ENGELSİZ YAŞAM İÇİN ENGELLİLERE DESTEK

26 Mart 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
491 defa okundu.
ENGELSİZ YAŞAM İÇİN ENGELLİLERE DESTEK

DSC_6457

Kırşehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından yarınlara engelsiz adımlar atmak için Engelliler Destek Projesi hayata geçirildi.

Kırşehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 2011 yılından bu yana her yıl devam eden ve yerel dinamikleri harekete geçirerek engellilik konusunda farkındalık yaratmayı, engellilerin psiko-sosyal ve tıbbi rehabilitasyonuna ve engelliliğin önlenmesine katkıda bulunmayı amaçlayan Engelliler Destek Programını dün (26 Mart 2015) hayata geçirdi. Bu çerçevede Kırşehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü dün Kültür Müdürlüğü Konferans salonunda tanıtım programı gerçekleştirdi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ramazan Baykara yaptı. Baykara konuşmasında, Kırşehir Valiliğinin himayesinde 11 proje oluşturduklarını, bu projelerden 7 tanesinin  Bakanlık tarafından onaylandığını söyledi. Onaylanan 7 projeden bir tanesinin “Engelliler Destek Projesi” olduğunu ifade eden Baykara, proje kapsamında ilk hedeflerinin Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı çocuklar olduğunu vurguladı. Nihai hedeflerinin bugünün küçükleri yarının büyükleri bakış açısıyla engelli çocukları yarınlara kazandırmak olduğunu belirten Baykara, “Engeller insanların yüreklerinde ve kafalarındadır. Engellilerimizi eve hapsedemeyiz. Tolum olarak merhametsizlik durumu yaşıyoruz. Her yerel ve ulusal basında kadına, çocuğa, yaşlıya, engelliye şiddet içeren haberler görüyoruz. Bu merhametsizliği zihinlerimizden ve kalplerimizden tamamız gerekiyor. İl Müdürlüğümüz olarak Engelsiz Yaşam Rehabilitasyon ve Bakım Merkezimizde 100 engelliye hizmet vermekteyiz. Aynı zamanda evde bakım hizmeti uygulamalarıyla engelli bireyi olan ailelerimize destek hizmeti sunmaktayız. Bütün bu çalışmalarımızın yanında önümüzdeki günlerde Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte hareket ettiğimiz Engelliler Destek Projemizin de tutulacağına inanıyorum.” açıklamalarında bulundu.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ramazan Baykara’dan sonra projenin tanıtımını yapmak üzere Kırşehir Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürü Erhan Bolat kürsüye çıktı. Bolat, engelliğin oluşumunda etkili olan nedenlerden bireysel olarak korunabilmek ve çevresindeki bireylerin de bu konudaki temel bilgi yanlışlarını düzeltmeleri noktasında etkili rol alabilmelerini sağlamak, temel hedeflerimizdendir. Engellilerimiz bir gün değil, her gün hatırlamak gerekir. Bu çerçevede projemizi hayata geçirerek farkındalık oluşturmaya çalıştık.” dedi. Ardından engelliler tarafından yapılan el işi sergileri gezildi ve kokteyl ziyafeti yapıldı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN