GENÇ GİRİŞİMCİLER GENÇLERLE BULUŞTU…

28 Nisan 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
379 defa okundu.
GENÇ GİRİŞİMCİLER GENÇLERLE BULUŞTU…

13087557_1725805967678107_136773653628223735_nKırşehir Ticaret Borsası Genç Girişimciler Kurulu geçen günlerde liseli gençlerle söyleşide buluştu

Kırşehir Ticaret Borsası Genç Girişimciler Kurulu geçen günlerde liseli gençlerle söyleşide buluştu. Bu etkinlik çok anlamlıydı. Çünkü etkinlikte konu gençler konuklarda gençlerdi.
Söyleşiye Ticaret Borsası Genel Sekreteri Battal Çelik, Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Murat Badem ,Başkan yardımcıları Uğur Büyükşahin, ve Soner Bahadır, Kurul üyeleri Mehmet Saçak, Gökhan Aslan, Sezer Çankaya, Duran Aslan, Şaban Durdu, Emre Selçuk, Yasin Ergül ve Yiğit Badem katılırken Mucur Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinden, Seda Yılmaz, Cengiz Sur, Furkan Özçelik, Osman Pınarcıoğlu, Tuğrul Uyar, Yağmur Ateş, Merve Nur Durmuş, Özlem Akan, Ceren Ünverdi, Aybüke Cebeci, Selcan Bayık, Esin Duygu, Dilara Sarı, Faruk Çıtak, Yavuz Ardıç, Narin Deveci,Buse Aydın, Esen Burkaz, Merve Söğüt, Fatih Sayım katıldı.
Bu söyleyişe Yozgat Genç Girişimciler Kurulu Eski Başkanı ve İş adamı semih Daştan’da katıldı.
Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Kırşehir Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Murat Badem şunları söyledi; “Geçtiğimiz günlerde liseli genç arkadaşlar ile bir araya geldik. Pazar günlerinden feragat edip öğle saatlerinde birlikte yaptığımız yemek sonrası gençlerle sohbete başladık. Gözleri pırıl pırıl parlayan, yürekleri tertemiz, dinamik ve bir o kadar heyecanlı bir gençlik vardı karşımızda. Açıkçası bu durum bizleri de heyecanlandırmış ve ziyadesi ile mutlu etmişti. Hani ön yargılarımız vardır ya hep “bunlar adam olmaz, bu gençlik bitmiş,bu gençlikten hayır çıkmaz…” deriz ya,bu gençlikle söyleşi yaptıktan sonra bu sözleri söyleyenler ve düşünenler adına utandık.
Bildiğiniz ve düşündüğünüz gibi değil bu gençlik. Yani elleri sigara, alkol, beyinlerinde kötü duygu ve düşünceleri olan, pis emellere sahip bir gençlik değil bu gençlik. Biz sadece ön yargılıyız onlar adına. Biz konuştuk onlar bizi pür dikkat dinlediler, öğrencilik yıllarımızı, anne baba ilişkilerimizi, geçmişimize dair hikayeler anlattık, sonra onlar tek tek söz aldılar. Sözüm ona “iki kelimeyi bir araya getiremez, akılları internet, telefon ve oyundan başka bir şeye çalışmaz” denilen bu gençler bizi tabiri yerinde ise ağzı açık bıraktılar. Hep suçluyoruz ya bu gençleri “ellerinde telefon, dünyadan bir haber” diye aslında hiçte öyle değillerdi. Yapmış olduğumuz bu söyleşiden sonra Genç Girişimciler Kurulu’nun bir parçası olmaktan büyük onur ve gurur duyduk. Bu gerçeği idrak etmeden önce bazen toplantılarıyla sıkıcı bir atmosferin içinden kaçma çabası içindeydik. Bazen ise, aman yahu! Gidip çay kahve içer, değişiklik olur, kafamız dağılır duygusuyla hareket ederdik. Çoğu zaman da memlekette üretim yok, sanayi yok, genç iş adamları ne yapsın serzenişinde bulunurduk. Bir gün gücümüzün farkına vardık. Gençliğin, dinamizmin, geleceğe umut ile bakabilmenin farkına. Ticari fikirler yer almaya başladı, zaman kayıplarının yerini. Gerçekten oluyordu. Art niyet aramadan, fikirlerim çalınır mı korkusundan sıyrılıp samimiyeti yıllar sonra iliklerimizde hissettik. Fikirler kısa zamanda memleket adına projelere dönüşmeye başlamıştı. Ticaret, sanayi güzel şeydi. Nefsin hoşuna gidiyordu. Ama bir şeyler eksik gibiydi… İktisadi bakış açısından sıyrıldık, başımızı dik tuttuk. Bir de ne görelim! Arkadan gelen duyarsız bir kuşak büyük kitleler oluşturmuş. Eyvahlar olsun. Emekler boşa mı gidecekti diye korkular yaşadık. Devir aldığımız ve üstüne koymaya çalıştığımız onurlu mücadelenin akıbeti umuyor diliyor ve çalışıyoruz ki çok daha iyi olacak. Ben bu konuda Kırşehir Ticaret Borsamıza, Ticaret ve Sanayi Odamıza, değerli Genç Girişimciler Kurulu Üyelerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum ve özellikle bizlerle birlikte olan yürekleri de kendileri gibi güzel bu gençlere teşekkür ediyorum.” dedi.
Gençler bir bir söz alırken şu konuları dile getirdiler; “Yeni nesil neden sürekli Avrupa kültürünün etkisine maruz kalıyor?. Milli Tiyatromuz neden yok? Amerikan kültürü etkisi altında, yüzlerce tarihi film ve dizi izlerken, binlerce yıllık Türk tarihini öğrenmek neden klişeleşmiş öğreticilerin dışına çıkamıyoruz?. Atalarımızın gençken bile sahip olduğu o ulu ahlak ve çalışma felsefesini neden görmezden geliniyor? Erozyona uğramış kültürümüzde iyi gün, kötü gün desteği nedir unuttuk. Düğün ve cenazelerde telefonlarımızdan kurtulup akraba ve akranlarımızla vakit geçirmeyi ne zaman öğreneceğiz?. Bizleri eleştirirken, aynı zamanda aynanın öbür tarafına ne zaman bakılacak. Tamam, kabul ediyoruz. Teknolojinin üzerimizde ki olumsuz etkisi hayli fazla, biz teknoloji kuşağındayız, peki yetişkin fertler bizlerden farksız mı? Facebook, instagram, vb. sosyal paylaşım platformlarında yetişkin sayısına lütfen dikkat edin. Ailelerin, öncelikle kendilerini bu olumsuzluktan kurtarması lazım. Böylelikle hem bizlerle ilgilenmeleri için daha geniş bir zamana sahip olur hem de bizlere örnek teşkil etmiş olurlar” dedi.
Gençlerin istedikleri bu kadar mı? hayır değil tabiîki de ; “ Eğitim sisteminin temel bozuklukları görmezden gelinmemeli. Bizler Fransa, Japonya, Norveç, vb. ülkelerin eğitim sistemlerinin olumlu yanlarının farkındayız. İnanıyoruz ki pozitif bir uyum süreci bizler için çok daha verimli olacaktır. Örnek olarak kütüphaneleri verebiliriz. Daha cazip bir dış görünüşün, yanı sıra içeride daha samimi ortamlar yaratılarak kitap okumaya teşvik edilmeli. Anne babalarımız evde kitap okurlarsa bizde okuruz…”dedi.
Yapılan söyleşide Ticaret Borsası Genel Sekreteri Battal Çelik ise şunları söyledi;” Genç arkadaşlarımız fırsat verildiğinde, sahip oldukları fikirler ile ne kadar donanımlı olduklarını bizlere ispatladılar. Emin olun bunlar sadece buzdağının görünen yüzü. Her yeni neslin, bir üst neslin aynası olduğunu bize hatırlattılar. Biraz zaman ayırıp etkileşimde bulunduğumuzda, bu etkileşimin aydınlık bir geleceğe ışık tutabileceğini bizlere gösterdiler. Aileleri ile aralarında uçurum olduğunu söylediler . Kendileri ile yeterince ilgilenemediklerini söylediler. Geçmişe duyulan özlemi bir kısım medyanın unutturma çabası içerisinde olduğu söylediler. Şiddet gören ailelerde çocukların kendilerini ispat etmeye çalışmaları, bu yüzden farklı eğilimlere yöneldiklerini söylediler evet bunları onlar söylediler… Ve en önemlisi de ailelere eğitimler verilmesi yani onların da eğitilmesini istediler. Birazcık ilgi , şefkat ve duyarlılık istediler. , inanın bana bu gençlik bildiğiniz ve tahmin ettiğiniz gibi değil yeter ki onları insan ve adam yerine koyun karşınıza alın ve konuşun emin olun siz hem şaşıracak hem de memleketimizin geleceği adına umutlu ve mutlu olacaksınız.
Çok keyifli bir söyleşinin ardından topluca resim çekinildi ve bir sonraki toplantının daha kapsamlı ve geniş çaplı olması istenildi.” dedi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN