Emlak Piyasasında Durgunluk Yaşanıyor

24 Şubat 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
149 defa okundu.
Emlak Piyasasında Durgunluk Yaşanıyor

İnşaat maliyetlerinin yaklaşık olarak %30 civarında artması le birlikte Kırşehir’de de ev fiyatları iyiden iyiye arttı. Yeni bir evin taban fiyatı olarak artık 200 binlerden söz edilmeye başlandı. Bu durum ikinci el piyasaya da yansıdı. Maliyetlerin altına inmek istemeyen satıcı ile bütçesine göre ev almak isteyen alıcı arasında arz ve talep oluşmadığını için satışlarda da durgunluk söz konusu. İnşaat firmaları, döviz ve enflasyona bağlı olarak artan maliyetlerden yakınırken bir taraftan da arsa maliyetlerinin de arttığından yakınıyor.

Kırşehir’deki Emlak piyasası ile ilgili açıklamalarda bulunan Muhittin Duran, emlak sektöründe uzun süredir durgunluk yaşandığını ve bu durgunluğun sebebinin ise aşırı derecede yükselen fiyatlar olduğunu söyledi.

PİYASA DURGUN

Kırşehir’de emlak piyasası ne durumda?

Kırşehir’deki emlak piyasası yaklaşık olarak altı aydır durgunluk noktasına geldi. Özellikle ev ve arsaların fiyatlarının yüksek olması maliyetleri arttırıyor. Maliyet artınca ister istemez fiyatlar da artıyor. Fiyatların artmasından kaynaklı bir durgunluk olduğunu düşünüyorum.

TÜRKİYE GENELİNDE BİR DÜŞÜŞ VAR

Bu durgunluk sadece Kırşehir’de mi yoksa Türkiye genelinde mi? Diğer bölgelerdeki meslektaşlarınızla iletişime geçiyor musunuz?

Emlak piyasası sadece Kırşehir’de değil Türkiye genelinde bir düşüş yaşadı. Arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmelerden İstanbul’da bir düşüşün olduğunu biliyoruz. Tapu kadastro’da çalışan arkadaşlarımız yaklaşık olarak yüzde 30-35 civarında bir düşüşün söz konusu olduğunu söylüyor. Bu rakamları da geçen senelerde yapılan satışlara oranla söylüyorlar. Yani emlak sektörü sadece Kırşehir’de değil Türkiye genelinde bir düşüş yaşıyor ancak Kırşehir’de bu düşüş kendini iyice belli ettiriyor.

MÜTEAHHİTLER DÜŞÜK MALİYET İSTİYORLAR

Kırşehir’de emlak piyasasındaki düşüşün sebepleri neler?

Bunun birçok sebebi var elbet. Ama en belirgin sebep arsa ve ev fiyatlarındaki yüksek rakamlar. Mesela müteahhit arsayı alacak bina yapacak. Arsa fiyatları yüksek olduğundan direkt maliyetler yükseliyor, maliyetler yükselince ister istemez daire fiyatları da yükseliyor. Fiyatlar yükselince bu sefer satışlar düşüyor. Satışların düşmesi fiyatları düşürüyor ancak bu biraz zaman alıyor. Diğer yandan fiyatların yüksek olmasına sebep olan şey sadece arsa fiyatları değil aynı zamanda belediyelerin, Toki’nin ve diğer kurumların etkisi de var. Mesela kentsel dönüşüm kapsamında yapılması gereken çalışmalar aksıyor. Bu aksamalar emlak sektörüyle ilgilenen vatandaşları belli bir bölgeye yatırım yapmaya mecbur ediyor.

Sizce bu sektör nasıl toparlanır? Önerileriniz neler?

Emlak sektöründe bir rahatlatma yapmak istiyorsak bazı ilçelerde alt yapı çalışmalarına hız verilmesi lazım ki vatandaşlarımıza düşük fiyatlı alternatifler sunalım.

Çevre yollarının bir an önce yapılması lazım. Yolları düzgün olmayan bir yerde kimse oturmak istemez. Kentsel dönüşüm kapsamına alınan bölgelerde çalışmaların hızlandırılması lazım. Rayiç bedellerin düşürülmesi lazım. Kat yüksekliklerinin arttırılması lazım. Yüksek fiyatlara karşı alternatif lazım. Yatırım alanlarının açılması emlak fiyatlarını düşürür ve bu düşüşe bağlı olarak sektör biraz da olsa rahatlar. Tapu kadastro ile ilgili bazı maddelerin yeniden düzenlenmesi lazım. Vatandaşlar cebindeki paraya göre değil kanuna göre yatırım yapmaya zorlanıyor bu da arsa ve tarlaların satışlarını zorlaştırıyor.

Haber Sümeyye Şahin

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On