“GAZETECİLER”İN ÜZERİNDE, “DÜŞMAN GÖZÜ” VARDI.

15 Mart 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1761 defa okundu.

“GAZETECİLER”İN ÜZERİNDE, “DÜŞMAN GÖZÜ” VARDI.

 

Türkmen Şairler Birliği Üyesi ve Gazeteci İbrahim Havarses,9 Ay Boyunca İŞİD’den Kaçmış,“Ölen Öldü Kaçan Kaçtı, Yuvaların Hepsi Dağıldı ”Diyor. Şimdi Kırşehir’de

Şümeyye şahin’in özel röpartajı…

Ona göre şiirin hayatında ki yeri çok başka. Şairin vakti olmadığını söyleyerek kalem ve kâğıdını yıllardır yastığının altında saklıyor. Gece aklına şiir geldiğinde zihninde düzenliyor ve alıyor eline yastığının altında ki kalemini ve kâğıdını başlıyor zihnindekileri kâğıda dökmeye. Kâğıda döküyor ama her yazdığı şiirlerinin de ayrı bir hikâyesi olduğunu söylüyor. İlginç olan hayat hikâyesini anlatırken hikâyenin içinde kaybolup gidiyor.

  Türkmen Büyük Şairlerinin Şiirlerinden Etkilenerek, 1991 Yılında Şiir Yazmaya Başlayan ve 2004 Yılından Sonra Türkmen Musul Radyosunda Kültür ve Edebiyat Programları Sunuculuğu Yapan, Şiir Tutkunu, Musul Türkmen Şairler Birliği Üyesi İbrahim Havarses’le, “40 arena gazetesi” olarak söyleştik.

“9 AY BOYUNCA İŞİD’DEN KAÇTIM”

9 Ay boyunca İŞİD’den kaçan ve Basın sektöründe uzun yıllar yer aldığını Söyleyen Havarses, “Gazetecileri ve sanatçıları İŞİD öldürüyordu. Bende o dönemlerde sunuculuk yaptığım için 9 ay boyunca İŞİD’den kaçtım. Birçok meslektaşlarımı öldürdüler” diyerek etkileyici hayat hikâyesini işte şu şekilde anlatıyor;

TÜRK VE TÜRKMEN BÜYÜK ŞAİRLERİNİN ŞİİRLERİNDEN ETKİLENEREK…

“14 Temmuz 1975 Musul Reşadiye Türkmen kasabasında doğdum. Beş çocuk babasıyım. 1991 yılında şiir yazmaya başladım. Türk ve Türkmen büyük şairlerinin şiirlerinden etkilenerek, 2003 yılında Türkmen gazetelerde şiirler yayınlamaya başladım. 2004 yılında Türkmen Musul radyosunda kültür ve edebiyat programı sunuculuğuna adım attım. 2007 yılına kadar gençler kâğıtları adına kitabı Musul kültür merkezi tarafından yayınladım. Musul ve Kerkük ilinde vistivalar ve şiir akşamlarına katılarak, 2014 yılında ırakta olan savaştan dolayı memleketimi terk etmeye mecbur kaldım ve Türkiye’ye yerleştim. Musul Türkmen şairler birliği üyesiyim ve Hala şiir yazmaya devam ediyorum”.

“ÖLEN ÖLDÜ KAÇAN KAÇTI, YUVALARIN HEPSİ DAĞILDI”

“Irak’tayken gazetecilikte yaptım. Radyo evinde de edebiyat bölümü spikeriydim. Irak’tan çıkmadan önce 2007 yılında Arapça Kitabı çıkardım. Kitabın adı “Gençler Kâğıtları”. Bu kitabın eziyetini bu günlerde çekiyorum. Kitap Osmanlıca ama ben Latin diline çevirmek istiyorum. Ona uğraşıyorum hala bu kitabın hakkını veremedim. 2014 senesinde çıkan olaylar bizi çok derinden etkiledi. Öyle bir olaydı ki bizim malımız hep gitti ölen öldü kaçan kaçtı işte yuvaların hepsi dağıldı. Allah o günleri tekrar yaşatmasın”

“GAZETECİLERİ HEDEF ALDILAR”

“BİZLERİ NÖBETÇİLER KORUYORDU”

“Benim meslektaşlarımı öldürdüler. Gazetecilerin üzerinde düşman gözü vardı bizler o zamanlar çalışırken bizi nöbetçiler koruyordu. Bizim işimiz tehlikeliydi. Çok gazetecileri ve sanatçıları öldürdüler. Nerede kültürel yapılar var hepsini harap ettiler. Bizde onların hedefindeydik. Hamt olsun Allah’a, Allah bizi onlardan korudu. Birçok meslektaşım öldü diğerleri de kaçıp saklandılar. Bizim eve geldiler saldırı yapmak için bende kaçtım”

“ANA VATAN TÜRKİYE’YE SIĞINDIK”

“2014 yılında İŞİD girdikten sonra saklandım. 2015 Mart ayında çıktım ve bir günde geldim. Gece saat 10.00’da Şanlıurfa’ya ulaştım. Şanlıurfa’da bir gece kaldım para pul yok bir yere gidemedim. 5 çocuk bir karım ve ben toplamda 7 kişi Otel’de yatmak çok zor oldu.  Ondan dolayı kamp aradım. Gaziantep’te var dediler oraya gittik ve kampa girdik. 11 ay kampta çadırda kaldık. Ondan sonra benim bir arkadaşım vardı. Şair radyo evinde radyo müdürümüz oldu. O da Adana’daydı Ceyhan Belediye Başkanı’nın çiftliği vardı. Sonra gittim Adana’da çiftlikte 1 sene kaldım. Sonra Kırşehir’e geldim”

2018 ŞUBAT AYINDA YAYINLANAN 800 SAYFALIK ŞİİR KİTABINDA ŞİİRLERİ BULUNUYOR

“Kırşehir küçük ve yaşanılabilir bir memleket. Beni Adana’da okula ve Hastaneye almadılar. Burada destek var. Geldim burada dil kursuna yazıldım, baktım ki imkân var, çocuklarımı okula verdim bende burada Dil kursuna gitmeye başladım. Üç çocuğum 2 senedir okula gidiyor. Okuldan çok memnun ve mutlular. Burada yaşamaktan huzur buluyorum. Çünkü ben Kırşehirlileri çok seviyorum. Ben Kırşehir’e 2017 Ekim ayında geldim. 800 sayfalık bir şiir kitabında benimde 4 tane şiirim yer alıyor. “Gurbet”, “Var”, “Bir Selam Gönder” ve “Sevda” adlı şiirlerim. Ben küçüklükten beri şiire meraklıydım. Ortaokula başladım merakımda o zamandan geliyor”

“DEDİM SEVGİLİM UZAKTAN BİR SELAM GÖNDER, GEÇEN GÜNLERİ BİR DAHA DÖNDÜR”

“800 sayfalık şiir kitabında yer alan “Sevda” şiirinin hikâyesini de Kent Park’tan esinlenerek yazdım. Kent parkta yürürken aklıma “Sevda” şiiri geldi. Sonra baktım Kalem kâğıdım yok. Gittim markete kalem kâğıt aldım ve başladım yazmaya. Tek başıma kent parkta oturdum insanlara baka baka sevda şiirini yazdım. Yazdığım şiiri kent parktan esinlenerek yazdım. Bu kitap basılalı bir hafta oldu.  Kent parkta dolaşırken kalem ve kâğıt yoktu. Bakkala gittim hemen oradan kalem kâğıt aldım. Benim eskiden sevdiğim bir kız vardı uzun zaman oldu görmedim. Dedim sevgilim uzaktan bir selam gönder. Geçen günleri bir daha döndür. Yine âşık olduğum bir zaman yazdım”

“BİR ÇOCUĞUM GİTSEYDİ DE O KİTAPLARIM GİTMESEYDİ”

“Az az şiire düştüm. 1991 yılında tam anlamıyla başladım. 27 yıldır şiir yazıyorum. Benim 2007 yılında yazdıklarım şiir değil, dörtlüktü. 2007 kitabını böylece yazdım. Birçok dörtlüklerim vardı. Ne yazık ki kaçtıktan sonra, 2 çuval kitabım vardı o kitaplar yandı.  Defterlerim, gazetelerde yayınlanan yazılarım, dergilerde cd’lerim. Hepsi ben İŞİD’den kaçtığım sırada, İŞİD eve geldiğinden izimi bulmasınlar diye kardeşlerim yaktılar. Bulsalar beni yakalayacak ve cezalandıracaklardı. Kaç kere oturup ağladım, benim emeğimin çoğu gitti. Allah’ın gücüne gitmesinde bir çocuğum gitseydi de o kitaplarım gitmeseydi. Televizyon görüntüleri ve bütün arşivim vardı hepsi gitti. Bana ait sadece 2007 yıllında yayınlanan tek bir kitabım kaldı. Ama kalan hepsini yaktılar. Saddam zamanında kitap bastırmak yasak olduğu için aklıma gelenleri deftere yazar saklardım. O nedenle bütün emeğim gitti”

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN