Gezgin Arıcılar Elverişli İklimin Peşinde Koşuyor

14 Ağustos 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
280 defa okundu.
Gezgin Arıcılar Elverişli İklimin Peşinde Koşuyor

Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi İlimizde de kiminin Hobi amaçlı kimi vatandaşların ise gelir kaynağı olarak gördüğü arıcılıkta bal hasadına başlandı.

Gezgin Arıcılar Elverişli İklimin Peşinde Koşuyor

Zengin bitki örtüsüne sahip illere giderek bal üretimi yapan Gezgin arıcılar, bal sağım hasadına başladı. Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi ilimizde de kimi vatandaşların hobisi haline gelen kimi vatandaşların ise geçim kaynağı haline gelen Arıcılıkta, bal sağım hasadına başlandı.

ARICILARIN BAL SAĞIM HASADI BAŞLADI

Her yıl Mayıs ve Haziran aylarında İklim bölgesi elverişli ve zengin olan çeşitli bölgelere giderek bal üretiminde istenilen verimi elde etmeye çalışan Gezgin Arıcılar, bal sağımına başladı. Bal üretiminde istenilen verimi elde etmek için bazı Gezgin arıcılar ilimizi tercih ederken bazı arıcılar ise İlimizden başka bir ile gidiyor.

KIRŞEHİRLİ ARICILARDA İYİ BİR SEZON GEÇİRİYOR

Birçok gezgin arıcıya da ev sahipliği yapan bazı illerde bal sağımına başlanırken, Mevsim şartlarının uygunluğunun ve çiçek türü bakımından zenginliği sayesinde bal üretiminde istenileni alan gezgin arıcıların yanı sıra Kırşehirli arıcılarda iyi bir sezon geçiriyor. Her yıl genellikle elverişli iklim bölgesine arılı kovanlarını yerleştiren arıcılar bitki örtüsü ve iklim şartlarından oldukça memnunlar.

“MEVSİM ŞARTLARI UYGUN ÇİÇEK TÜRÜ BAKIMINDAN ZENGİN TABİAT DOKUSUNUN SAYESİNDE BAL ÜRETİMİNDE BEKLENENİ ÇOĞU ZAMAN ALIYORUZ”

Yıllardan beri arıcılık yapan bazı Kırşehirli arıcılar, şu an birçok arıcının bal sağımı yaptığını vurgulayarak şunları aktardı, “Kış aylarında daha çok batı ve güney illerini tercih ediyoruz. Karların kalkması ile  bahar yağmurları ile birlikte bitki örtüsü zenginleşen doğu illerini ve yüksek yaylalarına arılı kovanlarımızı götürüyoruz.  Mevsim şartları uygun çiçek türü bakımından zengin tabiat dokusunun sayesinde bal üretiminde bekleneni çoğu zaman alıyoruz. Onun için her yıl bereketli bölgeleri tercih ediyoruz” dedi.

EN ÇOK TALEBİ YAYLA BALI ALIYOR”

Müşterilerinin daha çok yayla ballarını tercih ettiklerini aktararak 200´e yakın kovanı bulunduğunu söyleyen Kırşehirli Arıcılar, “İlk olarak ticaret için arıcılık işine başladım. Ancak işi yaparken keyif almaya başladım. Bana iyi gelmeye başladı ve benim için bir hobiye dönüştü. Ben yaklaşık 20 yıldır arıcılık yapmaktayım. Arılı kovanlarım benim yaşam kaynağım oldular onlar yatıyor onlarla kalkıyorum. Biz mevsim şartlarına göre illeri gezmekteyiz. Biz nerede mevsim şartları ve çiçek popülasyonu iyi ise arıları oraya götürürüz. İklim şartları hoşumuza giden ilde, faaliyetlerimizi sürdürmeye çalışıyoruz. Şu an bal sağımındayız. Balın bir kısmını Trabzon´da kestaneliğe ayıracağız. Bizim bal sezonumuz böylece sona ermiş olacak. Biz sağma balı perakende olarak satacağız. Müşteriler genel olarak yayla balını tercih ediyor çünkü yayla balı daha kaliteli oluyor. Bizde bu kaliteye dikkat ediyoruz” şeklinde konuştu.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN