Ev Hanımlarını Tarhana Telaşı Sardı

21 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
833 defa okundu.
Ev Hanımlarını Tarhana Telaşı Sardı

Kırşehirli ev hanımlarını kışın ayrı telaş, yazın ise ayrı telaş sarıyor.

Ev Hanımlarını Tarhana Telaşı Sardı

İlimizde kış mevsimine hazırlık yapan ev hanımlarının tarhana yapma telaşı sürüyor. İlimizin en önemli damak tatlarından olan ve kış sofralarının vazgeçilmezi olan tarhana, yaz sıcaklarının arttığı Temmuz ve Ağustos aylarında aileler tarafından imal ediliyor. Kazanlarda kaynatıldıktan sonra güneşte kurutulmaya serilen tarhana yapımında komşular da birbirine imece usulüyle yardımcı oluyor.

Ev hanımları, yağmur riskine karşı meteorolojik verileri de takip ederek önlem alıyor, tarhanaları çitlerin üzerine güneşli günlerde serip kurutuyor. Yaz mevsimiyle birlikte ilimiz merkezinde ve ilimizin bir çok köyünde tarhanaları kurutmak için balkonlara, evlerin çatılarına, ev ve okul bahçeleri ile uygun boşluk alanlara seriliyor. Tarhanaların başında kuşların ve sokak hayvanlarının zarar vermemesi için aileler sırasıyla kurutma işlemi tamamlanıncaya kadar nöbette bekliyor.

‘KIŞ AYLARININ VAZGEÇİLMEZ ÇEREZİ’

özellikle çorbası yapılan tarhananın yörenin vazgeçilmez tatlarından birisi olduğunu belirten Fatma Şahin, Kış döneminde aileler tarafından sofralarda çerez olarak da tüketildiğini vurguluyor. Şahin, “Tarhananın fırında veya yanan soba üzerinde kızartılabilen tarhananın, yağda kızartılarak, ısıtılarak, süte batırılarak, ketçap dökülerek ya da yanında ceviz ve fındıkla birlikte değişik usullerde tüketiliyor.”

“YAPILAN ARAŞTIRMALARA GÖRE UN TARHANANIN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR”

“Un, yoğurt, etli kırmızıbiber, domates ile az miktarda lezzetlendirmek için soğan katılarak hazırlanan hamur lezzetlenmesi için 1-2 gece bekletilir. Sonrasında da hamuru önce büyük parçalar, daha sonra da ellerimizin yardımıyla daha küçük parçalara bölerek fazla güneş görmeden kurutup sonrasında elekten geçirerek kışa hazır hale getiriyoruz”

Yapılan araştırmalara göre un tarhananın faydaları saymakla bitmiyor.

İşte tarhana çorbasının bilinmeyen faydaları:

Bol miktarda A, B ve özellikle C vitamini, bol fosfor, iyot, silis, kükürt gibi vücuda çok faydalı maddeler vardır.

Tarhananın vücuttaki fazla tuzu da attığını belirten uzmanlar, pankreası çalıştırarak insülin ifrazatını artırdığını, kanda şeker seviyesini ortaladığını kaydediyorlar.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.  Nefes borusundaki pislikleri temizler. Damar tıkanıklığı ve daralmasını önler. Doğal tokluk hissi verdiğinden dolayı zayıflama ilacıdır. Birçok yiyecekte olmayan P ve K vitaminlerini içerir, P vitamini kanamaları önler ve yumuşatır, K vitaminide kanın pıhtılaşma kabiliyetini artırır. Kansere karşı önemli bir koruma sağlayan antioksidan etkili quarcetin açısından en zengin bitki olan soğan tarhananın içindedir. Bağırsak temizlemede birebirdir. Astım ve bronşit hastaları için ön tedavidir. Çok etkili kolesterol düşürücü, mide asiti düzenleyicidir.  Soğuk algınlığına karşı etkili vitaminler içerir. Cilt sıklığını korur.  Acidophilus özellikle kadınlarda, cinsel organlardaki iyi ve kötü bakterilerin dengelenmesini sağlar. Yağ yakma özelliği olduğundan dolayı karın bölgesindeki zararlı yağları vucuttan atmaya yardımcı olur. Betaceroten antioksidan görevi görür. Kansere yol açan ve gözlere zarar verebilecek olan kimyasalları engeller. Yüksek kan basıncı düşürmeye yardımcı olur.

TARHANA KABIZLIĞA VE SİNDİRİME İYİ GELİR Mİ?

Gıdalarla alınan proteinlerin vücuda yararlı olabilmesi için ilk aşamada mide ve bağırsaklarda sindirilerek aminoasitlere kadar parçalanması gerektiğini kaydeden Uzmanlar, ”Aminoasitler bağırsaklardan kolayca emilir ve vücuda yarar sağlar. Sindirilemeyen proteinler ise dışkıyla dışarı atılır ve vücut bu proteinlerden yararlanamaz. Tarhananın bileşimine yoğurt ve bitkilerden kaynaklanarak dahil olan laktik asit bakterileri tarhanadaki proteinleri belli ölçülerde aminoasitlere parçalayarak tarhanayı sindirimi kolay gıda şekline dönüştürür. Böylece aminoasitler tarhana ile vücuda hazır olarak girerler ve bağırsaklardan kolayca emilerek vücuda yarar sağlar. Buna bağlı olarak tarhananın besleme değeri artmış olur” diye konuştu.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On