GAZİLERİ SAYGIYLA ANDIK

19 Eylül 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
492 defa okundu.
GAZİLERİ SAYGIYLA ANDIK

DSC_1073

Gazileri Anma Günü Kırşehir’de yapılan törenlerle kutlandı. Kutlamalar Anıt Meydanına çelenklerin sunumu ile başladı.

 

Ülke genelinde olduğu gibi “19 Eylül Gazileri Anma Günü” Kırşehir’de de düzenlenen törenle kutlandı.

Anıt Meydanına çelenklerin sunulması, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene Vali Necati Şentürk, Milletvekili Yıldırım Türk, Garnizon Komutanı J. Alb. Murat Bulut, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, İl Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül, gaziler, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Muharip Gaziler Derneği Kırşehir Şube Başkanı Kemal Parlak törende yaptığı konuşmada, Gaziler Gününün ülkemizin düşman işgalinden kurtulması, millî birlik ve beraberliğimizin korunması adına canı pahasına savaşan bütün gazilerimiz için anlamlı bir gün olduğunu söyledi.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün milletimiz tarafından “Gazi” ünvanı verilen ilk asker olma şerefine kavuştuğunu belirten Şube Başkanı Kemal Parlak; “Gaziler Günü, ülkemizin düşman işgalinden kurtarılması, milli birlik ve beraberliğimizin korunması adına canı pahasına savaşan bütün gazilerimiz için anlamlı bir gündür. Bugün gazi olanın şerefini ve gururunu tüm benliğimizle yaşıyor ve hissediyoruz.

Bir asır bile diyemeyeceğimiz kadar yakın bir dönemde Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında Türk kahramanlığının bir kez daha zaferle taçlandığını görüyoruz.

Büyük yıkımları beraberinde getiren I. Dünya Savaşı ve sonrasında yaşananlar Milletimiz için de köklü günlerin başlangıcı niteliğindeydi.

Türklere kalan tek toprak parçası olan Anadolu’yu bize çok gören batılı güçler, yurdumuzu bir bir işgal etmeye başlamışlardı.

Fakat milletimiz nasıl Çanakkale’de, Kafkaslarda, Filistin ve Gazze’de, Irak!ta ve diğer tüm cephelerde kahramanca çarpıştıysa Kurtuluş Savaşı’nda da aynı dirayeti göstermiş ve düşmana hiçbir zaman fırsat vermemiştir.

Türkün çelik iradesi ve direnci karşısında hiç ummadığı bir hezimete uğrayan düşman birlikleri, Sakarya Meydan Muharebesi’nde aldığı yenilginin ardından bir daha toparlanamamış ve kurtuluşu ülkelerine kaçmakta bulmuşlardır.

Nitekim, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman askerlerinin azim ve kararlılığı sayesinde milletimiz makus talihini yenmeyi başarmış, ülkemiz düşmanlardan tamamen temizlenmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 19 Eylül 1921 tarihinde bu emsalsiz zaferin anısına Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e Türk Milleti adına ”Gazilik” unvanı ile ” Mareşallik”  rütbesini tercih etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk milleti tarafından gazi unvanı verilen ilk asker olma şerefine kavuşmuştur.

Bu tarih, tüm gazilerimizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eşsiz varlığı ile bütünleştiği bir andır. Gururla taşıdığımız gazi unvanı, atamızdan biz gazilere intikal eden büyük mirastır.

Gaziler günü düşmanı yurttan temizleyen İstiklal Savaşı gazilerinin, dünya barışı ve insanlık için savaşan Kore Gazileri’nin, soydaşlarımızı katliamdan kurtaran Kıbrıslı gazilerin, ülkemizin birlik ve bütünlüğü uğruna vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker ve polis tüm malul gazilerin şeref ve kahramanlık günüdür.

Kahraman Gazilerimiz Gaziler Gününüz Kutlu Olsun!

Ülkemizi bu kadar değerli ve vazgeçilmez kılan elbette ki aziz şehitlerimizin ve canı pahasına mücadele vererek gazilik şerefine ulaşan siz değerli kahramanlarımızın varlığıdır.

Sizler, şehitlerimiz ile birlikte cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız. Sergilediğiniz kahramanlık, cesaret ve fedakarlıklarla Türk milletinin azmini, gücünü ve kudretini ortaya koydunuz. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da ne biz ne de gelecek nesiller ülkemizin birlik ve bütünlüğünün bozulmasına asla müsaade etmeyecektir.

Bu duygularla, 19 Eylül tarihini Gaziler Günü olarak kabul eden ve bizlere her konuda destek veren devletimize şükranlarımızı sunuyoruz.

Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi saygıyla anıyor, hayatta olan gazilerimize sağlık ve mutluluklar diliyorum.” özdeyişine yer verdi.

Öğrencilerin şiir okuduğu programın ardından Vali Necati Şentürk ve diğer protokol, Muharip Gaziler Derneği Kırşehir Şubesini ziyaret etti.

Vali Necati Şentürk, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, gaziliğin de şehitlik kadar büyük bir onur olduğunu söyledi.

 

Devlet ve millet olarak gazilere minnet duyduklarını ifade eden Vali Necati Şentürk, “Üniformalarınız sizin onurunuz ve şerefinizdir. Normal yaşantınızda dik ve temiz durmaya özen gösteriyorsunuz. Gazilerimiz, Türk Milletinin gözünde çok müstesna bir mevkide yer almaktadır. Gençliğimiz sizlerden çok şeyler öğrenecek. Devletimiz, şehit yakınlarına ve gazilerimize her konuda yardım etmektedir. Şehit yakınları bizlere Allah’ın bir emanetidir. Gazilerimiz de bizlere Milletimizin bir emanetidir. Bu kıymetli insanlara gereken saygıyı ve sevgiyi göstererek davranıyoruz.” şeklinde konuştu.

Ayrıca, Vali Necati Şentürk ve il protokolü, Gazileri Anma Günü kapsamında Terme Otel’de düzenlenen yemekte gazilerle bir araya geldi.

 

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN