FUARIN HAZIRLIKLARI TAMAMLANDI

15 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
435 defa okundu.
FUARIN HAZIRLIKLARI TAMAMLANDI

kırsehir_afis2015-copy

Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı, 4-7 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek.

 

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından 2014 yılında 1’incisi düzenlenen Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı’nın ikincisi için hazırlıklar tamamlandığı bildirildi.  Buna göre 2. Tarım Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı, 4-7 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
Fuar, Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi; Ticaret Borsası, Ziraat Odası, KOSGEB ve Ahi Evran Üniversitesi’nin desteğiyle gerçekleştirilecek. Fuara, tüm Kırşehirli hemşehrilerini davet eden Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu, bölgeyi kapsayacak bir fuar alanı yapmayı planladıklarını söyledi.
Ekicioğlu, geleceğin 100 yıllık projesi olarak ve Kırşehir’in önemli bir altyapılarından birisi olarak gördükleri Fuar ve Kongre Merkezi Projesi’ni hayata geçirerek, Kırşehir’in ticaretinin önünü açacaklarını ifade etti.

Selahattin Ekicioğlu; “Eylül ayında 2. Tarım ve Teknolojileri Fuarı’nı düzenleyeceğiz. Bu konuda hazırlıklarımızı tamamladık. Türkiye’de Kırşehir bir ilkti 1. Tarım ve Teknolojileri Fuarı. Şu anda ikincisini düzenleyeceğiz. Yaptığımız ilk fuar da Türkiye’de ses getiren bir fuardı. Üyelerimizden de çok olumlu tepkiler aldık. Bu konuda fuar ruhsatlandırmasını Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği yapmaktaydı. Bu konuda Kırşehir’de 20 yıl önce alınmış olan kendi arsamız üzerinde bir fuar alanı ve kongre merkezi projesi için alınmıştı. Bu konuda çalışmaya başladık. Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası olarak bölgesel bir fuar alanı yapmaya karar verdik.
Şu anda bizim ve çevre illerinde altyapısı yok. Sadece Belediye’nin verdiği destekle pazaryerinde düzenliyoruz. Bu konuda yaptığımız çalışmada Meclisimiz ve Yönetim Kurulumuzdan şöyle bir karar çıktı. Biz Kayseri, Ankara, Yozgat, Kırıkkale, Nevşehir, Aksaray illerini kapsayacak bir bölgesel fuar alanı yapmaya karar verdik. Çünkü fuar alanları emanet yerlerde ve çadırlarda yapılıyor. Bu da Avrupa standartlarında uygun değil. Buz de yaklaşık 10 bin metrekare olan Fuar ve Kongre Merkezimizi 30 bin metrekareye çıkarma çalışması içerisindeyiz istimlak ve satın almalarla. Bu aldığımız fuar alanını, 30 bin metrekarelik alanın 20 bin metrekaresini Fuar ve Kongre Merkezi yapacağız, kalan 10 bin metrekareye otopark ve sosyal donatılar yapacağız. Fuar ve Kongre Merkezi, şehrimizdeki ekonomik canlılık ve ticarete can katması için uzun vadede bir altyapı. Çünkü böyle bir fuar alan çevre illerimiz içerisinde hiç yok.
Ankara’da Altınpark’ta, Yozgat’ta bir açık alanda çadırla, Kayseri’de bir açık alanda yapılıyor. Niğde, Nevşehir, Kırıkkale hiç yapmıyor. Aksaray pazaryerinde yapıyor. Biz de pazaryerinde yapıyoruz, ama bundan sonra böyle bir altyapı yaptığımızda bölgeye Odalar ve Borsalar Birliği’nden ruhsat verilmeyecek. Bunun için biz geleceğe bir proje hazırlamak, geleceğe bir altyapı yatırımı olması için bu fuar alanının bir an önce Kırşehir’de ilk önce faaliyete geçip bölgeye hitap edecek bir Fuar ve Kongre Merkezi yapıyoruz.
Bu Fuar ve Kongre Merkezi ile sanayicimizin, tüccarımızın ve küçük işletmelerin KOBİ’lerin ürünlerini dünyaya ve Türkiye’ye tanıtıp, pazarlama konusunda önderlik yapacağız. Geleceğin 100 yıllık projesi olarak ve Kırşehir’in önemli bir altyapılarından birisi olarak gördüğümüz Fuar ve Kongre Merkezimizi Odalar ve Borsalar Birliği’nin de desteğiyle Valiliğimiz, Belediyemiz ve Ticaret Borsamızın bu konuda açık destek vermesiyle, gerekirse onları da ortak ederek bu projeyi arsa kamulaştırma işini bitirdikten sonra hayata geçireceğiz ve Kırşehir’in ticaretinin önünü açacağız.
Eylül ayında yapılacak fuarımıza bütün tüccar, sanayici ve işadamlarımızı davet ediyoruz. Halkımızın da bu fuar alanındaki tanıtım ve indirimli satışlarından yararlanmasını bekliyoruz.” dedi.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN