GAZETECİLERE ŞİDDET GÜN GEÇTİKÇE ARTMAKTADIR

13 Temmuz 2023
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2752 defa okundu.
GAZETECİLERE ŞİDDET GÜN GEÇTİKÇE ARTMAKTADIR

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) gazetecilere yönelik iki saldırıyla ilgili açıklama yaptı. TGC Yönetim Kurulu Kars’ın Kağızman ilçesinde kaymakamın koruma polisinin gazeteciyi darp etmesi ile Muğla’nın Ortaca ilçesinde polis Hüseyin Tayfun Üçgül’ün cenazesinde üç gazeteciye yapılan saldırıyı kınadı. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı:

“Gazeteciler ülkemizde mesleki faaliyetleri nedeniyle sözlü ve fiziksel saldırıya uğruyor, hedef gösteriliyor. Haksız gözaltı ve tutuklamalarla mesleklerini yapmaları, haberin yurttaşlara erişimi engelleniyor. Gerçeğin kamuoyuna ulaşmasını istemeyenlerin ve özellikle kamu adına görev yapan belediye başkanı, kaymakam konumundaki kişilerin koruma polislerinden kaynaklanan şiddetin dozu da giderek artıyor.

Son olarak Kars Kağızman’da kaymakamın koruma polisinin gazeteci Serkan Çağlar’ı darp ettiği görüntüler kamuoyuna yansıdı.

Muğla Ortaca’da ise polis Hüseyin Tayfun Üçgül’ün cenazesinde DHA muhabiri Cavit Akgün, Fırat Akay ile Batı Haber Gazetesi imtiyaz sahibi Ayşe Sönmez saldırıya uğradı. Saldırıları kınıyor, meslektaşlarımıza ‘geçmiş olsun’ diyoruz.

Kamuoyunu etkileyen her olayın ardından gazetecilere yönelik yapılan saldırıların halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına yönelik olduğu unutulmamalıdır.

 Saldırıların failleri en kısa sürede bulunmalı, sorumlular cezalandırılmalıdır. Gazetecilere şiddet ve cezasızlık kural haline getirilmemelidir. Gazetecilere yönelik saldırıların ortadan kaldırılması için kamu görevlilerinin koruma polislerinin de #İçişleri Bakanlığı tarafından özel bir eğitim programına alınmaları sağlanmalıdır.

Son olarak 13 aydır Diyarbakır’da yargılanan 15’i tutuklu 18 gazetecinin ilk duruşma sonrasında Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tahliye edilmesi sevindiricidir. #Gazetecilik suç değildir. Gazetecilik faaliyeti engellenmemelidir.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN