Gerçekten Alın Teri

19 Eylül 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
356 defa okundu.
Gerçekten Alın Teri

AW134124

İlimizde Tarım Ve İnşaat İşçileri İle Ocak Başında Çalışan Dönerci Ustaları Sıcak Havaya Rağmen Zorlu Sıcak Hava Yaşamı Zorlaştırıyor

Hava sıcaklığının yüksek olduğu İlimizde tarım ve inşaat işçileri ile ocak başında çalışan dönerci ustaları sıcak havaya rağmen zorlu mesailerini sürdürüyor. İlimizin bir çok mahallelerinde sebze tarlalarında sıcağa rağmen çalışan çiftçiler, terini mendiline sildikten sonra ekmeğini topraktan çıkarmaya devam ediyor. Çiftçinin sıcak soğuk demeden çalıştığını söyleyen işçiler; “Sıcaklar dışarıda çalışan herkesi etkiliyor. 30-35 derece sıcakta tarlada çalışmak kolay değil. Yukarıdan sıcak bir de toprağın sıcağı insanı mahvediyor. Ortalama 8 saat çalışıyoruz. Hava sıcak olduğu için yevmiyeye de gelmek istemiyor gündelik işçiler. Sıcaklarda işçi bulamıyoruz. Herkes kahvelerde kafelerde buz gibi ayranını kolasını içiyor” diye konuştu. Çapa yapan Halime Toker ise alın teriyle ekmek parası kazandıklarını söyledi. Sıcak havanın zorladığını ifade eden Toker, “Sıcaklarda işçi bulamıyoruz. Çağırdığımızda gelmiyor kadınlar ama günlerinden de eksik kalmıyorlar. Sıcaklardan fazlasıyla etkileniyoruz ancak şapka ya da başörtüsüyle güneşin etkisini azaltmaya çalıştıklarını kaydetti”.

İNŞAAT İŞÇİLERİNİN SICAKLA İMTİHANI

Kırşehir’de sabah saatlerinde mesailerine başlayan inşaat işçileri, sıcaklığın daha fazla hissedildiği öğle saatlerinde de çalışmaya devam ediyor. Sıcak hava nedeniyle dudakları kuruyan ve bir birleriyle sohbet etmekte dahi zorlanan işçiler, başlarına şapka, bez takarak sıcaklıktan korunmaya çalışıyor.  Özellikle inşaatta demir bağlayan inşaat işçileri sıcağın ellerini yakmaması için eldiven takıyor. İşçilerden Şeref Sipahi, hava sıcaklığının zaman zaman 35 dereceyi bulduğu ilimizde tüm zorluklara rağmen mesailerine devam ettiklerini söyledi. Mesleklerinin çok zor olduğuna işaret eden Sipahi, “Çalışmaya mecburuz, ekmek parası çalışacaksın bir şekilde. Sıcağa karşı şapka takarak, bol su içerek, bez sararak bir şekilde önlem alıyoruz. Bu şekilde hayatımızı kazanmaya devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

HAVA SICAKLIKLARI DÖNERCİLERİ DE ETKİLİYOR

İlimizde  gün boyu döner kesmek için sürekli ocağın ısısına maruz kalan döner ustaları da sıcakla mücadele ediyor. Dönercilerin işinin en zor yanının sıcaklık olduğunu söyleyen Döner Ustası Samet Yalçın, Hava sıcaklıklarının artmasıyla ocağın sıcaklığıyla günde yaklaşık 60 derecelik sıcağa maruz kaldıklarını belirten Yılmaz, ” Bizim işimizin en zor kısmı yaz sıcakları. Havaların da ısınmasıyla bizim işlerimiz daha da zorlaşıyor. Kolay iş yoktur her işin mutlaka bir zorluğu vardır. Bizim işimizin zorluğu da sıcak. Evimize ekmek götürmek için alın terimizle sıcak da olsa gün boyu ayakta kalsak da mesaimize devam ediyoruz hem havanın hem de ocağın sıcağına maruz kalarak yaz aylarında gerçekten alın teriyle çalıştıklarını aktardı”.

Haber Serhat Erdoğan

 

 

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN