Esnaf ve Vatandaş İsyanda

28 Nisan 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
301 defa okundu.
Esnaf ve Vatandaş İsyanda

Türkiye’de Corona virüsü nedeniyle ölü sayısının günlük 300, vaka sayısının ise 60 binin üzerinde seyretmesi sonrası hükümet yetkilileri önceki gün ‘tam kapanma’ adı altında yeni kısıtlama tedbirleri getirdi. 29 Nisan saat 19.00’da başlayacak olan ve 17 gün sürecek tam kapanma kararı sonrası bir yılı aşkın süredir ekonomik çıkmazda olan küçük esnaf iflasın eşiğine geldi.

Kısa sürede tüm dünyaya yayılan ve Türkiye’de de halen etkisini sürdüren Covid-19 salgını hayatı her alanda olumsuz etkilemeye devam ediyor. Salgın sonrasında her sektörde olduğu gibi küçük esnaf ve vatandaş zor günler geçiriyor.

17 gün boyunca evde olan vatandaşlar kara kara düşünüyor. Devlet yetkililerinden esnafa yönelik her hangi bir destek paketi gelmedi. Kıt kanaat geçinen vatandaş kısıtlama boyunca ne yeyip ne içeceğini düşünüyor. 

Bankalar ve resmi kurumlar açıkken küçük esnafın kapatılması tepkilere neden oluyor

Ayrıca Salgın sürecinden bu yana çıkmaza giren esnaf, son kısıtlamalardan sonra hiç iş yapamaz hale geldi. Salgın nedeniyle satışlarda rekor düşüşlerin yaşanmasıyla birlikte birçok ilde olduğu gibi Kırşehir’de de esnaf bir bir kepenk kapatmaya başladı.

Salgın sürecinden bu yana kentte birçok esnaf dükkanını hiç satış yapmadan kapatırken iş yapamayan kimi esnaf da çareyi dükkanını kapatmakta ya da devretmekte buluyor.

Kentte birçok esnaf iş yapamadığı ve iflasın eşiğine geldiği için kepenk bile açmazken iş yerlerini açık tutan esnaf ise satış yapamamaktan ve iş yerini siftahsız açıp kapatmaktan dert yakınıyor.

Salgın nedeniyle işlerinin ciddi oranda düştüğüne dikkat çeken esnaf, özellikle de küçük esnafa verilen desteklerin yetersiz olduğundan yakınmakla birlikte Covid-19 salgını kısıtlamalarıyla birlikte iflas etme noktasına gelen esnaf, hafta sonu açık olan ve A’dan Z’ye esnafın sattığı bütün ürünleri de satan zincir marketlerle de mücadele ediyor.

Salgının etkisi nedeniyle zor bir dönemden geçen esnaf, normalleşme ile beklediği rağbeti görmezken dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine Toplantısı’nda alınan tam kapanma kararı ile hayal kırıklığına uğradı.

Biriken kiralarını,  faturaları ve çalıştırdıkları personelin maaşlarını bile ödemekte zorluk çeken ve bir ay boyunca umudunu Ramazan Bayramı’nda yapılacak alışverişe bağlayan esnaf, Ramazan Bayramı öncesi alınan tam kapanma kararına tepki göstererek kararın tekrar gözden geçirilmesini istiyor.

Tam kapanmanın kendilerini ciddi şekilde etkileyeceğine dikkat çeken Kırşehirli esnaf, bir yılı aşkın süredir çok ciddi maddi sıkıntılar yaşadıklarını ve tam kapanmanın esnafın iflası anlamına geldiğini vurguladı.

Covid-19 salgını sürecinde çok zor günlerden geçtiklerine dikkat çeken ayakkabı dükkan işleten Kırşehirli esnaf tam kapanmayı kaldıramayacağını söyledi.

“Zincir marketler açık, küçük esnaf neden kapalı?”

“18 günlük tam kapanma esnafın bitmesi demektir” diyen esnaf “Tam kapanma mağduriyet değil esnafın bitmesi demektir. Şu anda esnaf bitmiş durumda ve devlet de bunu farkında. Esnaf olarak bir yere kadar dayanabiliyoruz. Tam kapanma kararı alındığında Esnaf ve Sanatkarlar Odaları ile işbirliği yapıldı mı bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla yapılmadı. esnafın bir bayram umudu vardı ve bayramı bekliyorduk. Belki eskiden kalan, harap olan ticaretimizi düzeltmeye çalışacaktık. Fakat tam kapanma kararı ile bir beklentimiz kalmadı. Esnaf olarak perişan duruma düştük. Söz verdiğimiz ödemelerimiz var, kimse alacağından vazgeçmeyecek. Çünkü herkes bir beklenti içerisine girmişti. Ben bu borcumu ödeyemem, ürün aldım esnaf perişan olacak. Kendi geçimimizi nasıl sağlayacağız. Bir destek almadık, herhangi bir destek yok. Zincir marketler ve diğer marketler sattığımız bütün ürünleri satıyor, nalbur malzemesi bile satıyor. Zincir marketler açık, küçük esnaf neden kapalı? Bunu anlayamıyorum.” dedi.

“Esnafa kısıtlama getirilmesi lazım”

Esnafın kepenk kapatacak duruma geldiğine dikkat çeken manifaturacı  ise, “Geçen yıl kapanmanın yaralarını bir yılda ancak sarabilmiştik. Bu kapanma yaşadığımız mağduriyetleri daha da katlar. Bu kapanmanın zararı daha büyük olacak. Devletimiz esnafa destek vermeye çalışıyor. Fakat her esnaf ulaşamıyor. Bizlere ulaşılmadı. Devletten herhangi bir destek de istemiyoruz, yeter ki bizim önümüzü açsın. Esnafa kısıtlama getirilmesi lazım. Bu kapanma sürecinin zararını hepimiz çekeceğiz. Bu sıkıntı büyük bir sıkıntı olacak. Esnaf olarak bu sürecin altından kalkamayacağız ve çok esnaf iflas edecek. Keşke daha önceden önlemler alınarak bir süreç başlatılsaydı. Vatandaş ve esnaf tedbirini alabilseydi iyi olurdu. Esnaf ödemesini yapacak ve bayrama göre alışveriş yapmış. Dükkanına ürün getirmiş. Esnafın durumu ne olacak?” diye sordu.

Haber Serhat Erdoğan

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On