GAZETECİ KİME DENİR?

27 Ekim 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
17001 defa okundu.
GAZETECİ KİME DENİR?

TGC-TGS Basın İş Kanunu Değerlendirme Toplantısı düzenledi:

“Basın İş Kanunu ayrı bir yasa olarak kalmalı”

Gazetemiz Genel yayın yönetmeni ve sahibi Sait YANIK’nda Türkiye Gazetecile Cemiyeti Kırşehir İl temsilcisi olarak  bu toplantıdan bilgilendirilerek ilimizde bulunan basın mensuplarıyla paylaşılmak istenmiştir.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) 80’ye yakın gazeteci, sendikacı, akademisyen ve hukukçuyu bir araya getirerek Basın İş Kanunu’nu ele aldı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS),  avukatları, gazetecileri, konusunda uzman akademisyenleri; Basın İş Kanunu Değerlendirme Toplantısı’nda bir araya getirdi.

Toplantıda hükümetin genel iş yasasına katmayı planladığı Basın İş Kanunu’nun ayrı bir kanun olarak korunması gerektiği konusunda katılımcılar görüş birliğine vardı. Basın İş Yasası’nın aslında gazeteciyi değil “halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı”nı koruduğunu hatırlatan konuşmacılar, “Ücret peşin ödenmeli ki, gazeteci görevini rahat yapabilsin” dediler.

Toplantıda Basın İş Yasası’nın tartışmaya açılmasının zamanlamasını “manidar” olarak nitelendiren katılımcılar, iktidarın medya patronlarının baskısıyla Basın İş Yasası’nda peşin ödenmeyen ücretlere getirilen yüzde 5 faiz uygulaması ve kıdem tazminatını tırpanlayacak bir uygulamaya hazırlandığını belirttiler. Toplantıda basın özgürlüğünün ancak editöryel bağımsızlık ve sendikalaşmayla sağlanılabileceği vurgulandı.Basın İş Yasası’na göre çalıştırılmayan ama fiilen gazetecilik yapan kişilerin de haklarının korunması gerektiğine dikkat çeken katılımcılar, Basın İş Kanunu’nun internet gazetecilerini de kapsamasının gerektiğini vurguladılar.

Taksim’deki Hill Otel’de düzenlenen toplantıya; TGC Başkanı Turgay Olcayto, TGS Başkanı Uğur Güç, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, Genel Sayman Gülseren Ergezer Güver, Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir, TGC Yönetim Kurulu Üyeleri Göksel Göksu, Kamil Masaracı, Cumhuriyet Gazetesi Vakfı Başkanı Orhan Erinç, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, TGS Ankara Şube Başkanı Esra Koçak, TGS İstanbul Şube Başkanı Gökhan Durmuş, gazeteciler Tuğrul Eryılmaz, Atilla Özsever, Aydın Engin, Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Ümit Gürtuna, Basın Enstitüsü Derneği Başkanı Kadri Gürsel, hukukçu Bahri Belen, Naciye Demir ve Özcan Kılıç’ın da aralarında bulunduğu  60 kişi katıldı.

Toplantıyı TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş ve TGS İstanbul Şube Başkanı Gökhan Durmuş yönetti.  Toplantı; TGC Başkanı Turgay Olcayto, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Uğur Güç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Hukuk Danışmanı Av. Gökhan Küçük, Türkiye Gazeteciler Sendikası Hukuk Müşaviri, Avukat Meliha Selvi’nin açılış konuşmasıyla başladı.

BAŞKAN OLCAYTO: ALTERNATİF KANUN TEKLİFİ HAZIRLANABİLİR

Açılış konuşmasında TGC Başkanı Turgay Olcayto, şunları söyledi:

“Basından sorumlu Bakan ve Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, bizleri Ankara’ya çağırmıştı. Ankara’daki toplantıya katıldık. Toplantıda 5953 sayılı kanunun çok eski bir yasa olduğu, artık günümüz şartlarına uygun bir düzenlemenin yapılması gerektiği gündeme getirildi. Şimdiki adıyla 5953 sayılı yasa 1952’de çıkmış, daha sonra çalışan gazeteciler lehine düzenleme yapılmış ve 212 olarak adlandırılmış. Yasa gazetecilerin haklarını korusa da özellikle sahada çalışan meslektaşlarımızın sorunlarını gazete patronları, hükümetler, gelmiş geçmiş iktidarlar hiç dikkate almadılar. Bu onların ayıbıdır. Çünkü meslektaşlarımız Türkiye’de her şeye rağmen çok güç koşullarda gazetecilik yapmaya çalışıyor. Gazeteciler; yaralanma, dayak yeme ve tutuklanma pahasına haber alma çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu toplantıyı biz meslektaşlarımızın görüşlerini öğrenmek için düzenledik. 5953 sayılı Basın İş Yasası ayrı bir yasa olarak kalmalıdır. Geride kalan maddelerle ilgili ileri düzenlemeler yasaya eklenebilir. Biz de bu konuda alternatif bir kanun teklifi hazırlayabiliriz.”

KAZANILMIŞ HAKLARIMIZI KORUMALIYIZ

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Uğur Güç, gazetecilerin yaşadığı sorunlara değinerek ve şunları söyledi:

“Şimdiki adı 5953, eski adıyla 212 sayılı Basın İş Yasası’nın bize getirdiği kıdem tazminatı, maaşlara ve mesailere yüzde 5 gecikme zammı gibi kazanımların korunmasını istiyoruz.  Bu yasada bulunan ikramiyenin korunmasını istiyoruz. Bugün geldiğimiz noktada gazetecilik küçüle küçüle yok olacak gibi görünüyor. Bütün şirketler küçülmeye gidiyor. Yeni medya oluşuyor. Sosyal medya üzerinden yayılan bir gazetecilik var ve bunun ne kadar gazetecilik olduğunu da tartışmak gerekiyor.”

BASIN İŞLETMECİLİĞİ KAVRAMI TARTIŞILMALI

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Hukuk Danışmanı Gökhan Küçük, şöyle konuştu:

“Basın İş Kanunu’nun yasalaşma süreci tartışılabilecek bir süreçtir. Tam 62 yıldır ayrı bir kanun olarak yer alıyor. Medya sahipleri, gazeteciler ve iktidar tarafından bilinen bir  kanun. “Basın Kanunu’nu nasıl değiştirelim?” diye ortaya atılan her soru gazetecilik meslek örgütlerini tedirgin etmektedir. Son 1 yılı düşünün; tüm iyi niyetli olduğu söylenen kanunlar birer tutsaklık haline geldi. Bu nedenle Basın İş Kanunu’nda değişik sorusu tedirginlik yaratıyor. Öncelikle Basın işletmeciliği kavramı tartışılmadan basın özgürlüğünün gerçekleşmesi bir hayaldir. Basın işletmesi kavramı diğer iş kollarındaki gibi ticaret hükümlerine mi dahil olmalıdır yoksa ayrı bir statü mü olmalıdır? Bunlar aslında bugün tohumlarını atıp bundan sonraki süreçte tartışılması gereken bir kavram olarak düşünüyorum. Bugün ne yaptığımız mutlaka gelecekte de ne olacağımızı belirleyecek. Geleceğimizi ön görmek ve ona göre bir strateji belirlemek zorunda olduğumuzu düşünüyorum.”

 KADIN GAZETECİLERİN HAKLARI DA KORUNMALI

Türkiye Gazeteciler Sendikası Hukuk Müşaviri, avukat Meliha Selvi, şunları dile getirdi:

Bugün geldiğimiz noktada Basın İş Kanunu’nun mükemmel olduğunu düşünüyorum. Sadece bir eksiği var. İstifa eden gazetecinin kıdem tazminatı almasıyla ilgili bir düzenleme yapılması gerekiyor. Kanun’da istifa eden gazetecinin kıdem tazminatı alması gerektiği hükümlere yazılmıyor. Halbuki istifa halinde de kıdem tazminatı alınabilmeli. Ücret zammının ise 2 yılda bir değil yılda bire düşürülmesi gerekiyor. Yıllardır zam alamayan gazeteciler var. Kadın gazetecilerle ilgili bir eksiğimiz var. Kadın gazetecilere de doğum yaptıktan sonra ücretsiz izin kullanma hakkı verilmeli.”

Toplantıda Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Ümit Gürtuna ise toplantının öncü bir toplantı olduğunu belirterek medyada sendikalaşmanın basın özgürlüğünün korunması ve gazetecilerin haklarına sahip çıkılması açısından son derece önemli olduğunu söyledi.

Basın Enstitüsü Derneği Başkanı Kadri Gürsel ise iktidarın 12 yıl sonra Basın İş Yasası’nı tartışmaya açmasının ilginç olduğuna dikkat çekerek, “İktidarın havuz medyasının kamu kaynaklarıyla sübvanse edildiğini gördük. El konulmuş medya organları yoluyla iş adamlarının kar etmeleri asla mümkün olmuyor. Havuz medyaları siyasi iletişim ve propaganda aracı olarak kullanılıyor. Basın İş Yasası’yla kazanılmış hakların geriletilmesi sadece patronlara hizmet edecektir” dedi. Toplantı tüm katılımcıların görüşlerini paylaşmalarıyla tamamlandı.

başkan olcayto

Anahtar Kelime: ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN