“Fırıncılar Büyük Külfet Altında”

11 Ekim 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
278 defa okundu.
“Fırıncılar Büyük Külfet Altında”

İlimiz Fırıncı Esnafları, “Fırıncılar gerçekten zor durumda. Ekmeğe zam yapamıyoruz”

“Fırıncılar Büyük Külfet Altında”

Dolar düştü ama bizim zararlarımız düşmedi diyen İlimiz Fırıncı Esnafları, “Un firmaları un fiyatlarını hiç düşürmüyor. Biz devlet büyüklerimizden bizi kollamalarını istiyoruz” dedi.

“EKMEKTEKİ ZAM MUAMMASI ÇÖZÜLDÜ”

Özellikle son dönemde un fiyatlarının yükselmesiyle beraber tartışılır hale gelen ekmekteki zam muamması çözüldü. Vatandaşlar tarafından, “Zam olacak mı yoksa olmayacak mı?” sorularının sık sık sorulduğu şu günlerde bakanlık son noktayı koydu; Ekmekte zam olmayacak. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İlimiz Fırıncı Esnafları, Ağustos ayından bu yana una, mayaya, akaryakıta, doğalgaza ve elektrik fiyatlarına zam geldiğini ancak bunlara rağmen ekmek fiyatlarında herhangi bir değişikliğin olmadığını söyledi.

Fırıncı esnafının çok zor durumda olduğunu anlatan İlimiz Esnafları,

“25 KALEM MALİYETİMİZ VAR”

“Biz istiyoruz ki işin başından beri hiç fiyatlara zam yapmayalım ama Ağustostan bu yana un, maya, akaryakıt, doğalgaz, elektrik fiyatlarında bunların tutarında bizim 25 kalem maliyetlerimiz var. Bunların hepsine yüzde 50’nin üzerinde bir zam geldi. Mesela unun torbası 65 TL iken şuan 105-110 TL, mayanın kolisi 40 TL den şuanda 65 TL. Bugün hiç beğenmediğimiz bir poşetin fiyatı kilogramı 5 TL den 15 TL ye çıktı. Bizim maliyetlerimiz burada gayet fazla. Şuanda da ekmeğin olması gereken fiyatı 200 gram 1.25 TL olması gerekiyor. Türkiye genelinde maliyetten dolayı bu fiyatı uygulayan birkaç tane ilimiz var. Ama her ne hikmetse bakanlık bu fiyatlara el koydu. Yine eski fiyatlara çektiler. 200 gram ekmek 1.25 TL olurken, kilogramı 6.25 TL’ye gelen ekmeğin kilogramı bakanlığın yaptığı açıklamayla 5 TL’nin üzerine çıkmamasını istedi”.

“UN FİRMALARI UN FİYATLARINI HİÇ DÜŞÜRMÜYOR”

Un firmalarının un fiyatlarını hiç düşürmediğini dile getiren Fırıncı Esnafları,

“Zaten bizim ekmeğimizin normalde fiyatı 1 TL ama bazı yerler 1,25’e de satabiliyor. Cuma gününden itibaren bakanlığın belirlemiş olduğu fiyattan devam edeceğiz. Ekmeğe zam yapamıyoruz. Bu da fırıncıları çok büyük külfet altında bırakıyor. Kiralar 2’ye katlandı, dolar böyle yükseldi. Dolar yükselmesini bahane ederek un ve maya üreticileri zam yaptılar. Dolar düştü ama hala bizim zararlarımız düşmedi. Doğalgaz, elektrik ve akaryakıta zam üzerine zam gelmeye devam ediyor. Bu 2 ay içerisinde yüzde 38 doğalgaz ve elektriğe zam geldi. Un firmaları un fiyatlarını hiç düşürmüyor. Şuanda hala 95 TL’nin üzerinde. Burada bir söz var, kalite yalnızca tek başına olmaz. Fiyatına göre de kalite olur. Burada fırıncılar gerçekten zor durumda”

“İŞÇİLİK MALİYETİMİZ VE ZARARLARIMIZ YÜKSEK”

İşçilik maliyetlerinin ve zararlarının yüksek olduğuna dikkat çeken Esnaflar,

“Bugün maliyetini kurtarmazsa unun daha düşük ayarında ucuz un kullanacaktır. Neticede bu kaliteye yansıyacak. Bir çıkmaz durumun içerisindeyiz. Biz ve diğer esnaflarımız kendi işini çeviremez duruma geldiler. İşçilik maliyetimiz ve zararlarımız yüksek. Eskiden zammı biz talep ediyorduk, esnaf odaları birliği kendi bünyesinde komisyon kurup maliyetlere ve girdilere göre bize fiyat veriyorlardı. Ama şuanda bu bizden çıktı direk bakanlığa tabi oldu”

“FIRINCILAR KENDİ KARINI BIRAKIP NE KADAR AZ ZARAR EDERİM DERDİNE DÜŞTÜ”

Her şeyin maliyeti yükseldiği fakat ne unun ne mayanın ne işçiliğin ne de akaryakıtın ve elektriğin ucuzladığı var diyerek bulundukları zor durumun içeriğini anlatan Fırıncı Esnafları,

“Şuanda fırıncılar gerçekten zor durumda kendi karını bırakıp ne kadar az zarar ederim derdine düştü. Kaliteli ekmek çıkamayacak ve piyasaya da yansıyacaktır. Neticede ekmek üretimi düşecek vatandaş mağdur olacak. Ama burada şuana kadar fırıncı dayanma çabasında. Yani vatandaşını da memleketini de mağdur etmeden bir şekilde dayanıyorlar ama nereye kadar dayanacaklar bizde bilmiyoruz. Devlet çiftçiye ve hayvancılığa verdiği gibi unda da bize fon ayarlayabilir. Bize kalksa dese ki girdilerinizde yüzde 50 zam geldi. Akaryakıt da, doğalgazda, unda, yani bizim fırındaki temel girdimiz undur. Un girdilerimizin yüzde 30’una tekabül ediyor. Geri kalan yüzde 70 bunlar hiç görünmüyor. Her şeyin maliyetleri yükseldi. Bizim maliyetlerimizde yüzde 50’nin üzerinde zam geldi”

“FIRINCININ GECESİ, GÜNDÜZÜ, BAYRAMI, SEYRANI YOK”

Bakanlık yılbaşına kadar ekmeğe zam yok diyor. Bunu derken bizim maliyetlerimizi görmüyorlar diyen Esnaflar, “Fırıncılar gerçekten çok cefakar insanlar. Herkes evinde sıcak yatağında yatarken, gece sabahlara kadar çalışıp herkesin kapısına ekmek götüren fırıncıdır. Fırıncının gecesi, gündüzü, bayramı, seyranı yok. Cenazesi bile olsa o fırın çalışmak mecburiyetinde. Yani bir fırıncının babası ölse Allah korusun fırıncının fırınını kapatma gibi bir lüksü yok. O ekmek o vatandaşın bu vatandaşın eline geçecek. Burada biz devlet büyüklerimizden bizi kollamalarını istiyoruz” dediler.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com