Görme engelliler futbol müsabakalarında kıyasıya çekişme

9 Eylül 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
384 defa okundu.
Görme engelliler futbol müsabakalarında kıyasıya çekişme

GÖRME ENGELLİLER MÜSABAKALARINDA KIYASIYA ÇEKİŞME (ENDERHAN ÖZ/KIRŞEHİR-İHA)

B-1 (görme engelli) ligi futbol turnuvası maçları kıyasıya çekişmeye sahne oluyor.
Sekiz takım şampiyon olabilmek için mücadele verirken takımların maçlarına Kırşehirli futbol severler yoğun ilgi gösteriyor.
Yapılan turnuva sonrasında ilk 2 takımın Turkcell Sesi Görenler Ligi maçlarına çıkacağı maçlara Kırşehir ev sahipliği yapıyor. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 2 nolu saha da özel hazırlanmış platformda futbol müsabakaları oynanıyor.
Kırşehir’in ev sahipliğinde yapılan B-1 ligi maçları hakkında bilgi veren Hasan Sayyıdan (Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı), B-1 futbolun 4 futbolcudan oluştuğunu ve kalecilerin oyunu gördüğünü söyledi.
Kırşehir’de B-1 turnuvası 2.ligi oyunlarının oynandığını ifade eden Sayyıdan, “oyun, 40’a 20 sentetik sahada oynanır. Oluşturulan bariyerlerle topun oyun alanında kalması sağlanır. Kale arkası ve yanlarda bekleyen görevliler oyuncuları yönlendirir. Görme engelli liginde taç yoktur. Kaleci ise 2 metrelik alanın dışına çıkamaz.”dedi.
Görmeden kaynaklı oluşacak avantajların yok edildiğini belirten Hasan Sayyıdan, “Görme engelliler liginde 2015 yılında Türkiye, Avrupa şampiyonu oldu. Oyunda görmeden kaynaklı bütün avantaj ortadan kaldırılır.
14 yaşından küçükler liglerde oynayamazlar. Milli takımımız çok büyük dereceler yapmakta, engelli sporcuların teşvikleri çok önemli, görme engelliler spor anlamında önemli mesafeler kat etti. 2016 yılı itibari ile Brezilyada 31 sporcumuz var. Sadece futbol alanında değil diğer spor alanlarında da görme engelli sporcularımız var. Her yıl lisanslı sporcu sayımız artış gösteriyor. Biz federasyon olarak görme engelli her sporcumuzla yakından alakalıyız. Yeteneklerin tespit edilerek ulusal ve uluslar arası bazda müsabakalar organize ediyoruz.”diye konuştu.
Engelsizler nasıl spor müsabakalarına hazırlanıyorsa görme engellilerin de özel antreman tekniklerini uyguladığını anlatan Sayyıdan şöyle konuştu:
“Türkiye genelinde 192 kulübümüz var. Görme engellilerin gelişimleri açısından seçilen branşlarda lokalde başlayan çalışmalar federasyon aracılığı ile geliştiriliyor. Spor yaparken görme engelli sporcunun algılamasının tam olarak sağlanması için her türlü yöntem uygulanmakta, görme engelliler bağımsız hareket özelliği ile önüne çıkan problemleri de çok çabuk algılayarak çözüme kavuştururlar. Her görme engelinin futbol oynayacağını söylemek nasıl doğru değilse görme engellilerin de çalışmalarını ve yeteneklerini de keşfetmek önemlidir.”
Kırşehir’de gerçekleşen müsabakalarda:
Malatya Yeşilyurt Görme Engelli takımı, Bursa Altınokta, İstanbul Altınokta, Gençlerbirliği, Erbağ Belediye, Gaziantep Mitat Enç, Ankara Anadolu Engelli Spor Kulübü, Malatya Gençlik takımları ter döküyor.
(EÖ-SK)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN