Garip Muharrem Kalktı Göç Eyledi

3 Aralık 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
582 defa okundu.
Garip Muharrem Kalktı Göç Eyledi

Aman yine göç eylemiş Avşar elleri
Aşıp aşıp giden eller bizimdir

Aman Arap atları da yakın eden ırağı
Yüce dağdan aşan yollar bizimdir
Aman Arap atları da yakın eden ırağı
Yüce dağdan aşan yollar bizimdir, bizimdir

Halk ozanı Neşet Ertaş’ın babası bozlak ustası Muharrem Ertaş, ölümünün 36. yılında mezarı ve evinin önünde  anıldı.

Kırşehir Valisi İbrahim Akın ve Belediye Başkanı Selehattin Ekicioğlu, usta Ertaş’ın ebedi istirahatgahında dua ettikten sonra mezarına karanfil bıraktı.

Vali İbrahim Akın, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve beraberindekiler, Muharrem Ertaş’ın kent merkezindeki Bağbaşı Mezarlığı’ndaki kabrinde dua etti.

         Abdal kültüründen gelen sanatçılar başta olmak üzere vatandaşlar, Muharrem Ertaş’ın merkez Bağbaşı Mezarlığı’ndaki kabrini ziyaret etti. Dua okuyup, mezara çiçek bırakan ziyaretçiler, mezarı babasının ayakucunda olan Neşet Ertaş için de dua etti.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından, etkinlikler Muharrem Ertaş’ın evinin önünde sürdü.

Vali İbrahim Akın, burada yaptığı konuşmada, Abdal geleneğinin en önemli temsilcilerinden kabul edilen büyük usta Muharrem Ertaş’ı ölümünün 36. yılında rahmetle andığını söyledi.

Ertaş’ın, sesinin genişliği, rengi, tınısı ve tekniği yönünden eşsiz bir değer olduğunun bütün otoriteler tarafından kabul edildiğini vurgulayan Akın, şunları kaydetti:

“Bu yüzden bozlak kültüründe en önemli üstatlardan birisi olarak kabul edilmiştir. Oğlu Neşet Ertaş da babasından aldığı eğitimle Türk Halk Müziği’nde bir ekol olarak kabul edilmiştir. Her ikisinin de Türk Halk Müziği’ne, bozlak kültürüne, Abdal kültürüne ve de şehrimizin tanıtımına ne kadar büyük katkılar yaptığını hep birlikte görüyoruz.”

Belediye Başkanı Ekicioğlu da ustaların ustası, saz ve söz üstadı Muharrem Ertaş’ın, kökü yüzyıllar öncesine dayanan Anadolu Abdal geleneğinin en önemli temsilcilerinden olduğunu dile getirdi.

Oğlu Neşet Ertaş’ın babasını “Muharrem Ertaş bir gönül delisi, bir insan velisi idi.” şeklinde tarif ettiğini anlatan Ekicioğlu, şöyle devam etti:

“Hem mütevazi yaşam biçimi hem de türküleriyle, hayatın güzelleşmesi adına bahsettiği gerçekçi ifadelerle, eşsiz sesi ve sazıyla bu gelenek içinde çok ayrı bir yere sahiptir. Çileli ömrü boyunca Karacaoğlan’dan, Dadaloğlu’ndan, Pir Sultan Abdal’dan aldığı felsefeyle müzik yapan Muharrem Ertaş, son nefesine kadar sazı ve sözüyle Anadolu Abdal geleneğinin devam ettirilmesini dillendirmiştir. Anadolu Abdal geleneğinin yaşatılması için bizlere çok büyük görevler düşmektedir.”

Bozlağın ana vatanı Kırşehir’in, UNESCO’nun müzik dalındaki Yaratıcı Şehirler Ağı’na Türkiye’den giren ilk kent olduğunu hatırlatan Ekicioğlu, “Bu bizim için çok büyük bir gurur kaynağıdır. Bu geleneğin yaşatılması, hak ettiği değere erişmesi ve gelecek nesillere aktarılması için planladığımız çalışmalara, pandemi süreci etkilemiş olsa da devam edeceğiz.” diye konuştu.

Ekicioğlu, etkinliklerin ardından Türk Büyükleri Parkı’ndaki, Muharrem Ertaş’ın heykelinin yer aldığı “Ozan Anıtı”nda incelemelerde bulundu.

Haber Merkezi

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On