ESNAF KREDİ ÇEKEREK AYAKTA KALIYOR

10 Ağustos 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
ESNAF KREDİ ÇEKEREK AYAKTA KALIYOR

ESNAF KREDİ ÇEKEREK AYAKTA KALIYOR

Terzilerin, takı tasarımcılarının, tamircilerin ve antikacıların ağırlıklı olduğu dükkân işletmecileri, son yıllarda işlerin eski tadının olmadığını söylüyor. İlimiz Pasaj esnafı, pasajın eski yoğunluğunu kaybettiğini, eskisi kadar satış yapamadıklarını dile getirdi.

Kırşehir’in en işlek noktalarından biri olan Terme ve Ankara caddesinde bulunan Pasajlar, bir dönemin popüler pasajları arasında yerini alıyordu. Uzun yıllık bir geçmişe sahip olan pasajlar; takı tasarımcılara, tamircilere, antika halıcıya, terziye, antikacıya ev sahipliği yapıyor. Pasaj bir dönem Kırşehirlilerin uğrak yerleri arasındaydı. Zaman içerisinde koleksiyon ve antika ürünlerin yer aldığı dükkânlarla ağırlık kazanmaya başlayan pasaj, diğer büyük kentlerde olduğu gibi sayısı gittikçe artan alışveriş mağazalarına yenik düşerek eski yoğunluğunu kaybetti.

PASAJLAR ESKİ YOĞUNLUĞUNU KAYBETTİ

Eskiden insanların alışveriş için ilk tercihi pasajlar ve çarşılar olurdu. Günümüzde ise çarşı ve pasajlar eski popülerliğini kaybetti. Hal böyle olunca çarşı ve pasaj esnafı eskisi gibi iş yapamaz oldu.

İLİMİZ PASAJLARI DA ESKİ YOĞUNLUĞUNU KAYBEDEN PASAJLAR ARASINDA YERİNİ ALDI

Hâlbuki pasajlar ve çarşılar, Türk kültüründe tarihi bir öneme sahiptir. Geçmişten günümüze kadar varlığını sürdüren, sürdürmeye de devam eden çarşılar birçok insanın alışveriş tercihine katkı sunmuştur.

İlimizde bulunan Pasajlar günümüzde her geçen gün artan mağazalar yüzünden daha az insan tarafından tercih ediliyor. Mağazaların çoğalması küçük esnafın işini olumsuz etkiledi. Ancak esnaf geçmişten günümüze kendini ve mağazalarını yenileyerek her kesime uygun alışveriş olanağı sunmaya devam ediyor. Ancak günümüzde insanların alışveriş için mağazaları ya da farklı noktaları tercih etmeye başlamasıyla, hem çarşıların ziyaretçileri azaldı hem de çarşı içerisinde bulunan dükkânlarda bulunan esnaf, eskisi kadar iş yapamaz hale geldi.

VATANDAŞIN ALIM GÜCÜ DÜŞÜK

Ancak günümüzde vatandaşın alım gücünün düşmesi ve ekonomik sorunlar pasajların ve çarşıların eski popülerliğini kaybetmesine neden oldu. Bu durum ayrıca, en çok çarşı ve pasajlar içerisinde yer alan esnafı mağdur etti. Pasaj esnafı, vatandaşın pasajlara gelmemesinden dert yanarak, pasajların eski önemini yitirdiğini belirtiyor.

İŞLER KÖTÜ AMA İNTERNET SATIŞLARI DA BİZİ KÖTÜ ETKİLİYOR

Pasaj esnafı, geçtiğimiz yıllarda ticaretin kalbinin pasajlarda attığını belirterek, alışveriş merkezi olan pasajların artık son demlerini yaşadığını ifade ediyor.

Pasaj esnafı, “İş yapamaz hale geldik. 20 yıldır pasajda esnaflık yapıyorum her sene işlerim düşüyor. Pasajların önemini kaybetmesinin birçok nedeni var. Teknolojinin gelişmesi, mağazaların açılması ve daha birçok sebep pasajlardaki esnafı mağdur etti. Ama son yıllarda internet üzerinden yapılan satışlar da bizi kötü etkiliyor” dedi.

20 SENEDİR PİYASA KÖTÜ

Yıllardır esnaflık yapan pasaj esnafı, vatandaşların pasaja uğramadığından dert yanarak, pasaj kültürünün yok olma tehlikesiyle karşı kaşıya kaldığını da söyledi.

Pasaj esnafı, ekonomik krizin esnafı zor durumda bıraktığına da dikkati çekti. Bir dükkân sahibi, “Kendimi bildim bileli ticaretin içerisindeyim. Son 20 senedir piyasa çok kötü. Ticaretin en güzel zamanı Turgut Özal’ın cumhurbaşkanı olduğu zamanlardı. Vatandaşın alım gücü vardı. Piyasada para vardı. Piyasada o günden itibaren işler daha kötüye gitti” ifadesini kullandı.

KÜLTÜR MERKEZİ OLMASI LAZIM

Pasaj esnafı, Kırşehir’in kültür merkezi haline gelmesi gerektiğini söyleyen pasaj esnafı, esnaf olarak zor günlerden geçtiklerini ifade etti. Esnaf, “Pasajlarda iş yok.  Şu an hiçbir esnafın kar yaptığını düşünmüyorum. Ben kar yapmıyorum. Çoğu esnaf kredi çekerek ayakta kalıyor. Krediye başvuruyoruz. Esnafın ayakta kalmasının tek sebebi kemikleşmiş esnaf olması. Müşterilerinin belli olması…  Örneğin; yoldan geçen pasajı merak edip, içerisini gezen adam bizim müşterimiz olmuyor” şeklinde konuştu.

Pasaj esnafı, devletin el sanatlarına sahip çıkması gerektiğini de belirterek, yurt dışından getirilen ithal ürünlerin ülkeye girmemesi gerektiğini söyledi.

Pasaj esnafı, “Üretim şart… Artık günümüzde kalaycı ve bakırcı bulmak çok zor… El sanatları yok oluyor. Devletin bir an önce zanaatkârı ve el sanatlarını desteklemesi lazım” diyerek sözlerini sonlandırdı.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..
İlginizi Çekebilir

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com