“Evlilik Okulu Olmalı”

19 Şubat 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
727 defa okundu.
“Evlilik Okulu Olmalı”

Her Yıl Bir Önce Ki Yıla Göre Boşanmak İsteyen Kişi Sayısında Artış Yaşandığına Ve Artık Çok Olağan Ve Normal Bir Durum Haline Geldiğine Dikkat Çeken Avukat Mikail Mustafa Şahin, 

“Evlilik Okulu Olmalı”

Birçok sebepler arasında gösterilen Boşanmaların en temel sebebinin ise “Normalleşme algısı” olduğunu belirtirken. Her geçen gün boşanma talebi ile Avukatlara başvuran kişi sayısının artığını söyleyen Avukat Mikail Mustafa Şahin,  bu artışlara ilişkin görüşlerini gazetimizle paylaştı.

“BOŞANMALARIN EN TEMEL SEBEBİ “NORMALLEŞME”ALGISI

Boşanmalar geçmiş yıllara göre daha da çok arttığını söyleyen Avukat Mustafa Şahin, “Boşanmalar her geçen gün daha da çok artacak. Her yıl bir önce ki yıla göre boşanmak isteyen kişi sayısında artış yaşanıyor. Bunun temel nedeni, insanlar artık birbirlerine tahammül edemiyorlar. Bundan 30-40 yıl önce bir kız evlenirken ailesi kızına şunu söylerdi,‘Kızım git, geri bu eve cenazen gelsin, sakın bu eve küserek ve eşinden ayrılmak istediğini söyleyerek gelme’ derlerdi. Şimdi olay öyle bir noktaya geldi ki şimdi aileler, çocukları evlenme aşamasındayken bile ‘çocuğum dene, yapmaya çalış, uğraş eğer olmazsa dünyanın sonu değil ya’ gibi söylemlerle geliyor. O nedenle Boşanmaların en temel sebebi normalleşmesi. Artık birçoğunun beyninde boşanmak artık çok olağan ve normal bir durum haline geldi. Eskiden insanlar boşanmak istediği zaman büyükler barıştırmaya çalışırdı, ‘yuvanızı yıkmayın’ derlerdi ve bunun için de ellerinden geleni yapmaya çalışırlardı yani, ‘dava açmak’ en son düşünülen çareydi. Bende, 5-6 yıl öncesine kadar bir çifti boşadığım zaman avukat olarak, gerçekten çok üzülüyordum. Çünkü bir yuva yıkılıyor ve bizde buna vesile oluyoruz. Vicdan azabı çekiyordum. Ama şimdi çiftleri boşadığım da o eski duygum kalmadı. Benim zihnimde de boşanmalar normalleşti. 2 mutsuz bir insan var, anlaşamıyorlar, birbirlerine zarar veriyorlar. Bu insanların ayrı yaşamasından daha doğal ne olabilir diye düşünen bir toplum haline geldik”

BİR DİĞER ETKEN İSE SOSYAL MEDYA…

  1. Sebebinde Sosyal medya olduğunu söyleyen Şahin, “Sosyal Medya da herkesin kendine göre bir arkadaş çevresi ve kendine göre beğeneni oluyor. Tercih edilen oluyor. Sosyal medya da ister istemez karşılıklı iki taraf içinde geçerli bu, arkadaşlık isteği ve beğeni alınca çiftlerde artık tabiri caizse ego oluşmaya başlıyor. Gelen bu istekler beğeniler çiftlere biraz özgüven kazandırıyor. Özgüven kazanan çiftlerde de bir zaman sonra, eşini sürekli eleştiren bir durum, haline geliyor. Artık çift, eşinden ilgi görmeyince tepki vermeye başlıyor. Bir süre sonra bu karşılıklı çiftler arasında “ben sana muhtaç mıyım” diyerek evlilikleri bitirme noktasına getiriyor. Sosyal Medya zaten yalanın bol olduğu bir mecra. Hiç kimse gerçek kimliğini göstermiyor.”

EN FAZLA BOŞANMA ORANI İSE İLK 5 YIL…

“ŞİMDİ Kİ GENÇLER FAZLASIYLA SABIRSIZ”…

Şahin; “56 yıllık evli olup boşanmaya gelen insanları da biliyorum ama Özellikle 1, 2,3, 4 ve 5 yıllık evliliklerde çiftlerin boşanma oranı çok daha yüksek. Evliliğin 10. Yılında olan çiftlerde, yani 20’li yaşta evlendiğini varsayarsak onlarda ki boşanma oranı biraz daha az. Yaş oranı çıktıkça boşanan kişi sayısı da düşüyor. Ama en çok boşanma oranı ilk 5 yıl içinde evliliklerden oluşuyor.

“EVLİLİK OKULU OLMALI”

Nasıl ki matematik, Müzik öğrenmek için okula gidiyorsak, Evlenecek çiftler içinde Evlilik okulu olmalı diyen Şahin, “Bu okulda evlenecek adaylara evliliğin ne olduğu, zorluklarının, güzelliklerin, farklılıkların ne olduğunu hem uygulamalı olarak, hem de gerekirse evli çiftler tarafından anlatılmak suretiyle, hem pratik, hem de teorik olarak bunlar anlatılmalı. Okul olmasa bile bununla ilgili kurs kesinlikle olması gerektiği düşüncesindeyim.”diyor

“GÖRÜCÜ USULÜYLE YAPILAN EVLİLİKLERİN ÇOK DAHA UZUN SÜRDÜĞÜ TESPİT EDİLDİ”

“Birbirlerini hiç tanımayan insanlar evleniyorlar. Yaşadıkça birbirlerini tanıyorlar. Duvağını kaldırdığı anda birbirlerini gören insanlar var. Bu insanların birbirlerini tanıması 10- 15 yıl sürüyor. O zamana kadar da evlilik oturmuş oluyor. Saygı bitmemiş oluyor, heyecan devam ediyor

“TEKNOLOJİ YASTIKLARI BİLE AYIRDI”

Çoğu alanda olduğu gibi Gelişen Teknolojinin etkisinin evliliğe kadar uzanan bir boyut taşıdığından yakınan Avukat Şahin, “Eskiden yastıklar bile tek olurdu. Aynı yastıkta kocayın lafı buradan geliyor. Şimdi baktığımızda teknolojiye bağlı olarak yastıklar bile ayrıldı. Kavga dahi edilse çiftler aynı yastıkta yatsın mantığıyla tek yastıkta yatılırdı. Şimdi teknoloji onu da yok etti”

“EVLİLİK CAZİBESİNİ KAYBETTİ”

Boşanmanın En Temel Sorunlarının yer aldığı Noktalarının bir kez daha altını çizen Şahin, “Boşanma nedenlerinin bir diğeri de, Özellikle Gençler, Evlilikten sonra yaşayacağı birçok duyguyu evlilik öncesi yaşaması ve duygunun kaybolmasına neden oluyor. Dolayısıyla evlilik cazibesini kaybetti. Hal böyle olunca insanların sağlıklı bir iletişim kurup mutlu bir ilişki sürdürmelerini beklemek mümkün değil.

“AYNI KÜLTÜRDEN OLMAYAN ÇİFTLERİN EVLİLİKLERİ ÇOK UZUN SÜRMÜYOR”

“Mutlu bir evliliğin sırrının fedakârlığından geçtiğini düşünüyorum. Atalarımızın da dediği gibi yuvayı dişi kuş yapar. Kadın akıllı, marifetli ve becerikliyse eşini de, evini de mutlu edebiliyor. İşine de gidip evliliğini de yürütebiliyor. Ama bu yapıcılık ve donanım yoksa erkek istediği kadar donanımlı olsun o evlilik yürümüyor. Kendi kültürü ile aynı kültürde olmayan çiftlerinde evlilikleri çok uzun sürmüyor. Kültür uyuşmazlığı nedeniyle boşanan çiftlerimiz de çok fazla”

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On