GELİR TESPİTİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

12 Eylül 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
448 defa okundu.
GELİR TESPİTİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

20150807163027_gelir_testi_nedir_646x340

Sosyal Güvenlik Kurumu Kırşehir İl Müdürü Hacı Mehmet Akdeniz açıkladı:“Gelir tespiti yaptırmada son gün 30 Eylül”

 

Sosyal Güvenlik Kurumu Kırşehir İl Müdürü Hacı Mehmet Akdeniz, Genel Sağlık Sigortası (GSS) gelir testi için tanınan sürenin 30 Eylül’de sona ereceğini belirterek, gelir testi yaptırmayanların borçlarının yeniden yapılandırılması gerektiğini açıkladı. Akdeniz, “Torba Yasa ile tanınan imkâna göre; hiç gelir testi yaptırmayanlar, teste girecek ve sonucuna göre ya borcu silinecek ya da azalacak. Yasa ile gelen imkândan yararlanmak için 30 Eylül’e kadar bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına test için başvurması gerekiyor. Gelir testi sonucu, hane içindeki kişi başına geliri brüt asgari ücretin 3’te 1’inden (424,5 lira) az olanların borcu silinecek.
Borcu silinenler sağlıktan da yararlanmaya başlayacak. Gelir bu rakamın üzerindeyse, gelir oranında belirlenecek prim geçmişe yönelik olarak yeniden hesaplanacak. Böylece en yüksek limitten çıkarılan borçtan kurtulmak mümkün. Çıkan borç da istenirse taksitle ödenebilecek. GSS borcunu yapılandırmak isteyenlerin 2 Kasım’a kadar ikametgâhının bağlı olduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurması gerekiyor.
Kırşehir’deki vatandaşları yakından ilgilendiren Bakanlar Kurulu’nun, “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun geçici 53’üncü maddesinde yer alan başvuru süresi maddede belirtilen sürenin bitiminden itibaren altı ay uzatılmıştır” kararında, Genel Sağlık Sigortası için yapılacak gelir testi sonucunda borçlar tescil tarihinden itibaren güncelleneceği hükmü de bulunuyor.

Geri sayım başladı
Altı ay uzatılan süre 30 Eylül’de sona erecek. Bu süre içinde gelir testi yaptırmayanların borçları ise en yüksek prim borcu üzerinden hesaplanacak. Haneye giren toplam gelir, kişi başına bölünerek kişiye düşen miktar asgari ücretin üçte birinden, asgari ücrete kadar geliri olanlar ayda en az 48 lira Genel Sağlık Sigortası primi ödeyecekler. Kişi başına gelir asgari ücretin iki katı gelir elde ediyor ise kişi başına ödenmesi gereken prim 144 liraya, eğer bu tutar asgari ücretin iki katından fazlaysa kişi başına ödenecek aylık prim de 288 liraya yükseliyor. Vatandaşlarımız, detaylı bilgi için mutlaka bize uğramaları gerekiyor” dedi.
Kırşehir’de borcu bulunan yüzlerce kişi kendilerine tanınan bu haktan yararlandı ve çok sayıda kişinin de 30 Eylül’e kadar işlemlerini tamamlamak için harekete geçti.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN