Gün Parasıyla İş Yeri Açtılar

25 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
374 defa okundu.

KIRŞEHİR'DE KADINLAR DÜZENLEDİKLERİ GÜNLERDE TOPLADIKLARI PARALARLA AÇTIKLARI İŞ YERİNDE GÖZLEME, BÖBREK VE YUFKA SATARAK EV EKONOMİSİNE KATKIDA BULUNUYOR. (ENDERHAN ÖZ/KIRŞEHİR-İHA)

Kırşehir’de kadınlar düzenledikleri günlerde topladıkları paralarla açtıkları iş yerinde gözleme, böbrek ve yufka satarak ev ekonomisine katkıda bulunuyor.
Kadınlar arasında düzenledikleri günlerde topladıkları paralarla iş yeri açtıklarını anlatan evli ve iki çocuk annesi olan Yurdagül Dernek, kendilerine karşı çıkanların şimdi kendilerine destek olmaya başladığını söyledi. Yurdagül Dernek, “Arkadaşlarla otururken çocuklarımızın büyüdüğünü ve okul çağında olmaları nedeni ile ne iş yapabilir miyiz bunu kendimize sorduk. Arkadaşlarımız elimizden gelen sanatı hayata geçirmemizi istedi. Bizler de yaptığımız işte başarılı olabileceğimizi düşündük” dedi.
İşe başlama kararı aldıklarında çevredekiler tarafından yadırgandıklarını anlatan Yurdagül Dernek, “İlk başlarda herkes yadırgadı ama sonradan herkes alıştı. İlk olarak yaptığımız iş sonradan Kırşehir’de çok büyüdü. Eşimiz, köy halkı ve esnaflarımız da alıştı artık bizlere, yapmakta olduğumuz işi çok da seviyoruz. Bu sürece gelinceye dek kimseden destek almadık. Kendi kendimize dükkan kiraladık. Kendi imkanlarımızla gün yaptığımız paralardan da faydalanarak iş yerimizin kirasını ödedik. Eşlerimizden de rica ederek böyle bir girişimde bulunma kararı aldık” diye konuştu.
Arkadaşları ile açtığı iş yerinden elde ettiği gelir ile çocuğunu okutmaya çalıştığını söyleyen Ayşe Sezer ise, “Yedi yıl önce böyle bir karar aldık ve arkadaşlığımızı da koruyarak böyle bir alan işletmeye karar verdik. İyi-kötü günler geçirdik” şeklinde konuştu. Sezer, “Bir kızım var onun okul masraflarını karşılıyorum. Kazandığım parayı ona gönderiyorum. Eşime de yardımcı olarak destek sunuyorum. Bir şeyler üretmek çok güzel bir şeymiş” dedi.
İlkokul mezunu olduğunu ve hiçbir mesleğinin olmadığını anlatan Sezer, “Tek yapabildiğimiz ellerimize güvenmekti. İşe gelemediğimiz günlerde esnaf öyle alıştı ki nerede olduğumuzu soruyorlar. Atatürk kadın haklarını verdiğinde kadınlar bile kendine güvenmemişti. Artık kadınlar da kendisine güveniyor. Erkeklerimiz kızsa da yapıyoruz. İş yerinden çıkınca eve gidiyor yemek de yapıyorum. Aldığım para az ama her şeyime yetiyor. Artık kendi ekonomim var” ifadesinde bulundu.
Ev arkadaşları ile güzel bir ekip olduklarını anlatan Ayşe Kılıç ise herkesin üretmesinin önemli olduğunu söyledi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN