Gramaj Ayarı Geliyor

11 Kasım 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
515 defa okundu.
Gramaj Ayarı Geliyor

Ekmeğin Gramajı ve Fiyatına ‘İsraf’ Ayarı Geliyor

 

Gıda, Tarım ve  Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ile görüşme yaptığını, görüşmede İstanbul’daki  fırıncıların yaşadığı sorunları aktardığını ifade etti. Bakanlığın israfın nedenine ilişkin bir araştırma yaptığını,  araştırmada, ekmekte israfı artıran nedenlerin “ucuzluk” ve “gramaj” olduğunun  ortaya çıktığını kaydeden Kolivar, Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri  Tebliği’ne göre şu anda ekmek üretiminde alt sınırın 250 gram olduğunu, söz  konusu alt sınırdan başlamak üzere 50’şer gram artışlarla ekmek üretilebildiğini  anlattı. Kolivar, “Bakanlığın tebliğde yapacağı değişiklikle israfı önlemek  amacıyla artık ekmek 200 gram üretilebilecek. Ekmekte taban 200 gram olacak,  bunun altında olmayacak. Gramaj artışı da 10’ar gram olacak.” dedi.

Yeni tebliğin yeni yıla yetişmesini beklediklerini ifade eden Kolivar,  “Fırında 200 gram da, 250 gram da, 300 gram da, 400 gram da olacak. Halk  hangisini isterse onu alacak. Bu çeşitlendirme sayesinde özellikle tek veya iki  kişilik ailelerde küçük ekmek alınmasıyla israf azalacak.” diye konuştu.

“İSTESOB YENİ FİYAT BELİRLEYECEKTİR”

Cihan Kolivar, tebliğin yeni haliyle 2018 itibarıyla uygulanmasını,  yayımlanmasını beklediklerini kaydederek, şöyle devam etti: “Bu durum kesinlikle gizli zam olarak algılanmamalı. Burada biz  fırıncıların da gözlemlediği, ekmeğin gramajının kişiye fazla gelmesi sonucu  israf olması. Burada ana hedef, israfın azaltılması. Zaten ekmek fiyatlarını  belirleyen İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) yeni tebliğ  sonrası ekmek fiyatlarını yeniden değerlendirecek, bu kapsamda yeni fiyat  belirleyecektir. Biz fırıncılar için de ekmek israfının önüne geçilmesi birincil  meseledir.”

Kolivar, üzerinde durdukları bir başka sorunun fırın, bakkal ve market  dışında ekmek satılması olduğunu belirterek, “Türkiye’de pazarda, cami önünde,  manavda, hatta ve hatta tütüncüde bile ekmek satılıyor. Nerede, nasıl, ne şekilde  üretildiği belli olmayan bu ekmeklerin satışı yasak. Bu konuda çalışmalar devam  ediyor. Satış yapan kimselerin engellenmesi için bakanlığa, belediyelere,  zabıtalara başvuru yaptık.” diye konuştu.

Sağlıklı ve temiz fırında üretilen ekmeği vatandaşa ulaştırmayı  amaçladıklarını kaydeden Kolivar, vatandaşların açıkta, pazarda, cami önünde  satılan ekmekleri değil, denetlenen, hijyen şartlarını yerine getiren, istihdam  sağlayan fırınlardan ekmek almaları gerektiğini belirtti.

Kolivar, fırınlardan alışveriş yapılmasının daha çok üretim manasına  geleceğini, bu sayede zamların da geciktirilebileceğini söyledi.

“SICAK EKMEK YEME ALIŞKANLIĞI İSRAFI ARTIRIYOR”

Bayrampaşa’da fırıncılık yapan Münir Kazdal, İstanbul’da günde 2-3  milyon ekmeğin israf edildiğini, çöpe gittiğini, israfın ana sebeplerinden  birisinin sıcak ekmek yeme alışkanlığı olduğunu söyledi.

Kazdal, “Bu alışkanlık nedeniyle bakkal ve marketlere günde 3 defa ekmek servisi yapılıyor. Halbuki günlük süt bile bir defa servis ediliyor. Bundan  dolayı marketlerde, ‘yarın taze ve sıcak ekmek gelecek’ düşüncesiyle gün içinde  kalan ekmeğin hepsi iade ediliyor. Bu durum da israfa neden oluyor.” şeklinde  konuştu.

Kazdal, bakkal ve marketlere günde 3 defa yapılan servislerin bire  indirilmesi durumunda ekmekte israfın azaltılabileceğini belirtti.

HABER: NURTEN CEYLAN

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On