Erasmusdays Etkinlikleri Düzenlenecek

22 Haziran 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
253 defa okundu.

Erasmusdays Etkinlikleri Düzenlenecek

İlki 2017 yılında düzenlenen “Erasmusdays” Avrupa festivalinin ikincisi 12-13 Ekim 2018 tarihlerinde 20 farklı ülkede eş zamanlı etkinliklerle gerçekleştirilecektir. Erasmusdays 2018 etkinliği ile Erasmus+ yararlanıcılarının yanısıra uluslararası hareketlilik ve Avrupa vatandaşlığı ile ilgili tüm paydaşların bir araya getirilmesi hedeflenmektedir.

Erasmus+ hakkında farkındalık yaratmak ve Erasmus+ proje sonuçlarının paylaşılmasına yönelik, her kesimden Erasmus+ yararlanıcısı projelerinin sonuçlarını ve etkinliklerini paylaşmaya davet edilmektedir. Proje sahibi her kurum kendi etkinliğini planlayabilecektir. Potansiyel yararlanıcıların ve Erasmus+ yararlanıcılarının sivil toplum ile birlikte deneyimlerini paylaşabilecekleri etkinlikler planlanabilecektir. Etkinlikler; seminerler, ortak toplantılar, fotoğraf sergileri, konserler, tarihi ve turistik ögeleri kullanarak yapılan görsellik çalışmaları gibi geniş bir yelpazede planlanabilecektir.

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada kunu ile ilgili şunları kaydetti: “12-13 Ekim  tarihlerinde Erasmusdays kapsamında ülkemizde etkinlik düzenlemek isteyen tüm yararlanıcı kurum ve kuruluşların etkinliklerini www.erasmusdays.eu adresine girmeleri beklenmektedir. İlgili adresten haritaya kendi kurumunun adıyla birlikte etkinliğinizi girmenizin projenizin ve kurumunuzun görünürlüğününe katkı sunacağı değerlendirilmektedir. Ayrıca, Erasmusdays faaliyetlerinize ilişkin görsel kitin de yer aldığı fotoğraflarınız Türkiye Ulusal Ajansı sosyal medya ve internet sayfası üzerinden de yayınlanabilecektir.

Tüm yararlanıcılarımız 12-13 Ekim  tarihlerinde Erasmusdays kapsamında etkinlikler gerçekleştirmeye davetlidir. Sorular ve etkinlik fotoğraflarınız için iletisim@ua.gov.tr adresini kullanabilirsiniz.”

 

KİMLER FAYDALANABİLİR?

 

Yükseköğretimdeki Öğrenciler

450.000 stajyer de dahil olmak üzere, 2 milyon civarında öğrencinin yurt dışında eğitim öğrenim görmek üzere hibelerden faydalanması beklenmektedir. 135.000’den fazla öğrenci ve personel Avrupa’ya gelebilir veya Avrupa dışına gidebilir. Yüksek lisans öğrencileri uygun koşullarla Erasmus Yüksek Lisans Kredisi kullanarak yüksek lisanlarının tamamını bir başka AB ülkesinde gerçekleştirebilirler (Erasmus Yüksek Lisans Kredisi şu anda İspanya, Fransa, İngiltere, Türkiye ve Lüksemburg’da yürürlüktedir).  Erasmus Mundus Ortak Yüksek Lisans programlarında dünyanın her yerinden öğrenciler için burslar bulunmaktadır: Bu programlar farklı iki ülkedeki iki veya daha fazla kurum tarafından uygulanmaktadır.

Mesleki Öğretim ve Staj

Yurtdışında mesleki eğitim-öğretim ve staj için 650.000 civarında projeye hibe sunulmaktadır.

 Gençlik Değişimleri ve Gönüllülüğü Faaliyetlerine Katılan Gençler

Gençlik Değişimleri ve Avrupa Gönüllü Hizmeti faaliyeti kapsamında yaklaşık 600.000 genç yurtdışına gidebilir.

Öğretmenler, Gençlik Eğitmenleri ve Diğer Personel

 Yurtdışında yeni beceriler kazanmaları için 800.000 öğretmen, okutman, öğretici, eğitim personeli ve gençlik çalışanına fırsatlar oluşturulmuştur.

 

Eğitim ve iş dünyası arasındaki geçişi kolaylaştırmak

125.000 eğitim – öğretim kurumu, gençlik kuruluşu ve girişim arasında 25.000’den fazla ortaklığa finansman sağlanmıştır. Bu kurumlar, yeniliğe odaklı eğitim, öğretim ve gençlik uygulamaları geliştirmek, transfer etmek ve

uygulamak için hem kendi sektörlerinden hem de diğer sektörlerden ortaklarla çalışırlar. Örneğin, yeni eğitim öğretim yöntemleri ve programları geliştirirler veya öğrencilerin iş dünyası ve sanayide gerçek çalışma ortamlarında eğitim öğretim görmelerine imkân hazırlarlar.

İstihdamı ve Girişimciliği Artırmak

İş dünyasının talep ettiği ve mevcut yeterlilikler arasındaki açığı azaltarak, girişimciliği güçlendirmek için eğitim kurumları ve girişimler arasında 300’den fazla büyük ölçekli ortaklık projesine destek sağlanmaktadır.

Spor oyunlarını iyileştirmek ve Fiziksel aktiviteyi teşvik etmek

Erasmus+, 1200 civarında projeyi finanse ederek spor etkinliği ve işbirliğine dayalı ortaklık projelerine destek vermektedir. Erasmus+, köklü spor kurumlarının da içinde yer aldığı ülkeler arası spor projelerine destek vermekte ve teşvik etmektedir. Bu projelerin konuları arasında iyi yönetişim, sosyal kaynaştırma, ırkçılığa karşı mücadele, çift kariyer ve herkes için fiziksel aktivite gibi konular bulunmaktadır. (Haber: Filiz ÖZ)

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN