Gönül Elçileri Projesi Kapsamında Fidan Dikildi

3 Nisan 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
355 defa okundu.
Gönül Elçileri Projesi Kapsamında Fidan Dikildi

thumbnail_fidan (1)

“Fidan Dikmenin Dünyamızı Tehdit Eden Olumsuz Şartları Önlemede Çok Büyük Önemi Vardır.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan öncülüğünde başlatılan Gönül Elçileri Projesi kapsamında oluşturulan ‘Bereket Ormanları’na fidan dikimi yapıldı.

Kındam Mevkiinde, ülkemize ve geleceğimize daha yeşil bir Kırşehir kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen fidan dikim programında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Necati Şentürk, ormanların bir ülkenin akciğerleri olduğunu söyledi.

Fidan dikmenin dünyamızı tehdit eden olumsuzlukları önlemede çok büyük önemi olduğunu belirten Vali Necati Şentürk, “Bugün, Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan himayesinde başlatılan Gönül Elçileri Projesi kapsamında baharın gelişi ile birlikte fidan dikimi gerçekleştiriyoruz. Fidan dikmenin dünyamızı tehdit eden olumsuz şartları önlemede çok büyük önemi vardır. Günümüzde ozon tabakası büyük bir hızla deliniyor, küresel ısınma başladı, kutuplardaki buzullar eriyor. Bu erimeyle beraber yeryüzündeki sular yükseliyor. Sıcaklığın da etkisiyle dünya çölleşmeye başladı. Çölleşmenin sonucunda sular kuruyor. Arazinin çölleşmesi ve suların kuruması da gıda sıkıntısını beraberinde getirir. Ülkemiz, bu sıcaklık etkisinden büyük ölçüde etkileniyor. Bu mücadeleyi ağaçlandırma yaparak kazanmayı hedefliyoruz. Avrupa ülkeleri arasında en fazla fidan diken ülke Türkiye’dir. Her tarafı ağaçlandırarak, bu tehlikelerin önüne geçmeyi amaçlıyoruz. Ülkemiz genelinde milyonlarca ağaç dikilirken, Kırşehir topraklarının ormanlık alanları da giderek arttırılmaktadır. Kırşehir, tarihte gül bahçelerinin meşhur olduğu bir şehirdi. Milletimizin gayreti ve çevre bilinciyle birlikte Kırşehir’in o yeşil günlere geri döneceğine inancım tamdır. Şehrimizi daha yaşanabilir bir kent haline getirerek gelecek nesillere daha yeşil bir Kırşehir bırakmayı hedefliyoruz. Bu gönül işidir, yaşam şartlarını iyileştiren ormanlarımızı korumalıyız. Ormanlar yağış çeker, daha çok yağış alırsak toprağın florasından daha çok ürün alırız. Fidan dikimi programları ilçelerimizde de devam ediyor. Ayrıca, gençlerimizin fidanları toprakla buluşturması onların bu konuya olan duyarlılığını artırmada çok önemlidir. Ormanlara zarar verilmezse, kendi kendini geliştiriyor. Bu vesileyle, bütün vatandaşlarımızı fidan dikmeye davet ediyorum.” dedi.

Anız yakmanın doğaya verdiği zararlara da değinen Vali Necati Şentürk, konuşmasına şöyle devam etti: “Anız yakmak, milyonlarca canlının yok edilmesine yol açar. Oysaki, toprakta son derece faydalı bakteriler var. Toprağı işleyip, kabarmasını sağlıyorlar. Mesela toprak, solucanlar sayesinde havalandırılır ve oksijen alarak daha sağlıklı bir hâl alır. Tabiatta bir denge vardır. Tabiatın bu dengesini de anız yakarak bozamayız. Toplumda, sürdürülebilir bir çevre bilincini oluşturmak gerekmektedir. Çalışmalarımız bu yönde devam ediyor.”

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ramazan Baykara ve Kırşehir Orman Müdürü Reşat Karaca’nın da hazır bulunduğu program, Vali Necati Şentürk’ün programa katılan bayanlarla ve öğrencilerle birlikte fidanları toprakla buluşturması ile sona erdi.

VALİLİK BASIN BÜROSU

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN