Ev Kurmanın Maliyeti Arttı

19 Temmuz 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
178 defa okundu.
Ev Kurmanın Maliyeti Arttı

Düğün sezonun hareketlendiği bu dönemlerde çiftler evlilik öncesi yüklü miktarda borç altına giriyor. 3 yıl önce ev kurmanın bedeli Türkiye İstatistik Kurumu’na göre 32 bin 493 lira iken, 2021’in Haziran ayında 64 bin 896 liraya çıktı. Bu durum Kırşehir’de altın miktarı da içine katıldığında en az 100 bin lirayı bulacağı öngörülüyor.

Beyaz eşya, mobilya ve altın fiyatlarının her geçen arttığı ülkemizde artan maliyetler nedeniyle evlenme hızının da düştüğü görülüyor. İstatistiklere göre evlenme hızı son 10 yılın en düşük seviyesinde. Daha önce Kırşehir’de 15 yaşlarında bile görülen evlilikler 20 yaşına kadar çıktığı görülüyor.

EV KURMA MALİYETİ 3 YILDA 2 KAT ARTTI
Bloomberg HT’nin Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı aylık fiyat verilerinden derlediği sepete göre, ev kurmanın bedeli 2018’in haziran ayında 32 bin 493 TL iken, 2021’in Haziran ayında 64 bin 896 TL’ye yükseldi.

Derlenen sepette şu kalemler yer aldı:
“Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ankastre ocak, ankastre fırın, çift kişilik yatak, çift kişilik baza, oturma odası takımı, yemek odası takımı, kanepe, sehpa, halı, perde, tül, yatak örtüsü, yorgan, battaniye, pike takımı, nevresim takımı, yastık, havlu, no-frost buzdolabı, doğalgaz abonman ücreti, kiracı tarafından ödenen gerçek kira, davlumbaz, elektrikli süpürge, elektrikli kesici aletler, elektrikli küçük ev aletleri, ütü, cam ev eşyası, porselen ev eşyası, kaşık, çatal, bıçak takımı, çelik mutfak eşyaları, teflon mutfak eşyaları, plastik mutfak eşyaları, diğer elektriksiz ev aletleri, televizyon ve bilgisayar.”

YENİ EV ALMAK İMKANSIZ HALE GELDİ
İnşaat malzemelerinde maliyetlerin artması nedeniyle ev fiyatları artınca ev alacak çiftçilerin hayalleri suya düştü. Kırşehir’de kenar mahallerde giriş katlarının 200 bin liradan başlayıp 300 bine kadar çıkması, merkezi noktadaki yerlerde ise ev fiyatların ise yüksek olması işi çıkmaza sürüklüyor. Durum bu halde iken çiftçiler kiralık evlere yöneliyor. Ancak kent genelinde kiralık ev bulmak ise tam bir sıkıntı haline geldi. En düşük kira ücretinin bin lira olduğu gelirli çiftler kara kara düşünüyor.

EVLENME ORANLARI DÜŞTÜ
Yeni ev kurmanın maliyetinin bu kadar yükselmesi, evlenme oranları üzerinde de etkili oluyor. Kaba evlenme hızı 2020 yılında 2010’dan beri en düşük seviyeye gerilerken evlilik sayıları da 10 yılın en düşüğüne indi. Kaba evlenme hızı 2020 yılında binde 5,84 olarak kaydedildi. 2019 yılında bu oran 6,57’ydi. Evlenen çiftlerin sayısı 2020 yılında yüzde 10,1 azalarak 487 bin 270 oldu.

Haber Didem Ceylan

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On