Fotoğrafçılar Düğün sektöründeki belirsizliğin ortadan kalkmasını istiyorlar

23 Şubat 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
313 defa okundu.
Fotoğrafçılar Düğün sektöründeki belirsizliğin ortadan kalkmasını istiyorlar

Koronavirüs salgını birçok sektörü olduğu gibi fotoğrafçılık sektörünü de olumsuz etkiledi. Salgın sürecinde nüfus cüzdanı, ehliyet ve pasaport için kullanılan vesikalık fotoğraf çekimlerinin azalması ve düğün organizasyonların iptal edilmesi nedeniyle işlerin yüzde 50’nin üzerinde düştüğünü söyleyen Kırşehirli fotoğrafçılar, sektörün zor durumda olduğunu belirtti. Özellikle düğün organizasyonlarındaki belirsizliğin fotoğrafçılık sektörüne ciddi anlamda sekte vurduğunu ifade eden Fotoğrafçılar, belirsizliğin ortadan kalkması ve sektörün hareketlenmesi için düğün organizasyonlarının başlamasına ilişkin hükümetten tarih beklediklerini dile getirdi.

Salgından olumsuz etkilenen sektörler arasında olduklarını söyleyen Kırşehirli Fotoğrafçılar, “ İşe alımlar, yurt dışına çıkışlar, düğün organizasyonları durdu. Vize, pasaport fotoğrafları kaldı. Okullar açılmıyor, okula başlayacak çocukların fotoğraflarını çekemiyoruz. 

Mezuniyet fotoğrafları çekemiyoruz. Pandemiden önce ailelerimiz gelip, fotoğraf çektiriyorlardı. Pandemiden dolayı gelemiyorlar. İnsanlar çok mecbur kalmadığı sürece fotoğraf çektirmiyorlar. İşler bu süreçte yüzde 50’nin üzerinde düştü. Sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Esnafımız günde 1-2 tane vesikalıklarla hayatını idame ettirmeye çalışıyor. Fotoğrafçıyı bekleyen bir birikim var ama önümüzün açılması lazım.” ifadelerini kullandı.

Sektör olarak zor durumdayız

“Hükümetten tarih bekliyoruz.” diyen Fotoğrafçılar, düğün sektöründe yaşanan belirsizliğin ortandan kalması halinde esnafın işlerinin hareketleneceğini belirterek “İnsanların gün alabilmesi lazım. 2021’de de durum böyle devam ederse 2022’de fotoğrafçı bulamazsınız. Hiçbir esnaf bunun altından kalkamaz. Zaten şu döneme kadar borcun içindeydik. Fotoğrafçı sektöründe biz yazın kazanırız, kışa böleriz. Düğün randevuları alırız, yazın onları çekeriz, biriktiririz. Borçlarımızı öderiz, kışın toparlayarak gideriz. Ama tam bizim iş yapacağımız dönemde işler kapandı. Randevular bir bir iptal oldu. Sektör olarak zor durumdayız.” şeklinde konuştu.

Umudumuz Mayıs ayından sonraya kaldı

fotğrafçılar, düğün organizasyonların yaşanan belirsizlikten dolayı vatandaşların randevu almaktan çekindiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Vatandaşlarımız şuan sadece piyasayı yokluyorlar. Kimse yatırım yapamıyor çünkü ortada bir belirsizlik var. Düğün salonlarına deseler ki ‘mayıstan sonra başlayabilirsiniz’ tahmin ediyorum geçen senenin olmayan düğünleri de bu seneye gelecek, ekonomi hızlı bir şekilde ilerleyecek. 

Düğün sektörüne bağlı birçok sektör var. Kuaförler fotoğrafçılar, gelinlikçiler, kuyumcular hepsi birden toparlanacak. Ama açık bir nokta bulunamadığı için insanlar sadece gelip, gidiyor. Biz esnaf olarak hep umutlarla yaşarız ama pandemiyle birlikte umutlarımız da söndü. Şimdi umudumuz Mayıs ayından sonraya kaldı.”

Birçok esnafın salgın sürecinde küçülmeye gittiğini vurgulayan Fotoğrafçılar, “Şuan herkesin bir beklentisi olmasa kilit vuracak ama şuanda beklentiler ve geride kalan borçlar olduğu için esnaf dükkanını kapatamıyor. Eğer Mayıs ayında umduğumuz olmazsa bu süreçten sonra fotoğrafçılık sektöründe yüzde 50’den fazla kapanma bekliyoruz.”dedi

Haber Didem Ceylan

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On