EN ÇOK HARCAMA KİRA VE KONUTA YAPILIYOR

18 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2704 defa okundu.
EN ÇOK HARCAMA KİRA VE KONUTA YAPILIYOR

imagesTÜİK’den yapılan açıklamaya göre Hanehalkı tüketim harcamalarının %24,5’i İstanbul’da gerçekleşti. Kırşehir’in de içinde yer aldığı  tüketim harcamalarında en yüksek payı %24,5 ile konut ve kira harcamaları aldığı açıklandı

TÜİK’DEN AÇIKLAMA

TÜİK’den yapılan açıklamaya göre Kırşehir’in de içinde yer aldığı bölgelerde ise Hanehalkı tüketim harcamalarında en yüksek payı %24,5 ile konut ve kira harcamaları aldığı açıklandı. Yapılan açıklamada Hanehalkı Bütçe Araştırması’nın 2012, 2013 ve 2014 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamasının %24,5’i İstanbul’da oturan hanehalkları tarafından yapılırken, Ege Bölgesi %14,6’lık oranla ikinci sırada yer aldı, bunu %12 oranı ile Akdeniz Bölgesi izledi. Harcamaların sadece %1,9’u Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki hanehalkları tarafından gerçekleştirildi.

YÜZDE 24,5 İLE KONUT VE KİRA

Gıda ve alkolsüz içeceklere en fazla payı Güneydoğu Anadolu Bölgesi ayırdı. Harcama gruplarının bölge içindeki dağılımına bakıldığında; hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde gıda ve alkolsüz içecekler harcaması payının en yüksek olduğu bölge %26 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi iken, en düşük olan bölge %16,1 oranıyla İstanbul oldu. Konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge %28,9 oranıyla İstanbul olurken, Ortadoğu Anadolu Bölgesi’nde bu pay %22,3 olarak gerçekleşti.

Ulaştırma harcamalarına %19,6 oranıyla en yüksek payı ayıran bölge Batı Anadolu Bölgesi iken, en düşük payı ayıran bölge %13,9 ile Doğu Karadeniz Bölgesi oldu. Eğitim harcamalarına %3,2 oranıyla en yüksek payı İstanbul ayırırken, Doğu Karadeniz, Ortadoğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri ise %1,4 ile en düşük payı ayıran bölgeler oldu.  Bölgemizde ise; Hanehalkı tüketim harcamalarında en yüksek payı %24,5 ile konut ve kira harcamaları almıştır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN