2016/172487 ihale kayıt numaralı12.338.00 yaklaşık maliyetli kilitli parke taşı ile sert zemin düzenlemesi işi.. yine pazarlık usulü ile yapılmıştır.. ancak işin enterasan tarafı 3 katılımcı olması ve ihale kırımının %48 ( yüzde kırk sekiz) olmasıdır. bu işin kırımının bu kadar yüksek olmasının açıklaması nedir.

Ekim ayı olağan meclis toplantısında dile getirdiğimiz ancak yeterli cevap alamadığımız, yukarıda maddeler halinde azılı ihale bilgilerinin 5396 sayılı belediye kanununu 26. maddesi ve 4682 sayılı bilgi isteme kanunu hükümleri uyarınca süresi içerisinde tarafımıza yazılı olarak verilmesini arz ederiz.” ifadelerini kullandı.

HABER: FİLİZ İSLİM

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On