EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN HABERİMİZE YANIT

1 Eylül 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
399 defa okundu.
EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN HABERİMİZE YANIT

bariyer

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü 18 Ağustos 2015 tarihli baskımızda yer alan “Bu Yol Adamı Hasta Ediyor” başlıklı haberimize yanıt verdi.

 

Hatırlanacağı üzere 18 Ağustos 2015 tarihindeki “Bu Yol Adamı Hasta Ediyor” başlıklı haberimizde Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde yer alan kavşak ile hastane bahçe çıkışında yer alan Kırşehir Boztepe yolunun araçlarla dolu olduğunu ve vatandaşların hastane bahçesinden çıkmakta ve Boztepe’den Kırşehir’e Kırşehir’den de Boztepe İlçesine gitmek isteyen sürücülerin büyük sıkıntılar yaşadıklarını kaleme almıştık. Aynı zamanda hastane içerisine girmek isteyen ambulansların da araçların yoğunluğundan ve yanlış yere park edilmesinden dolayı hastane içerisine giriş ve çıkışlarında sorun yaşadığını dile getirmiştik. Söz konusu haberimize yönelik Kırşehir Emniyet Müdürlüğü yanıt vermekte gecikmedi.

Kırşehir halkının huzur ve güveni için çalışan ve Kırşehir kamuoyunu yakından takip eden Kırşehir Emniyet Müdürlüğü yetkilileri “Bu Yol Adamı Hasta Ediyor” başlıklı haberimize istinaden şu yanıtı verdi:

“Kırşehir Arena Gazetesinin 18 Ağustos 2015 tarihli baskısında “Bu Yol Adamı hasta Ediyor” manşeti ile verilen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Devlet Karayolu Hastane Kavşağı ile Boztepe Caddesi arasında kalan 2019. Sokaktaki trafik yoğunluğundan yakınılmaktadır.

Bahse konu yer hakkında; İl Trafik Komisyonu Başkanlığı’nın 05.11.2012 tarihinde yapmış olduğu toplantıda; toplantı tarihinde Karayolları Köprülü Kavşak çalışmaları devam ettiğinden dolayı 2019 sokağın araç trafiğine kapatılması veya araç trafiğinin tek yönlü olarak kullanılması ile ilgili daha sonra değerlendirilmesi yönünde 2012/09 sayılı karar alınmış, bu konu ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Ankara-Kayseri devlet karayolu üzeri hastane kavşağı ve 2019 sokak ile ilgili trafik düzenlemesi, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun Belediyenin Yetkileri ve İmtiyazları üst başlıklı 15. maddesi (p) bendinde belirtildiği şekilde “Kara, deniz, su ve demiryolu üzerinde işletilen her türlü servis ve toplu taşıma araçları ile taksi sayılarını, bilet ücret ve tarifelerini, zaman ve güzergahlarını belirlemek; durak yerleri ile karayolu, yol, cadde, sokak, meydan ve benzeri yerler üzerinde araç park yerlerini tespit etmek ve işletmek, işlettirmek veya kiraya vermek; kanunların belediyelere verdiği trafik düzenlemesinin gerektirdiği bütün işleri yürütmek” hükmü gereğince Kırşehir Belediye Başkanlığı’nın görev ve sorumluluğundadır.

Şube Müdürlüğümüz denetleme hizmetlerinde görevli personel tarafından, sorumluluk alanımızda trafik yoğunluğunun en üst seviyede bulunduğu karayolları üzerinde hatalı şekilde park eden araçlar ve sürücüleri ile ilgili süreklilik arz edecek şekilde denetimler yapılmaktadır. Yapılan bu denetimlerde 2015 yılı ilk yedi aylık periyotta kanunların belirttiği şekil ve sürenin dışında araçlarını hatalı şekilde park eden 4.379 araç sürücüsüne veya sahibine 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddelerinden 385.352 TL Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı düzenlenmiştir.

Kervansaray Mahallesi 2019 Sokak üzerinde de denetleme hizmetlerinde görevli personelimiz tarafından zaman zaman denetimler yapılmakta ve 2918 Sayılı Kanuna aykırı hareket eden araç sürücülerine veya sahiplerine gerekli cezai işlem uygulanmaktadır.

Hastane içindeki park problemleri ile ilgili olarak ise belirtilen yerin kamu kurumuna ait olmasında dolayı, hastane görevlilerince talep edilmesi halinde trafik ekiplerimizce gerekli yardım ve denetimler yapılmaktadır. Ancak trafik idari para cezası karar tutanağı düzenlemek yerine araç sürücüsüne ulaşılarak hatalı park yapan araç sürücülerinin araçlarını bulundukları yerden kaldırmaları istenmektedir. Çünkü geçmiş tarihlerde Kırşehir Sulh Ceza Hakimliği tarafından hastane içerisi park yerinde hatalı park eden araç sürücülerine düzenlenen Trafik İdari Para Cezası karar tutanakları, özel mülkiyet olması ve suç unsuru oluşmaması gerekçesi ile iptali yönünde kararlar mevcuttur.

Etkili olması bakımından hatalı park eden araçların hastane güvenlik görevlilerinin talebi üzerine parka çektirilmesi yerinde bir tedbir olarak değerlendirilmektedir.”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN