“ESNAF EKONOMİK NEDENLERLE BOĞUŞUYOR”

11 Şubat 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
187 defa okundu.
“ESNAF EKONOMİK NEDENLERLE BOĞUŞUYOR”

“ESNAF EKONOMİK NEDENLERLE BOĞUŞUYOR”

Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntıların esnafa verdiği zararla ilgili açıklamalarda bulunan Kırşehirli Esnaflar, “market zincirleriyle rekabet edemeyen, ekonomik sıkıntılar gibi nedenlerle birçok küçük esnaf kepenk kapattığını söyledi. Esnafın uzun zamandan bu yana ekonomik sıkıntılarla boğuştuğunu ifade eden İlimiz Esnafları, esnafın kredi borçları başta olmak üzere kirasını bile ödeyemez duruma geldiğini kaydetti. Hükümete küçük esnafa destek çağrısında bulunan Esnaflar, esnafın elini güçlendirecek, ekonomik anlamda onları rahatlatacak adımların atılması gerektiğini vurguladı.

Bölge halkının kötü gidişattan kurtarmak için istihdamı artıracak politikalar ve çözümlerin geliştirilmesi gerektiğini aktaran Esnaflar, buna yönelik en büyük çözümün ise istihdamı artıracak yatırımların, üretimin yapılması olduğuna işaret etti.

“ESNAFIMIZ ZOR GÜNLER GEÇİRMEKTEDİR”

İlimiz Esnaflarından Metin Köse, “Maalesef gün geçtikçe esnafımız zor günler geçirmektedir. Haliyle işsizlik olunca, insanların alım gücü düşünce bu otomatikman esnafa yansıyor. Fiyatların artış göstermesi, dolardan sonra yükselen fiyatların tekrar düşmemesi sıkıntıları da beraberinde getirdi, getiriyor.” dedi.

“ESNAF TÜKETTİĞİ ÜRÜNÜ TEKRAR AYNI FİYATA ALAMAMANIN SIKINTISINI YAŞIYOR”

İlimizde yüzlerce esnafın kepenk kapattığını, bunun büyük bir kayıp olduğunu söyleyen Köse, “Esnaf tükettiği ürünü tekrar aynı fiyata alamamanın sıkıntısını yaşamaktadır. Bu sefer müşteri yeni fiyatla karşılaşınca ürünü almaktan vazgeçiyor. Tabi bütün bunların hepsi esnafımıza olumsuz yönde yansıyor. Bu sürecin sonucunda İlimizde yüzlerce esnaf maalesef kepenk kapatmak zorunda kalıyor. Bu Kırşehir için büyük bir kayıptır. Kredi borçlarını ödeyememeleri, kiraların yükselmesi, ürün fiyatının yükselmesi esnafımızı daha büyük bir sıkıntının içerisine sokmaktadır.” diye konuştu.

“DEVLETİN ESNAFIMIZIN ELİNİ GÜÇLENDİRECEK, EKONOMİK ANLAMDA ONLARI RAHATLATACAK ADIMLAR ATMALIDIR”

Market incirlerinin her geçen gün çoğaldığını, bunun küçük esnafı etkilediğini kaydeden Köse, “Büyük alışveriş marketleri gün geçtikçe çoğalmaktadır. Bunlar bir şekilde kendilerini kurtarabiliyorlar. Çünkü sermayeleri iyi ve dolayısıyla işlerini çevirebilmektedir. Aynı durum maalesef küçük esnaf için geçerli değil. Devletin esnafımızın elini güçlendirecek, ekonomik anlamda onları rahatlatacak adımlar atmalıdır. Kredileri daha geniş vadeye yayma şeklinde ellerini rahatlatabilir. Yetkililer esnafla bir araya gelerek sorunlarını bire bir kendilerinden dinlemelidir.”

“BÖLGE HALKI VE ESNAF KALKINDIRILMALIDIR”

Esnafı ve halkı ekonomik anlamda bu kötü gidişattan kurtarmak için bölgeye has, istihdamı artıracak politikalar ve çözümlerin geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan İlimiz Esnafları, “Devlet bunu yapmak zorundadır. Yoksa bu gidiş nereye kadar gidecek? En büyük çözüm istihdamı artıracak yatırımların, üretimin yapılmasıdır. Bölge halkı ve esnaf kalkındırılmalıdır. İŞKUR marifetiyle geçici işçi çalıştırılması çok kalıcı tedbirler değildir. Bu günü kurtarma, istatistikleri farklı değerlere taşımak için yapılan girişimlerdir. Bunlar çok gerçekçi çözümler değildir, kalıcı çözümler getirilmelidir. Bölgede istihdamı artıracak büyük tesislerin açılması lazım ve esnafın durumu masaya yatırılıp onlara imkân oluşturmak suretiyle sıkıntıların giderilmeye çalışılması lazım” denildi.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN