Genç İşsizlik Problemi

30 Ağustos 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
Genç İşsizlik Problemi

Bir toplum yeni yetişen genç nesile iş imkanı sağlayamazsa, üreten bir nesil yerine tüketen bir nesil ortaya çıkacaktır. Tüketen nesil de yaşamını devam ettirebilmek için ya büyüklerine muhtaç olacak yada büyüklerinin birikimlerini tüketerek geçimini sağlamaya çalışacaktır. Ülkemizdeki istihdam problemlerinden biri de nitelikli insan eksikliğinden kaynaklanmakta ve genç işsiz nüfus ortalamamız yükselmektedir.

Nüfus oranında erken dönemde yaşanan işsizlik sorunu, iş tecrübesi eksikliğine dayanarak, bireylerin sadece şimdiki değil gelecekteki gelir düzeylerini de aşağı çekmektedir. İş bulamayan gençler diğer tüm işsizler gibi ülkenin refah düzeyinin olması gerekenin altında gerçekleşmesine neden olmaktadır.

Genç işsizliğin üzerinde en yoğun düşünülmesi gerekilen boyutlarından biri de toplumsal olarak dışlanmaları ve kendilerini boşlukta hissetmeleridir.

Avrupa ile karşılaştırıldığında Türkiye de yaşanan ise eğitimin işsizliğe karşı koruyucu bir işleve sahip olma noktasında ortaya çıkmaktadır. Avrupa ülkelerine bakıldığında, gençler arasında işsizliğin en düşük olduğu grup beklendiği gibi üniversite mezunları olurken, Türkiye’de aynı eğitim düzeyindeki gençler işsizliği en yoğun yaşayan grup olarak gözükmektedir.

Türkiye nin işgücü piyasaları açısından Avrupa’ dan çok Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine benzemektedir bunun nedenlerinden biri kadın-erkek istihdamı farkıdır. Kadınların 15-24 yaş grubu için işgücüne katılım oranlarının da erkeklerin oranının yarısı kadar olduğu düşünüldüğünde fark daha da ortaya çıkmaktadır.

Hem genç erkekler hem de genç kadınlar için işsizlik oranlarının en yüksek olduğu eğitim grubu ise yüksek okul ve üniversite mezunları olarak belirmektedir. İş arama sürelerinin uzaması sonucunda da iş bulamama nedeniyle işgücünden çıkan üniversite mezunlarının sayısı artmaktadır.

15 – 24 yaş grubunda işsizlik oranı açısından Avrupa ortalaması ile benzer seviyelerde bulunan Türkiye’ de, işin içine çalışmayan ve herhangi bir okulda olmayan ya da mesleki eğitim almayan gibi faktörler girdiğinde Avrupa ülkeleri ile arasında ciddi bir fark oluşmaktadır. Gözlemlenen yüksek oranlar ise özellikle genç kadınların işgücü piyasası dışında kalmaları ve istihdam edilememesinden kaynaklanmaktadır. Bu sorunu çözmenin bir yolu kadınların eğitim ve öğretim erişimini kolaylaştıracak politikalarının desteklenmesinden geçmektedir.

Mesleklerinin başına yeni bir unvan koyan yeni bir kuşak var ; atanamayan mühendisler, atanamayan öğretmenler ve atanamayan İİBF ‘ liler…

Atanamayan her kesimin ayrı bir talebi olsa da hepsinin buluştuğu bir nokta var : adil bir atama sistemi, sonuç olarak atanamayan yada istihdam edilemeyen gençlerin sorunları artık kişisel değil, milli bir sorundur. Devlet bu soruna kalıcı yapısal reformlarla yaklaşmalı ve çözüm üretmelidir. Ülkemizin yetişmiş kesimini kendi kaderiyle baş başa bırakmanın faturası dünyayla rekabetten uzaklaşmak şeklinde bize geri dönecektir.

Yaralanılan kaynaklar: iktisat ve toplum dergisi, Selçuk R. Şirin / Yol Ayrımında Türkiye; Özcan Kadıoğlu / Türkiye’ nin sorunları

 

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com