EN ÇOK DÖVİZ BULUNDURAN 5 İLDEN BİRİ KIRŞEHİR  

19 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
346 defa okundu.
 EN ÇOK DÖVİZ BULUNDURAN 5 İLDEN BİRİ KIRŞEHİR   

 

beykoz_doviz_buro_xlhdU5QIc3

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye’deki mudilerin bankalarda 630.5 milyar liralık tasarruf mevduatı bulunuyor. Tasarruf hesaplarında TL’den daha çok döviz bulunduran illerden birinin Kırşehir olduğu belirtildi.

 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun verilerine göre, Türkiye‘deki mudilerin bankalarda 630 milyar 593 milyon liralık tasarruf mevduatı bulunuyor. Tasarruf hesaplarında TL’den daha çok döviz bulunduran şehirler şöyle: KayseriKırşehirYozgatNevşehir ve Aksaray

KENTLERİN BÜYÜK KISMINDA TL MEVDUATI DÖVİZE GÖRE DAHA FAZLA

Bu rakamın 382 milyar 932 milyonunu TL cinsi mevduat oluştururken, 247 milyar 661 milyon liraya karşılık gelen diğer kısmını da döviz mevduatı oluşturuyor. Tasarruf mevduatının TL ve döviz dağılımına kent bazında bakıldığında, kentlerin büyük kısmında Türk lirası mevduatın dövizinkine göre daha fazla olduğu görülüyor. Örneğin; İstanbul‘da 292 milyar 39 milyon lira olan toplam tasarruf mevduatının 157 milyar 540 milyon lirası TL cinsi, 134 milyar 498 milyon liraya karşılık gelen bölümü ise döviz cinsi mevduattan oluşuyor. Bu rakam Ankara‘da 41 milyar 735 milyon liralık TL, 23 milyar 261 milyon liralık da döviz mevduatı şeklinde gerçekleşirken, Bursa‘da 13 milyar 407 milyon liralık TL, 6 milyar 813 milyon liralık döviz, İzmir‘de ise 32 milyar 369 milyon liralık TL, 14 milyar 312 milyon liralık da döviz mevduatı bulunuyor.

İŞTE O 5 İL

Ancak Türkiye‘deki 81 ilin 76’sında TL cinsi tasarruf mevduatı dövizi geçerken, 5 kentte bunun tam tersi bir durum yaşanıyor. Buna göre, KayseriKırşehirYozgatNevşehir ve Aksaray’da yaşayan mudilerin tasarruf mevduatı hesaplarında TL’den daha fazla döviz yer alıyor. Söz konusu 5 kentin de İç Anadolu Bölgesi‘nde yer alması dikkati çekiyor.

EN FAZLA TASARRUF MEVDUATI DÖVİZİ KAYSERİ’DE

Aksaraylılarda 952 milyon liralık TL, 1 milyar 457 milyon liralık döviz bulunurken; Kırşehirlilerde 635 milyon liralık TL, 778 milyon liralık döviz; Kayserililerde 3 milyar 390 milyon liralık TL, 3 milyar 886 milyon liralık döviz; Nevşehirlilerde 771 milyon liralık TL, 1 milyar 198 milyon liralık döviz; Yozgatlılarda ise 784 milyon liralık TL, 1 milyar 18 milyon liralık da döviz bulunuyor.

DAHA FAZLA GELİR ELDE ETMEK İÇİN

“TL’den faiz getirisi elde etmek yerine dövizde değerlendirmek daha çok tercih edilebiliyor” İstanbul Üniversitesi Bankacılık Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Kadir Tuna, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, tasarrufların iller bazında döviz ya da TL dağılımının ağırlığındaki değişimin nedenlerini ortaya koyan net bir çalışmanın olmadığını, alışkanlıkların, bölgesel faktörlerin, ticari faaliyetlerin, eğitim düzeyinin ve daha birçok faktörün burada etkili olmuş olabileceğini söyledi.

EN ÇOK GÖÇ VEREN 5 İL

Fakat bu 5 ilin yurt dışında çalışmak için en çok göç veren iller arasında yer aldığını aktaran Tuna, “Yurt dışında çalışanların bu illerle olan sıkı akrabalık ilişkileri devam ediyor. Özellikle Kayseri, başta Almanya olmak üzere yurt dışına en fazlaişçi gönderen illerin başında geliyor” dedi. Yurt dışında kazançlarını geçmişte mark, bugün ise avro olarak kazananların elde ettikleri paraları yine kendi memleketlerinde, başta arsa,tarla ve gayrimenkul olmak üzere, değerlendirdiğine işaret eden Tuna, geçmişten bu yana bu tür satın almaların TL yerine mark ya da avro ile gerçekleştiğini dile getirdi.

MARK BİRİKTİRME ALIŞKANLIĞI

Bugün Kayseri‘de ev ve dükkan kiraları ya da satışlarının geçmişte mark bugün ise avro ile yapıldığını anımsatan Tuna, sözlerine şöyle devam etti: “Kırşehir, YozgatNevşehir ve Aksaray gibi illerde mark ile tasarrufları değerlendirmeye başlanan süreçte alışkanlıklar neticesinde avro tasarruf aracı haline gelmiş olabilir. Türkiye‘de genel tabloya baktığımızda tasarrufların TL ya da döviz olarak tutulmasında net bir yargıyı ortaya koymak oldukça zor. Kayseri‘de döviz ile ticaret yapmanın getirdiği katı kurallar, döviz varlıklarının daha yüksek olmasına neden olmuş olabilir.

“ALTIN FİYATLARINDAKİ ARTIŞ DÖVİZ CİNSİNDEN TASARRUFLARI ARTIRDI”

Döviz mevduatlarındaki artışın önemli bir nedeni de küçük yatırımcının genellikle altını temel yatırım aracı olarak görmesi ve son yıllarda altındaki yükselişin sınırlı olmasının döviz cinsinden tasarrufların artışında büyük rol oynaması. Nüfusun çok önemli bölümünün faiz getirisi olan finansal araçlara karşı çok önemli hassasiyeti var. TL’den faiz getirisi elde etmek yerine dövizde değerlendirmek daha çok tercih edilebiliyor.

“ALTIN TEKRAR YÜKSELİRSE…”

Altının tekrar yükselişe geçtiği dönemlerde tasarruflar da yön değiştirecektir. Öte yandan kur yükseliyor, TL mevduat faizleri de yükseliyor. Tasarruflarını halen TL ağırlıklı tutmaya devam edenler ise vadeli mevduatlarda aylık bazda yüzde 12’lere varan oldukça yüksek getiriler elde edebiliyor. 100 bin lira tasarrufu olan bir mudi aylık bazda bin liraya yakın getiri elde ediyor. Kurdaki artışa rağmen TL faizleri cazibesini koruyor. Bazı yorumcuların ifade ettiği gibi ekonomide bir dolarizasyon yok, TL’ye olan güven devam ediyor.”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On