“ETKİN LİDERLİKTE DAVRANIŞ DEĞİŞİM TEKNİĞİ”

27 Şubat 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1516 defa okundu.
“ETKİN LİDERLİKTE DAVRANIŞ DEĞİŞİM TEKNİĞİ”

mustafa kılınç resim   Bu hafta sizlerle %110 harika sonuçlar ve değişimler üreten “DAVRANIŞ DEĞİŞİM TEKNİĞİNİ” paylaşmak istiyorum. Siz’de gerçekten değişim yaratmak ve değişmek istiyorsanız Şimdi harekete geçin ve değişin… Her zaman olduğu gibi seçim sizin.

Aşağıdaki adımları uyguladığınızda davranışlarınızı değiştirebilirsiniz.

“FARK, SADECE KELİMELERDE DEĞİL, AYNI ZAMANDA ONLARIN YARATTIĞI DUYGULARDADIR.”

“Mustafa Kılınç”

                Birinci Aşama: Değiştirmek ya da sahip olmak istediği davranışı seçmelidir.

                İkinci Aşama: Yeni davranışı tarif ederek, onu yapıyor olsa nasıl görüneceğini, neleri nasıl söyleyeceğini ve neler hissedeceğini kendisine sormalıdır.

                Üçüncü Aşama: Kendisini, bu davranışı kullanacağı ortam içinde istediği gibi hareket ederken düşünmelidir. Tüm görüntülere, seslere ve duygulara dikkat ederek bu görüntülerde yer alan diğer kişilerin tepkilerine dikkat etmelidir. Kendini bu davranışı yaparken göremiyor ise, bunu yapabileceğini bildiği bir başkasını hayal etmelidir.

                Dördüncü Aşama: Görüntülerde lideri rahatsız eden herhangi bir şey varsa birkaç adım geri dönülerek bu lideri mutlu edecek bir biçimde değiştirilmelidir.

                Beşinci Aşama: Görüntülerde her şey liderin istediği kadar iyi olduğunda, kendisi birinci pozisyona geçerek (olayı kendi gözlerinden görerek) tüm deneyimi yaşamalıdır. Bunu yaparken de tüm görüntülerin seslerin ve duyguların farkında olmalıdır.

                Altıncı Aşama: Gerekiyorsa tekrar üçüncü aşamaya geri dönerek, istenilen değişiklikler yapılabilir. Eğer değişiklik yapılıyorsa bunun sonucunda lider kendini nasıl hissettiğini kontrol etmelidir.

                Yedinci Aşama: Yeni davranış tam istediği gibi olduğunda, içsel ya da dışsal olarak, görülecek, işitilecek veya hissedilecek ve lideri yeni davranışı kullanma zamanının geldiğini bildirecek bir işaret (çapa) düşünülmelidir. Bu, belli bir odaya girmek, belli bir insanın yüzünü görmek vs olabilir.

                Sekizinci Aşama: Zihinde kurulan senaryonun tamamı baştan sona tekrarlanır. İşaretin gerçekleşmesi, yeni davranışın ortaya çıkması ve başarı duygusu hissedilir.

Liderin kendisine ve çevresine dair nelere inandığı önemlidir, çünkü kişi sahip olduğu bu inançlara göre hareket edecektir. Sahip olduğu inançların doğru veya yanlış olması söz konusu değildir. Ancak inançlar negatif ise bu, lideri başarılı olmaktan alıkoyacaktır. İnsan, inandığı zaman güçlü ve başarılı olur. Çünkü başarı şansın değil, inançların ürettiği bir sonuçtur.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN