Gençlerden Anlamlı Hareket

7 Aralık 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
433 defa okundu.
Gençlerden Anlamlı Hareket

Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve İl Müdürlüğünün geçtiğimiz haftalarda başlattığı Gençlerin İyiilik Ağacı Projesi kapsamında Sıdıklı İlk ve Ortaokulu boya badana ve işi ile köy camisinin temizliği yapıldı.

Kırşehir GHSiM proje sorumlusu basın mensuplarına konuyla alakalı: “Daha iyi bir eğitim ve daha güzel bir gelecek için gençlik liderleri ve gönüllü gençlerimiz ile bu haftaki durağımız Sıdıklı Ortaoba Köyü, Sıdıklı Ortaokuluydu. Gençlik Liderleri ve gönüllü gençlerimiz ile bakıma ihtiyacı olan okulun sınıflarını, konferans salonunu ve koridorlarını boyayıp, temiz bir hale getirdik. Okul bahçesinde uygun olan yerlere iyilik ağacı projesi kapsamında çam dikilerek çevreyi ağaçlandırdık. Okul salonunda halkoyunları gösterisi sergiledik, türkülerimizi seslendirdik, ebru atölyemizi köy okuluna taşıyarak, öğrencileri ebru ile buluşturduk. Sağlık kurumu ile işbirliği yapıp, obozite ile mücadele hakkında bilgilendirme yaptık. İyilik ağacı kapsamında ekonomik durumu yetersiz öğrencilere hayırsever insanlardan temin edilen kışlık bot ve mont hediye ettik. Köy camisini temizleyerek ibadet mekanını güzelleştirdik. Programa katılan gönüllülerimiz, öğrencilere, köy halkına ve gözleme yaparak ikramda bulunan teyzelerimize çeşitli hediyeler verdiler. Merkezimi köye taşıyarak köy halkı, okul öğrencileri, gençlik liderleri ve gönüllü gençlerle birlikte yararlı, heyecanlı, mutluluk dolu güzel bir gün geçirdik.” Açıklamalarında bulundu.

Proje nedir, katılım şartları nedir ve buna benzer sorularınıza cevap haberimizde…

NEDEN ÇINAR AĞACI?
Çınar ihtişamlı ve uzun ömürlü bir ağaçtır. Bu haliyle maziyi istikbale bağlar, insanlara sabırla yaşamayı öğretir. Beraber yaşamanın, birbirine yararlı olmanın ve iyilik yapmanın zevkini verir. Çınar iddiadır. Sürekli olarak büyür. Çınarın olduğu yerde güven ortamı vardır. Çınarla anlatılan, yapılan iyiliklerin bıraktığı izlerin yıllarca kaybolmayacağı ve bu iyilik çınarının gölgesinde bütün insanlığa yer olduğudur. Çınar ağacının Türk toplumu ve Osmanlı Devleti için apayrı bir değeri vardır. Osmanlı devletinin kuruluşu sırasında Osman Gazi’nin Şeyh Edebali’nin evinde gördüğü rüya manidardır.
Osman Bey rüyasında: Koynuna bir ayın girdiğini ve o anda göğsünden bir çınar ağacının çıkarak gölgesinin dünyayı kapladığını, gölgesinin altında dağların olduğunu, dağların dibinde suların çıktığını, kiminin bu sulardan içtiğini, kiminin bahçesini suladığını kiminin de çeşmeler akıttığını görür. Osmanlı Devleti’nin tarihi bu rüyada sırlıdır. Türk milleti Anadolu’ya diktiği bu ulu çınarla asırlarca insanlara adalet, iyilik ve hoşgörü suyu dağıtmıştır. Denilebilir ki bu şifalı suyun tadını almayan ne bir devlet, ne bir insan, ne de bir canlı kalmıştır. Osmanlı devleti de ulu bir çınar görünümünde, ihtişamlı ve uzun ömürlü bir devlettir. Bu çınar kökleriyle, ayaklarıyla mazinin derinliklerine basarak oradan aldığı güçle dallarıyla, kollarıyla geleceği kucaklamıştır. Ve bu çınar, onlarca millete birlikte yaşamanın ve onlara yaptığı hayırlı hizmetlerin verdiği zevk ve heyecan ile asırlarca yaşamıştır.
İYİLİK NEDİR?
İyilik; sevgi, saygı ve hoşgörü ikliminde bütün kapıları açabilen, bütün yüzleri güldürebilen sırlı bir anahtardır. Karşılıksızdır iyilik; minnet altında bırakmaz kimseyi. İyiliklere gönüllü olarak katılan bireyler, bulunduğu topluma da örnek olurlar ve bu örnekler büyüyerek o toplumdaki dayanışmayı geliştirir, yüceltir.
YAPILAN İYİLİK GÖSTERİLİR Mİ?
Gösterilir. Çünkü;
Bu projemizle yapılan iyiliklerin herkese örnek olmasını istiyoruz. Bu iyilik dalgalarının büyüyerek dünyayı kaplayacağına inanıyoruz. Biz dünyayı iyiliklerin kurtaracağını çok iyi biliyoruz. Kötü örneklerin ön plana çıktığı bir zamanda iyi örnekleri yaygınlaştırarak insanın insana olan güvenini arttırmak ve Gençlik Merkezlerimizin aynı zamanda birer iyilik ve gönüllülük merkezleri olduğunun bilinmesini istiyoruz.
BU PROJE BANA NE KAZANDIRACAK?
Dünyada gençlerin yaptıkları toplum hizmetleri çeşitli şekillerde değerlendirilmektedir. Bu yollardan birisi de gençlerin periyodik olarak bir zaman diliminde saat olarak yaptıkları hizmetlerin ödüllendirilmesidir. Bu ödüllendirilme çeşitli ülkelerde uygulanmakta ve yapılanlar çok sayıda ülkenin katıldığı bir toplulukta paylaşılmaktadır. Bu ödüllendirme gençlerin yaptıklarının resmi bir doküman haline getirilmesinden ve paylaşılmasından ibarettir. Gönüllülük çalışmaları, müfredatın ötesinde bir eğitimdir. Gençler, gerçek sorunlarla tanışır ve bunları yapıcı biçimde çözmeye çalışırlar. Böylece ileride meslek yaşamlarında ve özel yaşamlarında gereksinim duyacakları iletişim, problem çözme ve iş dünyasıyla ilgili becerilerini geliştirirler. Başkalarına karşı bir sorumluluk duygusu kazanırlar. Bu proje başta katılan gençlerin topluma katkılarının resmen saptanmasını sağlamakla beraber ilerde bir işe girerken öz geçmişlerine altın değerinde katkılar sağlayabilecek potansiyeldedir.
YAPILAN İYİLİKTE DEĞERLENDİRME NASIL OLACAKTIR?

Dünyada gençlerin yaptıkları toplum hizmetleri çeşitli şekillerde ödüllendirilmektedir. Bu yollardan birisi de gençlerin periyodik olarak bir zaman diliminde saat olarak yaptıkları hizmetlerin ödüllendirilmesidir. Biz de Gençlerin İyilik Ağacı Projesi’nde gerçekleştirilen hizmetin dakika üzerinden değerlendirilmesini kullanacağız.
İYİLİKLER BİREYSEL Mİ, GRUP HALİNDE Mİ YAPILMALIDIR?
İyiliklerinizin bireysel ya da grup halinde yapılmasında bir fark yoktur. Saatler o çalışma içerisinde yer alan bireylerin dosyasına ayrı ayrı hizmet süresi olarak işlenecektir.
TEK BİR HİZMET KATEGORİSİNDE Mİ İYİLİK YAPABİLİRİM?
İyiliğin sınırı olmaz!
11 hizmet kategorisinin hepsinden istediğiniz sayıda iyilik yapabilirsiniz. Yazılı olan faaliyetler sizlere sadece birer örnek olması içindir.
İyiliğin küçüğü büyüğü, azı çoğu olmaz!
Hayallerinize göre içinizden gelen bir iyiliği yapın, gönüllü çalışmayı gerçekleştirin. Bu belki de insanlar için çok güzel bir örnek olacaktır.
İYİLİKLERİMİ, NEREDE GERÇEKLEŞTİREBİLİR, NASIL KAYIT ALTINA ALABİLİRİM?
İyiliğin yeri ve zamanı olmaz. Her an karşınıza bir fırsat çıkabilir. Bizim için gönüllü çalışmaların ve iyiliklerin evde, okulda, toplumsal yaşam alanlarında, sivil toplum kuruluşlarında olmasının hiçbir farkı yoktur.
Bizim siz gençlerimize güvenimiz sonsuzdur ve beyanlarınız yeterlidir. İyilik Ağacı sitesinin gönüllü panelinden kimlik numaranız ve şifrenizle bağlantı sağladıktan sonra giriş yaptığınız iyilikler sorumlu liderin onayından sonra iyilik defterinize kaydedilecektir.
Projenin yaygınlaşması, örnek teşkil etmesi amacı ile fotoğraf çekme imkânının bulunduğu koşullarda fotoğraf istenecektir. Gençlik Merkezi ve sorumlu lider tarafından onaylanan fotoğraflarınız sosyal medyada ve Bakanlığımızın uygun gördüğü yerlerde yayınlanacaktır.
PROJEYE KATILABİLMEK İÇİN GENÇLİK MERKEZİ ÜYESİ OLMAM GEREKİYOR MU?
Projeye katılabilmek için gençlik merkezi üyesi olmanız şart değildir. Gençlik merkezlerimizin düzenleyeceği faaliyetler hakkında bilgi edinmek ve katılmak isterseniz gençlik merkezlerimize üye olan yüz binler arasına sizler de ücretsiz olarak katılabilir ve bu sayede Bakanlığımızca gerçekleştirilen proje ve faaliyetlerden öncelikli olarak yararlanabilirsiniz.
Projeye sivil toplum kuruluşlarının, kamu kurum ve kuruluşlarının katılması da önem taşımakta olup, bu hallerde bu kuruluşlar bünyesinde iyilik yapan bireyler ayrı ayrı projeye dâhil edilecektir.

HABER: UFUK TUFAN DOĞAN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN