EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA

30 Aralık 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
304 defa okundu.
EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA

 

indirKırşehir Emniyet Müdürlüğü kar yağışının gerçekleşmesiyle açıklamalarda bulundu.

 

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü yetkilileri kar yağışının başlamasıyla 40 Arena Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu. Yetkililer yaptığı açıklamalarda karlı yollarda araçların dikkat etmesi gerektiğini belirtti. Emniyet Müdürlüğü yetkilileri yaptıkları açıklamada: “Karda ve siste aracın görüş mesafesinin net olması lazım. Otomobil kullanan kişilerin pek çoğunun silecekleri camı tam silmiyor. Dolayısıyla silecek lastiklerini kış öncesi değiştirmek şarttır. Kış lastiği kadar önemli bir konuda farların, sinyal, stop ve park lambalarının tam çalışır olmasıdır. Kötü hava şartlarında görüş mesafesi düştüğünden araçlar birbirleriyle ışık vasıtasıyla konuştuğundan aydınlatma sistemini kontrol ettirmeliyiz.

Kar yağışının etkin olduğu mevsim şartlarında araçlara kış lastiği takılması kadar görüş mesafesinin net olabilmesi için silecek ve far sistemlerinin düzgün çalışmasının önem taşıyor.

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü yetkilileri Kış mevsiminde güvenli yolculuk için en önemli konunun kış lastiği olduğunu söyledi.

Kış lastiği olmayan araçların karlı ve ıslak yolda kaymasının önlenemeyeceğini belirten yetkililer, “Kış lastiğinin özelliği soğuk havada yumuşak kalarak zemini tutmasıdır. Onun için kış lastiği olmazsa olmazdır. Sürücüler kış mevsiminde araçlarını daima yavaş sürmesi önemlidir” dedi.

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü yetkilileri karlı, buzlu ve ıslak zeminde durma mesafesi uzadığından ani fren yapılmaması uyarısında bulunarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aracımız kaymaya başladıysa yolun üzerinde duracak şekilde direksiyonu kullanalım. Araç sağ tarafa kayıyorsa sola, sol tarafa kayıyorsa sağ tarafa direksiyonu tutarak ayağımızı gazdan çekmeliyiz. Gaza basmak en tehlikeli iştir. Gazdan ayağımızı çektiğimizde aracımızın motordan fren yapmasını sağlayarak yolun üstünde aracımızı durdurmaya çalışmamız lazım. Islak ve kaygan zeminde kontrollü ve güvenli hareket etmek daha iyidir. Karda ve siste aracın görüş mesafesinin net olması lazım. Otomobil kullanan kişilerin pek çoğunun silecekleri camı tam silmiyor. Dolayısıyla silecek lastiklerini kış öncesi kontrol etmek veya değiştirmek şarttır.”

“Görüş mesafesi çok önemli”

Kötü hava şartlarında görüş mesafesinin çok önem taşıdığına değinen yetkililer, “Kış lastiği kadar önemli bir konuda farların, sinyal, stop ve park lambalarının tam çalışır olmasıdır. Kötü hava şartlarında görüş mesafesi düştüğünden araçlar birbirleriyle ışık vasıtasıyla konuştuğundan aydınlatma sistemini kontrol ettirmeliyiz” ifadesini kullandı.

Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, araçların camlardaki olası buğulanmanın önlemesi açısından klimasının da iyi çalışması gerektiğini vurgulayarak, sürücülerin etrafını net görebilmesinin olası kazaları önleyeceğini sözlerine ekledi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN