Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden Cumhurbaşkanı’na Ziyaret

17 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
193 defa okundu.

img_1991Kırşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Kırşehirli Çiftçiler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erddoğan’ı Ziyaret Etti

Çiftçilerin merakla beklediği Milli Tarım Projesi toplantısı, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Başbakan Binali Yıldırım ve  ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu.Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarımda reform olarak görülen projenin toplantısına Kırşehir’den de çiftçilerle birlikte katılım gerçekleşti.  Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin’in koordinasyonunda ve İl Müdür Yardımcısı Suat Veyisoğlu’nun kafile başkanlığında Kırşehir’den de 95 Çiftçi katıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, toplantı sonrası yaptığı açıklamada Kırşehir Merkez ve ilçelerinden 95 çiftçi ve 5 görevli personelden oluşan 100 kişilik bir heyet ile toplantıya katıldıklarını ve tarım alanında uygulanacak dev projeleri yerinde dinlediklerini söyledi.

Kenan Şahin:  “Milli Tarım Projesi Tarıma Nefes Aldıracak”

                Milli Tarım Projesi’nin detaylarını anlatan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, uygulanacak yeni tarım politikasıyla havzaya göre ekim yapılacağını ve bu sistemin tarımda verimliliği arttıracağını söyledi. Kırşehir’de bu çalışmaların başladığını  dile getiren Şahin, destek verilecek ürünler hakkında şunları söyledi:  ” Destek verilecek ürünlerin bazıları buğday, arpa, mercimek, nohut, yağlık ayçiçeği yem bitkileri, aspir, mısır (dane)  gibi ürünler.  Özellikle şu an hayvancılık ciddi sorun yaşamıyor, yem bitkilerine destek verilmesi hayvancılığın canlanması manasına da geliyor. Şimdi burada ne yapmalıyız. Havzalar bazında bir bölünmeler gerçekleşti. Burada baktığımızda;

Kırşehir Merkezde (Arpa, Aspir, Buğday, Mısır(Dane), Ayçiçeği(Yağlık), Yem Bitkileri),

Akçakent (Arpa, Buğday, Mercimek, Nohut, Ayçiçeği(Yağlık), Yem Bitkileri),

Akpınar (Arpa, Buğday, Mercimek, Nohut, Ayçiçeği(Yağlık), Yem Bitkileri),

Boztepe (Arpa, Aspir, Buğday, Mercimek, Nohut, Ayçiçeği(Yağlık), Yem Bitkileri),

Çiçekdağı (Arpa, Aspir, Buğday, Mercimek, Nohut, Yem Bitkileri, Yulaf),

Kaman (Arpa, Buğday, Mısır(Dane), Nohut, Ayçiçeği(Yağlık), Yem Bitkileri),

Mucur (Arpa, Aspir, Buğday, Nohut, Ayçiçeği(Yağlık), Yem Bitkileri destekleniyor. Çiftçilerimizde bu ürünlere yer vermeliler.”

Projrnin Detayları:”Milli Tarım Projesi, çiftçi ve besiciye, mazottan alet ekipmana, düve alımından düşük ücretli mera tahsisine kadar destek paketlerinin yanında üretim planlaması ve bürokrasinin azaltılması konularını da kapsıyor. Projeye göre hükümet, tarımı, Türkiye’nin tarım ve hayvancılıkta ciddi atılım sağlaması için yatırımlarda ilk sıralara alırken, yeni uygulamaları da hayata geçirecek.

1- Tarımda işletme bazlı danışmanlık sistemiyle, Türkiye’de bulunan 3 milyon tarımsal işletmenin her birinin danışmanı bulunacak, her bir işletmeden sorumlu bir ziraat mühendisi veya veteriner hekim görevlendirilecek.

2- “Havza bazlı üretime dayalı destekleme modeli” ile Türkiye artık üretim planlamasına geçecek, arz açığı ya da fazlası tartışmaları ortadan kalkacak. Çiftçiler neyi, nerede ekerse ne kadar destek alacağını önceden bilecek. Piyasalardaki fiyat dalgalanmaları en aza indirilerek, fiyat istikrarı sağlanacak. Türkiye’deki 941 havzanın ürün deseni çıkarılırken, stratejik açıdan önem arz eden 19 ürünün daha verimli ve ekonomik olarak hangi havzalarda destekleneceği de belirlendi.

3) Arpa, buğday ve yem bitkileri tüm havzalarda desteklenirken “her ürün her yerde değil bilimsel olarak tespit edilen bölgelerde” desteklenecek.

4) Destek sağlanacak ürünler şöyle: Arpa, buğday, çavdar, çeltik, dane mısır, tritikale, yulaf, kuru fasulye, mercimek, nohut, aspir, yağlık ayçiçeği, kanola, kütlü pamuk, soya, çay, yağlık zeytin, fındık ve yem bitkileri.

5) Bu kapsamda destekleme başvurularında bürokratik işler azaltılacak, çiftçiler yılda bir kez destek başvurusu yapacak ve destekler Nisan-Mayıs ile Eylül- Ekim olmak üzere iki dönemde ödenecek.

6) Gübrede yüzde 18 olan KDV’yi kaldıran hükümet, proje çerçevesinde çiftçinin mazot maliyetinin de yarısını karşılayacak. ” şeklinde sıralandı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On