Gazetemizi Ziyaret Eden Müftü Yaman’dan Kurban Vurgusu

10 Ağustos 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
619 defa okundu.
Gazetemizi Ziyaret Eden Müftü Yaman’dan Kurban Vurgusu

KIRGARAT-C Başkanı, Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Sait Yanık’ı ziyaret eden Kırşehir Müftüsü Mehmet Yaman, Kurban Bayramı öncesi bazı önemli konulara değindi.

Gazetemizi Ziyaret Eden Müftü Yaman’dan Kurban Vurgusu

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Kırşehir Gazeteciler Radyocular Televizyoncular Cemiyeti Başkanı, Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Sait Yanık’ı Ziyaret ederek bazı önemli konulara değinen Kırşehir Müftüsü Mehmet Yaman, Kurban Bayramı gelmeden önce yapılan çalışmaları Gazetemize aktardı.

“VEKÂLETLE KURBAN BAYRAMI ÇALIŞMALARIMIZ VAR”

Gazetemize yaptığı ziyarette Kurban Vekâleti ile ilgili açıklamalarda bulunan Müftü Yaman, “145 ülkede Vekâletle kurban çalışmamız var. 10 sene önce Etiyopya’da yaşayanlar, Müslümanların kestikleri kurban yenir mi şeklinde konuşuyorlarmış. Ama şimdi yaklaşık 2 Bin kişi ilahiler ile bizi havalimanında karşılıyor. Sadece Etiyopya’da yaşayanlar değil, bütün Afrika’da, Balkanlarda yani Dünyanın birçok yerinde aramızda büyük bir sevgi bağı oluştu”

“VATANDAŞIMIZIN KURBAN İBADETİNİ DİNİ VE SAĞLIK AÇISINDAN EDA EDEBİLMELERİ İÇİN SEFERBER HALDEYİZ”

“Kurban Kesim ve satış yerlerinde Belediyemiz Hijyeni, alt yapıyı oluşturuyor. Biz sadece dini usullerle kesilip kesilmediğini denetliyoruz. Diğer birimlerimiz ise kulak küpesi ve bunun gibi geri kalan denetlemeleri yapıyorlar. Vatandaşımızın Kurban İbadetini dini ve sağlık açısından eda edebilmeleri için seferber haldeyiz”

“KURBANI KESTİKTEN SONRA HİSSEYE GİRMEK KURBAN İBADETİ OLMAKTAN ÇIKARIR”

Kurbanlıkları hem hayvan pazarında hem de fotoğraflarını paylaşarak, internet üzerinden satışa çıkaran Besiciler hakkında da açıklamalarda bulunan Yaman, “Kurbanda esas olan Kurbanın kesilmesidir. Et için kurban anlaşması ve sözleşmesi varsa bu kurban ibadeti olmaz. Dini lidatürdeki adı Allah’a yakınlaşma vesilesi olan bir ibadettir. Kurban kelimesinin kendisi de yakınlık anlamı taşır. Garip Kurban Guraba bunların hepsi aynı kökten gelir. Allah’a yakınlık ifade eder. Ayeti Kerimede onların ne etleri ne kanları ulaşır, sizin halis niyetiniz takvanız Allah’a ulaşır diye Allah’u Teâlâ Kuran’ı Kerimde buyuruyor. Kurbanı kestikten sonra hisseye girmek Kurban İbadeti olmaktan çıkarır. Kurbanda kaç kişi hisseye girmişse hepsinin kurbanı görmesi ve birlikte satın alması gerekir. Birine vekâlette verilebilir”

“KURBAN BAĞIŞIMIZI YURTDIŞINDA, GÖNÜL COĞRAFYAMIZDAKİ KARDEŞLERİMİZLE BULUŞTURUYORUZ”

“Yıllardır süregelen tecrübesi ile vekâlet yoluyla kurban faaliyetini büyük bir ihtimam ve sorumluluk bilinci ile yürüten Diyanet İşleri Başkanlığı’mıza ve Türkiye Diyanet Vakfı’mıza buradan şükranlarımı sunmak istiyorum. Milletimiz büyük bir güven duygusu ve gönül huzuru ile bağışlarını, hususen vekâlet yoluyla kurban bağışlarını Türkiye Diyanet Vakfı’mıza emanet etmektedir. Bu güven duygusunu kazanmak, baktığınız zaman hiç de kolay değildir. Elhamdülillah bugün, bizler de büyük bir vefa, güven ve huzur ile bu yılki kurban bağışımızı da yurtdışında, gönül coğrafyamızdaki kardeşlerimizle buluşturması için Türkiye Diyanet Vakfı’mıza yapıyoruz. Yüce Mevla yaptığımız ibadetlerimizi kabul buyursun, kurbanlarımız ile kardeşlerimizle bizi birbirimize yakın ve bir eylesin”

“KURBANINI PAYLAŞ KARDEŞİNLE YAKINLAŞ”

“Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile 26 yıldır yurt içinde ve yurt dışında vekâlet yoluyla kurban kesim kampanyası düzenlemektedir. Bu yılda “Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş” sloganıyla vekâlet yoluyla kurban bağışı kampanyasını başlatmıştır. Peygamber Efendimiz (sav) “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” Hadis-i Şerifini kendisine misyon kabul eden vakfımız, yurtiçinde ve yurtdışında 145 ülkede kurban kesip etlerini ihtiyaç sahiplerine dağıtmaktadır.
Vakfımıza emanet edilen kurbanlar İslami usullere uygun şekilde kesilerek ülkemizdeki ihtiyaç sahiplerinin yanı sıra mülteci kamplarında, savaş ve afet bölgelerinde, kıtlık ve kuraklıkla mücadele eden ülkelerde, Bir Müslümanın selamına muhtaç bölgelere kadar dünyanın dört bir yanında ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır”

“KURBAN BAYRAMI’NIN 1. GÜNÜNE KADAR BAŞVURUDA BULUNABİLECEKLER”

“Asırlardır mağdurların ve mazlumların yanında yer almış olan bir milletin evlatları olarak yeniden insanlığın umudu olma yolunda inandığımız medeniyeti inşa etmenin mutluluğu içerisindeyiz. Vekâlet yoluyla kurban, Afrika’ya Beyaz Adam Sadece kurban eti verip gidiyor, bizi sömürmeden köleleştirmeden yardım edip gidiyor demenin adıdır. Ömürlerinde bir kez et gören insanlara Türk milletinin Selam ve duaları ile kapılarını çalıp gariplerin mutluluğuna ortak olmanın adıdır. İlimizde vekâlet yoluyla kurban kampanyasına katılmak isteyenler 20 Ağustos 2018 Kurban Bayramı’nın 1. Gününe kadar başvuruda bulunabileceklerdir”

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com