“GRİBE YAKALANMADAN  AKTARLARA UĞRAYIN”

22 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
352 defa okundu.

prof-dr-ibrahim-saracoglu-sifali-bitkiler-1017Soğuk havaların yurt genelinde kendini iyice hissettirmesinin ardından gribal enfeksiyonlar etkisini göstermeye başladı.

Soğuk havaların yurt genelinde kendini iyice hissettirmesinin ardından gribal enfeksiyonlar etkisini göstermeye başladı.

Soğuk havaların gelmesiyle beraber gribal hastalıklardan korunmak için birçok vatandaş soluğu aktarlarda alıyor. Kırşehir’de ki aktarcılar, yaptıkları  açıklamada “Bitkisel ürünlerin yoğunlukla alım ve tüketimin başladığı bu günlerde bitkisel ürünler denildiğinde bunun içinde ada çayı, ıhlamur, kekik, kuşburnu temeldir. Bunların yanın da ekinezya, zencefil, çay, gülhatmi gibi bu ürünler ideal tüketilebilir. Zararlarına da değinirsek bu tür bitkilerin belirli bir oranda tüketildiğinde zararının olmadığını ve ödem atmada ve soğuk algınlığına gayet iyi geldiği bunu yanın da iki tane ada çayının içilebilir” dedi.

Ihlamurun en çok sattıkları ürünlerin başında geldiğini ancak bugünlerde kilogram fiyatının çok yükseldiğini kaydeden Kırşehirli aktarlar;”Kırşehir’de ki ani iklim değişiklerinin yoğun olduğu ve yağmurların başladığını bunu göze alarak insanlarda gribal enfeksiyon başladı. Bununla beraber ıhlamur, ada çayı ve zencefil yoğunlukla giden ürünler arasındadır” diye konuştu.

Kış aylarında pekmezin çok fazla tüketilmesinin faydalı olacağını de ifade eden aktar sahibi “Her evde muhakkak ıhlamur, ada çayı, zencefil ve ekinezya gibi bitki çaylarının bulunmasını bunlara ilave olarak da yanında bal, pekmez tüketilmesi gerekir. Özellikle pekmezin kış ayların da bol tüketilmesi gerekir. Kuşburnu, kızılcık, dut ve üzüm pekmezi kullanılması da faydalı olacaktır” şeklinde konuştu

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN