Evinin Hem Annesi Hemde Babası

9 Ekim 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
392 defa okundu.
Evinin Hem Annesi Hemde Babası

Evin hem annesi hemde babası olan ve tanıdıkları tarafından Döne Ana diye anılan 57 yaşındaki Döne Köysüren, köyünde yetiştirdiği ürünlerini kaldırımlarda halk ile buluşturuyor.

Evinin Hem Annesi Hemde Babası

13 yıl önce eşini kaybeden ve eşi vefat ettikten sonra evinin hem annesi hemde babası olan Döne Köysüren, Sıdıklıküçükoba köyünde yetiştirdiği ürünlerini kent merkezine gelip satarak evinin geçimini sağlıyor. Günümüz şartlarında geçimin çok zor olduğunu dile getiren Döne Köysüren, çalışmak zorunda olduğunu söylüyor.

KÖYDE YETİŞTİRDİĞİ ORGANİK ÜRÜNLERİ KIRŞEHİR HALKI İLE BULUŞTURUYOR

Eşi vefat ettikten sonra çalışmaya başladığını söyleyen Köysüren, “57 yaşındayım. 6 çocuğum var. Bir kız bir oğlan benimle diğerleri evlendi. Sıdıklıküçükoba köyündenim. Yazın köye gidiyoruz, kışın merkeze geliyorum. Bahçem var. Domates, fasulye, bamya, biber ve bu gibi ürünler yetiştiriyorum. Ciddi miktarda ürünüm olmuyor, sadece kendime yetecek kadar oluyor. Yazın ürünlerim fazla oluyordu ama kışın öyle olmuyor, kendime yetecek kadar ekiyorum”

“GEÇİM ÜSTÜME BİNDİ”

Geçimin kendi elinde olduğunu söyleyen Köysüren, “Eşim 13 yıl önce vefat etti. Eşim varken sadece o çalışıyordu, bende ev işleri ile ilgileniyordum. Eşim vefat ettikten sonra, evin hem erkeği hem kadını oldum. Geçim üstüme bindi. Tamamen geçim benim elimde. Sadece Babamdan aldığım bir aylığım var 300 TL, başkada gelirim yok. Benimle yaşayan kızım var. Evin kirasını, faturalarını ödüyor, bende kazandığım para ile evin diğer giderlerini hallediyorum”

“BU DEVİRDE GEÇİM SAĞLAMAK ZOR”

Köysüren, “Sattıklarımdan kazandığım paranın birazı köye giderken yol parasına harcıyorum. Vatandaşlarda ürünlerimden alıyor, bana yardımcı oluyor, elimde ürün bırakmıyorlar. Bu işi yapmasam ne yapacağım. Geçimimi sağlamam olanaksız. Yağ olmuş 50 lira, çay 25-30, şekerin torbası yaklaşık 200 lira. Bu devirde bu insanlar nasıl geçinsin. Köyümüze gitsek 50-60 lira gaz yakıyoruz. Toprağımız orası. Gitmesek olmuyor. Ürünlerimiz orada yetişiyor, bağımız bahçemiz orada” diye konuştu.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com