FARKLILIKLARA ‘SAYGI’ DUYULMADIKÇA GELECEK OLAN ‘YALNIZLIKTIR’

11 Eylül 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
402 defa okundu.
FARKLILIKLARA ‘SAYGI’ DUYULMADIKÇA GELECEK OLAN ‘YALNIZLIKTIR’

chpde-karaosmanoglu-donemi-basladi20c9057e126d97903b3c

CHP Kırşehir İl Başkanı Şeref Karaosmanoğlu V. Doğan Kayıkçı’nın insanlık olarak dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin yaşanılması gerektiğine, farklılıklarımız olmadığında nasıl yalnız kalınabilineceğine değinen ve okurları tarafından çok beğenilen yazısını sağduyuya en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günde paylaştı. 

 

CHP Kırşehir İl Başkanı Şeref Karaosmanoğlu V. Doğan Kayıkçı’nın farklılıklara farklı bir bakış açısıyla değindiği yazısını paylaştı. Karaosmanoğlu’nun paylaştığı yazıda Doğan Kayıkçı farklılıklara jarşı olan ve farklılıklara saygı konusunda anlatmak istediklerini en güzel haliyle ifade etmeye çalıştığı duygu ve düşüncelerini şöyle dile getirdi:

“Türk olmayanlar gitse keşke diyorum kendi kendime..
Önce Ermeniler beğenmiyorlarsa terk etsinler, ama Balyan Ailesi’ni ve yaptıkları Çırağan Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Kuleli Askeri Mektebi, Selimiye Kışlası, Gümüşsuyu Askeri Hastanesi, Malta Köşkü ve Bezmiálem Valide Sultan Camii, Ortaköy Camii, Hamidiye Camii, Pertevniyal Valide Sultan Camii ve daha nice dünyanın hayranlıkla izlediği mimarilerini de alsınlar giderken…

Ve Ermeniler giderken kesinlikle Adile Naşit’i götürsünler istiyorum…Onno Tunç’u, usta Ara Güler’i, Ayhan Işık’ı da alsınlar. Cem Karaca da şarkılarını alıp gitmeli ki tam olsun. Bizden başkası kalmasın…Tiyatronun kurucusu Agop Vartiyan’ı (Güllü Agop) ve ilk opera topluluğunu kuran, ilk operetimiz Dikran Çuhacıyan’ı vs vs vs unutmasınlar. Ermeniler hepsini alıp gitseler keşke diyorum.

Bizim bir tanemiz dünyaya bedeldir.. sadece BİZ’ler kalalım.
Rumlar da gitsin istiyorum. Giderken mutlaka o güzel cumbalı ahşap evleri, hayranlıkla izlediğimiz, hiçbirimizin estetikten anlayabilip köyümüzde falan yapmayı bile denemediği, şehirlilerin ise “Ah bir tane satın alabilsek” diye hayal ettiği Rum taş evlerini ve Arnavut kaldırımlarını da götürsünler istiyorum. Koca Mimar Sinan’ı .. Ve Selanik türküsünü, o güzel Rum meyhanelerini ve hep içtiğimiz rakıyı da alıp gitmeliler. Kim neyi varsa alsın da gitsin.
Kürtler Yaşar Kemal’i, Ahmed Arif’i, İsmet İnönü’yü, Bülent Ecevit’i, halayları, halk oyunlarını, ağıtlarını, şarkılarını… Deniz Gezmiş’i, Yılmaz Güney’i, Ahmet Kaya’yı, Erol Taş’ı ve Teoman’ı…Ne bileyim işte bütün profesörlerini, öğretmenlerini, kara cahilini vs. alıp da gitmeli.

Araplar Battal Gazi’yi, kebaplarını ve tavlalarını..
Bulgarlar şarkılarını türkülerini, “Ayletme beni”yi, “Arda boyları”nı, damat halayını, şarkıcı Ciguli’yi:) ve akıtmalarını, börek çöreklerini, tatlı bozalarını…taklitleri yapılan komik aksanlarını, Naim Süleymanoğlu’nu ve Sabahattin Ali’yi…alıp da gitmeli.
Çerkezler de terk etmeli burayı…Ama terk ederken Yeşilçam’dan Türkan Şoray’ı, Türk edebiyatının içinden ise Ömer Seyfettin’i çekip alsınlar istiyorum. Nazım Hikmet Ran ve isterlerse Çerkez Ethem’i de götürsünler giderken…

Lazlar fıkralarını, takalarını, horonu, hamsiyi, mıhlamayı ve Topal Osman’ı, hatta Kazım Koyuncu’yu…Süryaniler ise kaburga dolmalarını, içli köftelerini, şaraplarını, Coşkun Sabah’ı ve Anılar şarkısını da alabilmeli giderken mesela…

Romanlar Çingeneler toplasın sazlarını, çadırlarını, Neşet Ertaş’ı ve türkülerini de götürsünler istiyorum giderken.

Aynı ırkımız, dilimiz ve dinimizle bir tek BİZ kalalım istiyorum.
Sonra birbirimize bakalım uzuun uzun…

Ve soralım istiyorum.
BİZ kimiz? diye.

V. Doğan Kayıkçı”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN