Etimesgut’ta Kırşehir Buluşması

2 Mayıs 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1236 defa okundu.
Etimesgut’ta Kırşehir Buluşması

18194168_10155349005129407_4313862200736489223_nSosyal Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği İle İnaç Köyü Şeyh Edebali Derneğinin Ortaklaşa Yaptığı Etkinlik Ankara’nın Etimesgut İlçesinde Yapıldı

 

Ankara’da ikamet eden Kırşehirlilere Etimesgut Belediyesi’nden tam destek gelirken, Mucurlular, İnaç Köyü ile ortaklaşa yaptıkları etkinlikle bir araya geldi.
Geleneksel olarak Mucur’un İnaç Köyü’nde düzenlenen anma programı kapsamında yapılan Şeyh Edebali’yi Anma Programı bu yıl Mucurlular Sosyal Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği ile İnaç Köyü Şeyh Edebali Derneğinin ortaklaşa yaptığı etkinlikle Ankara’nın Etimesgut ilçesinde yapıldı .
“Şeyh Edebali Tanıtma” programı kapsamında bir araya gelen ve Kırşehir’i tanıtmaya çalışan hemşerilerimiz, düzenledikleri programla gönüllü tanıtım elçisi oldu. Etimesgut Korkut Ata Kongre Sarayı’nda düzenlenen programa Mucurlular Sosyal Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği ile İnaç Köyü Şeyh Edebali derneğinin ortaklaşa yaptığı etkinliğe ev sahipliği yapan Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Kırşehir eski Belediye Başkanı Halim Çakır, Noterler Derneği Başkanı Avukat Rıfat Ertem, Etimesgut İlçe Başkanlığı Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Avukat Mehmet Çakmak, Kırşehirliler Vakfı Genel Başkanı Bekir Onan ve yönetim kurulu üyeleri, Kadın Kolları Başkanı Gül Koyuncu ve Genel Sekretek Yusuf Koç ile birlikte KIR-DER yönetimi tam kadro, Mucurlular Sosyal Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği Genel Başkanı İzzet Güner ve yönetim kurulu üyeleri, Arif Durmuş Bilecik Edebali Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı, Karacörenliler Derneği Genel Başkanı Bayram Can, Kırşehirliler Vakfı eski Sekreteri Mehmet Altıparmak, Türk Hava Yolları Hava-İş Sendikası Şube Başkanı Yasin Özer, Kırşehirliler Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Aşkun, Budak Köyü Dernek Başkanı Özgür Ekim, Kabaca Köyü Derneği Başkanı Ali Mert,  Seyfe Köyü Derneği Başkanı Mustafa Yavuz, Hakim Mevlüt Altuğ ve Hayrettin Türe, DSP Örgüt Kurulu Başkanı Nursel Kızılırmak, Etimesgut Belediye Başkan Yarımcıları Ayhan Ünal, Halil Şahingöz ve Cemal Satılmış, KIR-DER Yönetim Kurulu Üyesi ve  İş Bankası Müdürü Mehmet Cihan, Çınar Kırşehir Gazetesi Ankara Temsilcisi Ferhat Ünal, Avukat Veli Dikilitaş, Tiyatro Oyuncusu Salih Köksal ve çok sayıda Kırşehirli katıldı.
Sunuculuğunu Murat Köksal’ın yaptığı “Şeyh Edebali’yi Tanıtma Programı” saygı duruşu ve İstiklal Marşı başladı. Programda sırasıyla Mucurlular Sosyal Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği Genel Başkanı İzzet Güner, İnaç Köyü Şeyh Edebali Derneği Başkanı Mahmut Kayaoğlu, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel ve Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü-Öğretim Görevlisi Kazım Ceylan birer konuşma gerçekleştirdi. Mucurlular Sosyal Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği Genel Başkanı İzzet Güner açış konuşmasında, “Osmanlı İmparatorluğu’nun idari kuruluş yapılandırmasını hazırlayan Ahi Şeyhi, ilim adamı, ilk Osmanlı kadısı, mutasavvıf, Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Bey’in kayınbabası Şeyh Edebali’yi saygıyla anıyoruz. 13 Yyüzyıla bakıldığında o dönemin bütün alim ve bilginlerinin Kırşehir’de toplandığını görüyoruz. Ahi Evran, Şeyh Edebali, Aşık Paşa, Hacı Bektaşi Veli, Süleyman Türkmani, Kaya Şeyhi, Yunus Emre, Cacabey devrin en tanınmış alim ve ulemasıdır. Şeyh Edebali’nin asıl künyesi  İmadüttün Mustafa bin İbrahim bin İnanç el Kırşehri’dir. Buradan da anlıyoruz ki Şeyh Edebali, Kırşehir’e bağlı Mucur İlçesi’nin İnanç Köyü’nde doğmuştur. İlk, orta, lise tahsilini Anadolu’da yapan Şeyh Edebali, yüksek tahsilini Şam’da tamamlamıştır. Bütün ilimlerde devrinin en üst noktasına erişmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunu sağlam bir idari ve fikri zemine oturtmuştur. Bu değerlerimizi sizlerle birlikte anmaktan ve tanıtmaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi.
Ahilik Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürü Kazım Ceylan, Şeyh Edebali’yi tanıtan geniş kapsamlı anlatımıyla konukları bilgilendirirken Ceylan’a dernek yönetimi tarafından hazırlanan plaket Kırşehir eski Milletvekili Hüseyin Bayındır tarafından takdim edildi.
İnaç Köyü Şeyh Edebali Derneği Başkanı Mahmut Kayaoğlu’da yaptığı konuşmada, “Şeyh Edebali, Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarında yaşamış bir İslam ilahiyatçısı-din bilgini, Ahi Şeyhi, Osman Gazi’nin kayınbabası ve hocası, Osmanlı Devleti’nin fikir babasıdır” dedi.
Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, yaptığı konuşmada Etimesgut Belediyesi logosunun anlamı ve ilçenin tarihiyle ilgili gelen konuklara bilgi vererek, birçok kişinin yaşadığı şehrin tarihiyle ilgili bilgi sahibi olmadığını söyledi. “Logomuzda mutlu insanların bir arada olduğu, etrafı Anadolu motifleri ile süslenmiş semboller var” diyen Demirel, “Logomuzda olduğu gibi Anadolu’muzun farklı kentlerinden gelen insanlarımızla birlikte mutlu ve huzurlu bir ilçe için çalışıyoruz” diye konuştu.
Etimesgut’un tarihi ile ilgili kısa bilgiler veren Demirel, “Atatürk tarafından örnek nahiye olarak kurulan ilçemizin isim babası Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’tür. Ahiliğin yaygın olduğu ilçemizin eski adı Ahimesut’tur. Atatürk, Eti ve Sümer adlarının yaygın kullanıldığı; Sümerbank ve Etibankların kurulduğu dönemde Ahimesut’un Ahi’sini alıp başına Eti kelimesini ekleyerek Etimesgut adını vermiştir” dedi.
Demirel, sözlerini, “1990 yılında ilçe olan Etimesgut  Belediyesi için logo yarışması düzenlenmiş. O yıllarda ilçe Milli Eğitim Müdürü olan Abdulkadir Kocaoğlu’nun çalışması logo olarak seçilmiştir. Logomuzun içerisinde mutlu insanların bir arada olduğu ve etrafında Anadolu motiflerinin yer aldığı öğeler mevcuttur. İşte bu mutluluk içinde sizlerin bir araya gelmesine vesile olan Mucurlular Sosyal Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği ile İnaç Köyü Şeyh Edebali Derneği’ne teşekkür ederim” diye tamamladı.
Programda katkılarından dolayı Kırşehir eski Belediye Başkanı Halim Çakır tarafından plaket takdim edildi. Tanıtma programı sonrası yapılan protokol konuşmaları ve plaket takdimleri sonrası Kırşehir Ustalar ve Müzik Topluluğu sahne aldı. Kırşehir Ustalar ve Müzik Topluluğu ile Veli Ertem, Birol Ertaş, Burhan Ertaş, Adem Göçer ve Zafer Başaran da programa katkı sundular. Gelen konuklara adete müzik ziyafeti verirken etkinlik sonrası Enver Demirel tarafından gelen konuklara kokteyl verildi.

HABER MERKEZİ

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN