“Galeriler Yönetmeliğine Göre Araç Satıyor”

20 Şubat 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
207 defa okundu.
“Galeriler Yönetmeliğine Göre Araç Satıyor”

Son dönemde ikinci el araç piyasasının yükselmesi galerici esnafının iş yapamaz duruma getirdi. Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası başkanı Mehmet Tekin, vatandaşın galerilerden alışveriş yapmasını istedi. Galerilerin yönetmeliğe uygun fiyat verdiklerini söyleyen Tekin, şu ifadelere yer verdi:

“İkinci el araç piyasasında ciddi bir artış var. Artış sadece Kırşehir’de değil tüm Türkiye genelinde var. Araçları çoğu vatandaş internet üzerinden satışı çıkarıyor. Oradan birbirlerinin verdiği fiyata bakarak fiyatlar yükseliyor. Vatandaşlarımız galerileri tercih etmeli bu konuda Ticaret Bakanlığımızın çıkardığı bir yönetmelik var o yönetmeliğe uygun olarak satış yapmaktadırlar. Açıklama bölümünden pert kayıtlı sigorta şirketinden şişirme yapıyorlar. Bu nedenle vatandaşlarımız dışarıdan değil galerici esnafından daha hesaplı ve daha güvenilir araç alacaklarını ve bu yükselmenin önün de anca bu şekilde geçeceklerine inanıyoruz. Bu konu hakkında gerekli birimlere yazı gönderdik. Park yerlerinde bunlara da müsaade ettirmemek için elimizden geleni yapıyoruz ama vatandaşımızın öncelikle tercihi yerel esnaf olsun çünkü esnaf Ticaret bakanlığının yönetmeliğine göre alım satım yapmaktadırlar. Vatandaşlarımız buralara yükselirse vatandaşımızın da daha uygun araç alacağına inanıyoruz.” Dedi

GEÇEN YIL YÜZDE 14 ARTTI

Geçen yıl ikinci el piyasasında satılan araçların yarıya yakınının kayıt dışı olması ve üçten fazla ilan giren kişi sayısının 300 bini aşmasının ardından bakanlığa iki talepte bulunuldu. İkinci el alım satımların büyük oranda döndüğü online kanallar üzerinden yapılan ilan girişlerine T.C. kimlik numarası ve ekspertiz raporu zorunluluğu getirilmesi isteniyor. Bakanlık ise daha kapsamlı bir adım için çalışma yürütüyor.

Bir yıl içerisinde satılan 6,9 milyon ikinci el aracın yaklaşık 3,5 milyonu kayıt dışı olarak satılıyor. Bu da ikinci elde yapılan toplam satışların yüzde 46’sına karşılık geliyor. İkinci eldeki kayıt dışı satışların yüzde 90’ından fazlası ise her gün yüz binlerce kişinin giriş yaptığı online kanallar üzerinden gerçekleştiriliyor. Alıcı ve satıcının çok sayıda alternatif ile sıfır maliyet üzerinden hızlı bir şekilde buluşma noktası olmasından kaynaklı öncelikli tercih sebebi olan ilan siteleri arasında Türkiye’nin en büyük platformu olarak da öne çıkan tek bir sitede 500 bine yakın satılık vasıta ilanı bulunuyor. Sadece 2019 yılı içerisinde girilen ilanlara bakıldığında ise 300 bin kişinin 3’den fazla araç satış ilanı girdiği görülüyor.

KİMLİK NUMARASI VE EKSPERTİZ ZORUNLULUĞU İSTENDİ

Ticaret Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileriyle görüşen İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) yetkilileri ikinci el araç ilanlarına yönelik bir takım taleplerde bulundu. İMAS yetkilileri, internet sitelerine verilen ilanlara TC kimlik numarası ve ekspertiz zorunluluğu getirilmesini istiyor. Bakanlığın online kanallar üzerinden ‘kim kaç ilan girmiş’, ‘ne satmış’, ‘kaç adet satmış’ gibi tüm bilgileri geriye dönük isteme hakkı olduğuna da dikkat çeken İMAS yetkilileri, ilgili bakanlıkların daha geniş kapsamlı bir çalışma içerisinde olduğunu ve çok yakında bu çalışmanın detaylarının netleştirileceğini belirtiyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı rakamlara göre, ikinci el otomobil satışları 2019 yılında yüzde 14 artış kaydetti. Otomobil ve hafif ticari araç satışları da dahil olmak üzere, ikinci el sektöründe 2019 yılında 7 milyon 614 bin 301 adetlik satış gerçekleştirildi. Maliye Bakanlığı’nın ise ticari amaçla bir yıl içerisinde üçten fazla ikinci el araç alıp satanları banka, noter ve emniyet kanalları üzerinden tespit ederek geriye dönük para cezaları çıkarabiliyor. Bu şekilde yapılan incelemeler sonucunda 10 araç alıp satan bir kişiye geçtiğimiz günlerde 50 bin liralık vergi çıkarıldı.

YETKİ BELGESİ ZORUNLULUĞU 1 EYLÜL’DE BAŞLIYOR

İkinci el otomobil alım satım işiyle uğraşan kişilere getirilen yetki belgesi zorunluluğu ise 31 Ağustos 2020 itibariyle başlıyor. Söz konusu belge olmadan bahsedilen tarihten itibaren tacirler araç alış satış işlemi gerçekleştiremeyecek. İkinci el araç satışı yapılan yerleri, ödeme yöntemlerini ve satış şartlarını da düzenleyen yönetmelik ile çok ciddi cezalar da uygulamaya alınacak.

40 Arena Haber Merkezi

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On