Federal Almanya Cumhurbaşkanından Kırşehirli Ramazan Dalgalı’ya Ödül

13 Eylül 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
382 defa okundu.

federal

Kırşehirli 64 Yaşındaki Ramazan Dalgalı, Almanya’da yaptığı çalışmalardan ötürü Federal Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck tarafından ‘Yüksek Liyakat Nişanı’ ile ödüllendirildi.

Ramazan Dalgalı, “Gurbette olan kardeşlerimizin hukuki, sosyal, kültürel alanda yaşadıkları sorunlara bulduğumuz çözüm yolları ve yaptığımız çalışmalardan ötürü Fedaral Cumhurbaşkanı tarafından ödüllendirildik” dedi.

Sosyal integrasyonlara yönelik yapılan çalışmalardan ötürü

Almanya’da ödüllendirildiğini söyleyen Ramazan Dalgalı, “Cumhurbaşkanından ödül almak bizleri mutlu ederken yapılan çalışmalarımızın görülmesi ve böyle bir ödüle layık görülmek bizi onore etti” diye konuştu.

Dalgalı, “1982 yılından bu yana profesyonel olarak sosyal danışma uzmanı olarak çalıştım.

Yanımda çok sayıda arkadaşımla birlikte çalışmalar yaptım.

500 kişiye yakın Almanca kursu düzenlerken birçok hanım kardeşimize okuma yazma kursu verdik. Türkiye kökenli ve İslam ülkelerinden gelen insanların sorunları ile ilgilendik.

Gençlik, aile, okul, emeklilik, yabancılar dairesi problemleri ile ilgili hizmet veriyoruz.

Hukuksal alanda da birçok çalışmalar yapmaktayız.

Orada bulunan çocuklarımızın velayetlerinin düzenlenmesi adına da çalışmalar yaptık.

Gurbetçi kardeşlerimizin her alanda her sorunu ile ilgilenmekteyiz” ifadelerini kullandı.

“SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ GELİŞTİRİYORUZ”

Özellikle Almanya’da hanımların bilgilendirilmesi noktasında çalıştıklarını anlatan Dalgalı, “Almanya’ya bilinçsiz şekilde gelen hanımlarımızı bilgilendirmek ve onları uygun yaşayışları noktasında bilinçlendirmek için çalışma başlattık.

Almanya’da kültürel farklılıklardan dolayı kendi işlerini kendilerinin yapabilmeleri ve dertlerini anlatabilmeleri, kültürel etkileşimde bulunmaları için hanımlarımızın üzerinde özellikle durduk.

Saygı görmek istiyorsak bizler de saygı duymak zorundayız.

Çok yönlü olarak hemşehrilerimizin ve İslam ülkelerinden gelen Müslümanların sorunları ile özel olarak ilgilendik. Bilgilendirme yaptık ve yaptığımız projeler de Alman hükümeti tarafından görüldü” ifadelerini kullandı.

“ALMANYA’DA TÜK HALK MÜZİĞİ KOROSU OLUŞTURDUK”

Almanya’da Remschaeid Türk Yaşlılar Dayanışma Derneği’ni kurduklarını belirten Dalgalı, “Kendi yemeğimizi yapmak, kendimiz gibi yaşamak özellikle ilk gelen insanlar açısından çok zor.

Biz ilk giden kuşak olarak kendi yaşadığımız sorunları yeni gelen kardeşlerimizin yaşamaması adına, kültürel devamlılığımızı da sağlamak adına Almanya’da Türk halk müziği Korosunu oluşturduk.

Kendi kültürümüzü yaşamak için kendimiz gibi olanları aynı çatı altında toplamak ve kültür devamlılığını sağlamak önemlidir diye düşünmekteyiz” dedi.

Dalgalı, yaptığı çalışmaları da kitaplaştırarak gelecek kuşaklara yaşadıklarını anlatmayı hedefliyor

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN