Geldi 11 Ayın Sultanı, RAMAZAN

15 Mayıs 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
337 defa okundu.
Geldi 11 Ayın Sultanı, RAMAZAN

Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Türk Dünyası Topluluğu Başkanı Mustafa Altıntaş,

Ramazan Ayı’nın Hikmetleri Üzerine Değerlendirmede bulundu

Geldi 11 Ayın Sultanı, RAMAZAN

Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Türk Dünyası Topluluğu Başkanı Mustafa Altıntaş,

Ramazan Ayı üzerinden yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti: “İslami terimlerde; savm, salah, hac, zekât ve kelime-i şehadet adı verilen İslam’ın şartlarının dilimizdeki karşılığı sırasıyla oruç, namaz, hac, zekât ve kelime-i şehadet şeklindedir. Dolayısıyla “savm” adı verilen oruç ibadeti islamın şartlarından birincisi olarak görülmektedir.  Bu ibadetin İslam’ın şartlarından birincisi olarak görülmesinin ana sebebi, diğer ibadetlerin her birinin sevabının belli olup oruç ibadetinin sevabına paha biçilmemesidir.

Bütün karanlıkları en uzak zaman dilimlerinde bile aydınlatan yüce Kur’an Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) en büyük mucizesi olarak, Ramazan ayında yeryüzünü aydınlatmaya başlamıştır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), peygamberliğinin ilk yıllarında olmasına rağmen, kâinatın en büyük olayını hissetmiş ve onu farz olmadığı halde, haftada iki gün oruç tutmakla yerine getirirdi. Efendimiz (s.a.v.) pazartesi günlerini Kur’an’ın indiği günün başlangıcı olarak, perşembe gününü de Kur’an’ın bütün insanlara açıklanmasına izin verildiği gün olarak her an kalbinde yaşatmaya çalışmış ve o günleri oruçlu geçirmeye çalışmıştır.

KUR’AN’DA ORUÇ İÇİN BAZI TEMEL AYETLER MEVCUTTUR:

“Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.” (Bakara Suresi, 183. Ayet).

“Oruç sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Orucu oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır”. (Bakara Suresi, 183. Ayet).

Oruç ibadeti için Peygamber Efendimiz’in söylemiş olduğu hadisler de bizim için bir ışık kaynağı olup, bağlayıcıdır. Bunlara örnek verecek olursak;

“Oruçlu için iki sevinç vardır. Biri, orucu açtığı zamanki sevincidir; diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir.” (Buhari, Savm;2).

“Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur.” (Müslim, Siyam; 2).

“ORUÇ TUTUNUZ VE SIHHAT BULUNUZ!”

“Oruç tutun. Şüphesiz oruç cehennem ateşine ve; dünyanın kötülük ve musibetlerine karşı kalkandır.” (CamiüsSağir-4;212).

Görüldüğü üzere Kur’an’ı Kerim ve hadislerle orucun önemi ve hikmeti anlatılmak istenmiştir. Oruç, Ramazan ayında farz olarak İslam alemine bir hediyedir.  Orucun ruha ve kalbe verdiği manevi bir hava bulunmaktadır. Ruhumuz, ruhlar âleminden gelip bedene haps olunca, dünya sıkıntıları içinde kıvranan nefsin ızdırabını çeker. Çok iyi tanıdığı gerçek güzellikler dururken, kırılmaya mahkûm bir oyuncaktan farksız olan dünyanın peşinde koşturmak ona çok ağır gelir. Oruçla terk edilen yemek-içmek lezzeti, birden insanı meleklerle aynı özelliğe kavuşturur ve ruh bir anda yücelerek âdeta sıla hasretinden kurtulur. Kendi yurdunda yaşıyormuşçasına mutlu olur.

Yaklaşmakta olan On Bir Ayın Sultanı olan mübarek Ramazan Ayı ülkemize ve tüm Türk-İslam alemine hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim. Bu mübarek ayda sağlıklı bir bedenle oruç tutmayı, yoksul insanlarımızın halinden anlamaya başlayıp sadece bu ayda değil diğer aylarda da onların dertlerine ortak olmayı ve Ramazan Bayramı sevincini Tüm Türk ve İslam Coğrafyasında yaşamayı Cenab-ı Allah’tan temenni ederim.”

(40 Arena Haber Merkezi)

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com